wtorek, 26 stycznia 2021

mogilnicka-nowinyZofia Mogilnicka opowiada o swojej imienniczce, pierwszej solistce "Piastelsów - Zosi Leszczyńskiej

 

 

50-lecie Zespołu Muzycznego ?Piastelsi"
Zosia

 

Znałam Ją krótko, zaledwie cztery lata, a tak głęboko zapisała się w mojej pamięci. Zosia Leszczyńska ? pierwsza wokalistka Zespołu ?Piastelsi", dziewczyna tajemnicza, pełna młodzieńczego wdzięku. Sama szyła swoje estradowe kreacje. Długie, ciemne włosy przepasane zawsze były jasną wstążką. Była znana w kręgach ówczesnej młodzieży, lubiana, choć o swoim życiu prywatnym mówiła mało.
Zosia to szczególna karta tragicznie zapisana w naszej pamięci.
Pod datą 13 czerwca 1968 roku zapisałam w I tomie kroniki Klubu ?Odra": Dzień dzisiejszy był dniem, który zapamiętamy na zawsze. Tego dnia miała się odbyć kolejna cykliczna impreza o charakterze giełdowym ? tym razem w brzeskim amfiteatrze ? pod hasłem ?Co nowego w piosence", w której mieli wystąpić nasi wokaliści Zosia Leszczyńska i Wiesiek Jochym. W ten świąteczny, pogodny poranek spadła na nas straszna wiadomość, w którą nie potrafiliśmy uwierzyć. Zosia nie żyje!
Zapanował nastrój przygnębienia i żałoby. W pierwszym odruchu postanowiliśmy nie startować w giełdzie. Jednak po dłuższym zastanowieniu postanowiliśmy, że Zespół Muzyczny ?Piastelsi" wystąpi, prezentując tylko jedną piosenkę konkursową własnej kompozycji, przygotowaną dużo wcześniej, pt. ?Czemu odeszłaś". Śpiewał ją Wiesio Jochym. Nastrój i słowa odpowiadały naszemu żalowi.


?Czemu, ach czemu odeszłaś? Twój obraz rozpłynął się w mgle..."


Takie było ostatnie pożegnanie z estrady nieodżałowanej Zosi. Kiedy wiadomość o Jej śmierci została podana do publicznej wiadomości w amfiteatrze rozległ się jęk niedowierzania i żalu. Straszna, bezsensowna, bezlitosna śmierć przecięła Jej młode 22 letnie zaledwie życie.
Pochowana została 16 czerwca 1968 roku na cmentarzu przy ul. Starobrzeskiej. Były to pierwsze pochówki na tym cmentarzu, który dzisiaj wypełniony jest chyba w 80%
Po stracie Zosi z Zespołem śpiewało wielu wokalistów: Grażynka Śliwa ?Dzidzi", studentka z Opola, Irena Chmielewska, Wiesio Jochym i inni.
Odejście Zosi pociągnęło za sobą śmierć wielu młodych ludzi. Odszedł Leszek Głowacki ?Boy", Leszek Krokosz, Kazik Bubiłek. Dzisiaj lista jest dużo dłuższa. Są na niej: Marek Pyrkowski, Piotruś Rudnicki, Lesław Frett, Kazik Oleksij, Ryszard Latko, Adam Bubiłek, Józio Dudek, Wiesiek Jochym i ostatnio Jasio Żelazowski.

 

p111

Piastelsi zosia

 

Piastelsi zosia1jpg

 

Zofia Mogilnicka

 

Część 8: TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W sieci nie jesteś anonimowy.

wspomnienia kronika