wtorek, 26 stycznia 2021

Pani Jana i DowodcaTyle wzruszeń. 12 grudnia 2015 roku zespół estradowy „Biedronki” obchodził 35. rocznicę powstania. Klub Wojskowy w Brzegu to wylęgarnia talentów. I to za sprawą cudownej osoby pani Jany Koronkiewicz.


Szczęśliwym zrządzeniem losu pp. Janusz i Jana Koronkiewiczowie w 1980 roku trafiają do Brzegu. Pan Janusz absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych został skierowany do pracy w brzeskiej jednostce wojskowej, pani Jana po studiach - po wrocławskim kulturoznawstwie rozpoczyna pracę w ówczesnym Klubie Garnizonowym.
Pierwszym zespołem były „Biedronki”. Był to zespół dziecięcy, w którym tańczyły dzieci w wieku od pięciu lat. Pani Jana znalazła się w swoim żywiole.
Dzieci mają to do siebie, że rosną. Należało szukać nowych form, tworzyć nowe zespoły by zagospodarować te małe talenty. Tak powstały zespoły „Inwencja” , „Verbum”, Eksperymentalna Scena JAK.
„Biedronki” to prekursorska działalność bowiem w klubach garnizonowych nie było dotąd dziecięcych zespołów estradowych. „Biedronki” to najstarszy zespół w Wojsku Polskim. Koncert jubileuszowy zakrojony z ogromnym rozmachem. Rozpoczęła go najmłodsza grupa „Biedronek” w pięknym układzie tanecznym. Barwne stroje, znakomicie dobrana muzyka, dzieci perfekcyjnie przygotowane – wszystko to porywało oczy. Zaprezentowały się dzieci najmłodsze, nieco starsze i te dorosłe. Organizatorzy koncertu bardzo zmyślnie ułożyli program, w którym były elementy muzyki wojskowej, nawet regionalnej nawiązując do folkloru lwowskiego. Spektrum muzyczno taneczny bardzo szeroki.
35 lat to szmat czasu. Pani Jana wychowała następców w osobach instruktorów; Joanna Koronkiewicz - Bilowicka, Anna Glińska, Grzegorz Bukowski, Angelika Skowronek, Zuzanna Zazuli, Zuzana Bartczak i Piotr Kasztelan. Grono to pięknie kontynuuje pracę, którą zapoczątkowała pani Jana. Jest z nich bardzo dumna. Wspólnie z nimi został przygotowany Jubileuszowy Koncert.
Z okazji 35 lecia „Biedronek” za szczególne osiągnięcia w rozwoju amatorskiej twórczości artystycznej pamiątkowe statuetki otrzymali:


- Emilia Komarnicka, Sabina (Dąbrowska) Uhryn, Żaneta Kozoświst, Diana Winiarska, Marta Sołtys, Kalina Łukszów–Koronkiewicz, Maja Zawadzak, Kaja Koronkiewicz, Tina Kasprzak-Goerlich, Urszula (Kochanowicz) Sobotka, Zuzanna Zazulin, Zuzanna Bartczak, Krzysztof Klimko, Paweł Leński, Kasia Sowa–Strona.


Dzieci, które zaczynały pracować w zespole „Biedronki” dzisiaj to dorośli ludzie, absolwenci szkół artystycznych. Są to: Emilia Komarnicka, Zuzanna Zazulin, Krzysztof Klimko.
Na uroczystość jubileuszu wszyscy zjawili się jak ptaki wracające do gniazda, by podziękować pani Janie za ukształtowanie ich osobowości, za pasję, którą ich zaraziła, za wiarę w siebie. Emilia Komarnicka z dużą dozą humoru stwierdziła, że kiedy na jakimś przeglądzie zespół nie uklasował się na pierwszym miejscu, to mówiło się, że pewnie jury się pomyliło.
Jubileusz 35-lecia „Biedronek” miał bardzo bogatą oprawę pod każdym względem. Na uroczystość przybyli: płk Dariusz Suska z Departamentu Kom. Społ. Ministerstwa Obrony Narodowej, płk dypl. Marek Golan dowódca I pułku Saperów, Starosta Brzegu Maciej Stefański, zastępca burmistrza Bartłomiej Kostrzewa i wielu innych znakomitych gości.
Zasłużone brawa odebrali wykonawcy koncertu, ale nade wszystko Pani Jana zbierała należyte hołdy. Została odznaczona Odznaką Pamiątkową 1 Brzeskiego Pułku Saperów.

Lata mijają Ona ciągle młoda, urodziwa, pełna doskonałych pomysłów, pasji, ochoty do pracy, do tworzenia nowych wartości. Praca, którą wykonuje ukochała ponad wszystko. Ona jest jej pasją, celem jej życia. Jej wychowankowie stwierdzają ”w naszych sercach brakowało miejsca na złość, zazdrość, zawiść, a było pod dostatkiem przyjaźni i zdobywania nowych wartości”. Jest to najlepsza nagroda za twórczy wkład pracy. Mimo chorego gardła była wzruszona i bardzo szczęśliwa. Stwierdziła, że warto było dożyć takiej chwili. Życzono Jej jeszcze wielu lat w zdrowiu, dalszych sukcesów zawodowych. Zespoły pani Jany to najlepsi ambasadorowie Brzegu w kraju i poza jego granicami.

Z kolei pani Jana dziękowała swojej rodzinie mężowi, córkom za wyrozumiałość, za pomoc, cierpliwość, bo godzenie pracy pracownika kultury z prowadzeniem domu, wychowywanie trójki dzieci nie jest łatwe. W jubileuszowym koncercie wystąpiły Jej trzy utalentowane córki i równie zdolna wnuczka.
Impreza spełniła oczekiwania wszystkich zaproszonych gości, wykonawców i przybyłą publiczność. Czekamy na 40-lecie „Biedronek".

 

Pani Jana i instruktorzy

Emilia Komarnicka i Oliwia Podgórni

 

Zofia Mogilnicka

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W sieci nie jesteś anonimowy.

wspomnienia kronika