wtorek, 26 stycznia 2021

mogilnicka-nowinyDziesiąta odsłona wspomnień Zofii Mogilnickiej o supergrupie muzycznej "Piastelsi"

 

 

50 lat Zespołu Muzycznego ?Piastelsi"

Zmiany w Zespole

 

Z dniem 1 października 1968 roku instruktorem Zespołu ?Piastelsi" został Janusz Bielecki, który poza prowadzeniem Zespołu grał na saksofonie, flecie, ale przede wszystkim ten bardzo muzykalny człowiek był znakomitym wokalistą. Pamiętamy jego sukcesy na Wojewódzkim Przeglądzie VII Festiwalu Piosenkarskiego Opolszczyzny. Występ nagrało Polskie Radio.
Wraz z Januszem Zespół zasilił Wiesław Bielecki ? młodszy brat, ale nie zagrzał długo miejsca bo w lutym 1969 roku powołany został do wojska.
W końcu sierpnia 1969 roku dokonały się radykalne zmiany w Zespole. Kierownikiem został Józef Wójcik grający na gitarze prowadzącej. Pozostały skład Zespołu to:

 

Zbigniew Kasprzyk - gitara basowa

Janusz Bielecki - organy i wokal 

Florek Mandat - perkusja

Witek Wiaderek - puzon

Ryszard Karlikowski - saksofon

Leszek Tomczuk - trąbka

Henryk Lewicki - wokal

 

p991

p993


W ostatnią niedzielę maja 1970 roku Zespół Muzyczny ?Pastelsi" wziął udział w I Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych województwa opolskiego w brzeskim amfiteatrze, w którym startowało 14 zespołów. ?Piastelsi" zajęli drugie miejsce. Impreza odbyła się pod hasłem: ?Brzeski Maj 1970".
Po roku działalności kierownik zespołu Józef Wójcik wzbogacił Zespół o kwartet smyczkowy w składzie:


pierwsze skrzypce - Józef Boczoń
drugie skrzypce - Jerzy Urbański
trzecie skrzypce - Halina Dziweńko
czwarte skrzypce - Anna Dziweńko


Do imponujących rozmiarów trzynastu osób rozbudował Zespół student prawa Józef Wójcik, niezwykle ciepły, serdeczny człowiek, o dużych zdolnościach organizacyjnych i muzycznych.
W październiku 1970 roku odszedł nieodżałowany Jasio Żelazowski, w związku z czym na gitarze solowej grał kierownik zespołu Józef Wójcik. Nastąpiły dalsze zmiany w zespole. Na gitarze basowej zaczął grać nowy członek Zespołu Henryk Krajewski w miejsce basisty Zbigniewa Kasprzyka, a na perkusji Janusz Gawlikowski. Z Zespołem zaczęli śpiewać wokaliści: Krystyna Moskal i Wojtek Wojtal. Krótko z Zespołem grał Kazio Herudziński ? pianino (dziś mieszka w Australii). W końcu października 1970 roku odszedł do wojska Witek Wiaderek. Jego miejsce zajął drugi saksofonista Józef Śladowski. Jedno jest pewne, dzięki Józiowi Wójcikowi wielu młodych ludzi przeżyło niezapomnianą przygodę młodości.

 

Zofia Mogilnicka

 

Część 11 - TUTAJ

 

Komentarze   

 
# Guest 2014-07-23 00:40
Brzeg zawsze kojarzył się z dobrą szkołą muzyczna i muzyką ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W sieci nie jesteś anonimowy.

wspomnienia kronika