wtorek, 26 stycznia 2021

mogilnicka-nowinyZofia Mogilnicka przedstawia nowych liderów zespołu "Piastelsi" po wielkiej zmianie personalnej

 

 

 

50-lecie "Piastelsów"

 

 

 

Józef Wójcik

Z Brzegiem związany był w latach 1956?1976. Będąc studentem prawa Uniwersytetu Wrocławskiego został kierownikiem Zespołu Muzycznego ?Piastelsi".
Jego zasługą było rozbudowanie składu instrumentalnego Zespołu, do którego wprowadził kwartet smyczkowy i sekcję dętą. Nikomu przed nim to się nie udało.
Jako, że to ciepły, uczynny, serdeczny człowiek jest powszechnie lubiany i szanowany. Zawsze liczono się z jego zdaniem.
Z sentymentem wspominał czasy młodości, przygodę z ?Piastelsami". Z wieloma kolegami z tamtych lat jest w ścisłych przyjacielskich kontaktach. Dla każdego ma ciepłe przyjazne słowo, bo to kulturalny, życzliwy kolega.
Po ukończeniu studiów prawniczych Józef Wójcik zaczął pracować w prokuraturze w Brzegu. Ten fakt wpłynął na zakończenie jego kariery muzycznej z wielką szkodą dla muzyki. Nie widzieliśmy go w roli prokuratora bo to nie ta osobowość. Wkrótce wyjechał do Olesna, gdzie prowadzi do dzisiaj kancelarię adwokacką.
Zaprezentował nam swoją żonę Annę (z zawodu sędzia) na jednym ze zjazdów Zespołu.
Dorastająca córka nie poszła w ślady taty i jest studentką uniwersytetu a nie szkoły muzycznej.
Józef Wójcik jest uczestnikiem wszystkich zjazdów ?Piastelsów". Jego pojawienie się jest zauważone i gorąco przyjęte bo to nietuzinkowy człowiek.

 

Adam Bubiłek


W końcu 1971 roku Zespół ?Piastelsi" zasilił skrzypek Adam Bubiłek. W ciągu dwóch lat pracy w Zespole zdobył wiele nagród, wyróżnień i oklasków. Pozostawił trwały ślad w dziejach Zespołu. Oto kilka przykładów: w grudniu 1971 roku na II Przeglądzie Zespołów Instrumentalno-Wokalnych w Grodkowie ? Adam Bubiłek zdobył wyróżnienie.
W czerwcu 1972 roku ?Piastelsi" wystąpili w Przeglądzie Zespołów Muzycznych pn. Pierwsze Konfrontacje Grodkowskie, gdzie Zespół zdobył trzecie miejsce oraz otrzymał nagrodę za aranżację. W październiku tego roku odbyła się druga edycja Konfrontacji Grodkowskich, podczas których Adam Bubiłek otrzymał nagrodę indywidualną.
Po tym sukcesie Zespół został zaproszony na nagrania w Rozgłośni Polskiego Radia w Opolu. Dużą zasługą że doszło do nagrań trzeba przypisać Adamowi. Pamiętam, że w czasie nagrań w Polskim Radio najbardziej denerwował się Kazik Bubiłek, brat Adama, grający na perkusji.
Adam Bubiłek studiował w Wyższe Szkole Muzycznej w Warszawie, której jest absolwentem. Pisząc pracę magisterską pisał o zespołach muzycznych grających w Brzegu, w tym także o ?Piastelsach". Muzyka w życiu Adama zajmowała ważne miejsce.
Pracował w Państwowej Szkole Muzycznej w Brzegu jako nauczyciel gry na skrzypcach. W ostatnich latach życia był dyrektorem Brzeskiego Centrum Kultury.
Odszedł młodo, o wiele za wcześnie. Zmarł w czerwcu 2011 roku.

 

wb3

wb2

piastelsi11

 

Zofia Mogilnicka

 

Część 12 - TUTAJ

 

 

Komentarze   

 
# Stanislaw Wojcik 2014-10-05 21:09
Piastelsi(11)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W sieci nie jesteś anonimowy.

wspomnienia kronika