piątek, 12 sierpnia 2022

anna lityska Urodziła się 16 czerwca 1935 roku w Jarosławiu. Już jako uczennica szkoły średniej była zawodniczką koszykówki i lekkiej atletyki. Nic dziwnego, że wybrała studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. To był jej wybór życiowy, któremu była wierna do końca swoich dni.

 

Anna Lityńska


Nawiązałam kontakt z synem pani Anny – Michałem, żeby się czegoś więcej dowiedzieć o Mamie. Opowiadał mi o swoim dzieciństwie i dorastaniu z udziałem Mamy. Z dumą pokazywał statuetkę, którą pani Anna zdobyła startując w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski w 1953 roku. Kiedy spytałam kim była dla niego Mama – usłyszałam – wszystkim. W słowie tym zawarta jest miłość, podziw, uwielbienie, tęsknota. Mamy zabrakło bardzo szybko. Kiedy wchodził w dorosłe życie Mama odeszła.
Kończąc AWF. zdobyła tytuł magistra wychowania fizycznego. Podjęła pracę w wyuczonym zawodzie w szkolnictwie we Wrocławiu. Przypadek zrządził, że została namówiona na zmianę miejsca zamieszkania i w 1969 roku trafiła do Brzegu. Rozpoczęła pracę w Zespole Szkół Ekonomicznych jako nauczyciel wychowania fizycznego. Jej dziełem – przy udziale innych działaczy sportowych – było powstanie klubu sportowego „Merkury”. Pełniła w nim funkcję sekretarza a potem prezesa. Umiała nawiązać znakomity kontakt z młodzieżą, zdobyć jej zaufanie i zachęcić do uprawiania sportu.
Pracą i postawą zaskarbiła sobie uznanie władz sportowych resortu szkolnictwa i władz miejskich. Została nagrodzona wieloma odznaczeniami.
O pracy i działalności pani Anny rozmawiałam z byłym nauczycielem wychowania fizycznego Zespołu Szkół Ekonomicznych panem Wojcieszkiem. Potwierdził wielkie zaangażowanie pani Anny w sprawy sportu nie tylko w szkole ale na szczeblu miejskim. Była jego starszą koleżanką i stwierdził, że bardzo wiele się od niej nauczył.
Odeszła nagle w sile wieku 11 sierpnia 1987 roku mając zaledwie 52 lata.
Pozostawiła po sobie trwały ślad i dorobek. Działacze sportowi postanowili raz do roku organizować Memoriał Imienia Anny Lityńskiej. Zaczęło się skromnie od biegów przełajowych w Parku Wolności Z czasem impreza rozrosła się. W 2015 roku odbył się XXII Memoriał Anny Lityńskiej. W imprezie wystartowało ponad 400 biegaczy. Jest to hołd oddany propagatorce tej formie aktywności fizycznej.

Jedno życie – a tyle dokonań. Szkoda, że tak mało o pani Annie wiemy.

 

al1

 

al2

 

Zofia Mogilnicka

 

wspomnienia kronika