Cenimy piękne budynki, lubimy je podziwiać. Co jednak, gdy te wzbudzające zachwyty bryły mają wady? Cieknący dach, pękające ściany, odpadające fragmenty elewacji mogą dotyczyć także ikonicznych budowli.
Biografia Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który walczył na ringu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, to historia godna Oscara.
Wszyscy słyszeli o aparatach firm Kodak, Leica czy Pentax… A czy znacie aparaty o nazwach Sida Optyka, Start I lub Alfa? Oto przegląd tych i innych aparatów fotograficznych rodem z Polski.
W czym chodzono na fajfy i do kasyna, a w czym na przejażdżkę Citroenem i na charlestona? Zaglądamy do żurnali dwudziestolecia międzywojennego i szaf elegantów II RP.
Czytaj więcej...
Ekipa murarzy pracujących przy modernizacji zabytkowego Dworca Głównego w Gdańsku odkryła umieszczoną w ścianie butelkę ze znajdującą się wewnątrz kartką z zapiskami będącymi świadectwem tragicznych wydarzeń Grudnia ’70.
Stanowiły najprzystępniejsze, masowo produkowane dzieła nowoczesnego designu, poligony formalnych eksperymentów, a nawet narzędzia propagandy i politycznej walki. Dawne kartki świąteczne były czymś więcej, niż tylko sposobem na rozsyłanie okolicznościowych życzeń bliskim w każdym zakątku kraju i świata w epoce przedinternetowej.
Dla użytkownika budynków nie ma wielkiego znaczenia, czy jego projekt wyszedł spod ręki kobiety czy mężczyzny. Dlaczego jednak tak mało znanych budynków stworzyły architektki?
13 grudnia. W kalendarzu czarnych kart polskiej historii ta data kojarzy się z rokiem 1981 i stanem wojennym. W jego największej tragedii, krwawej pacyfikacji kopalni „Wujek” od kul zginęło 9 górników.
Jak wygląda historia Enigmy, kiedy opowiadają ją wspólnie Anglik, Francuz i Polak? Jest ciekawsza. Wyjście poza własny punkt widzenia i wspólne spojrzenie na tę samą historię pozwala ją lepiej zrozumieć i zainteresować większe grono odbiorców, nie tylko we własnym kraju.