Gmach Gimnazjum Piastowskiego dla Muzeum Kresów Wschodnich? Czy jest lepsza propozycja? Głośno ostatnio w środowisku opolskich Kresowiaków o inicjatywie utworzenia na Opolszczyźnie Muzeum Kresów Wschodnich. Do pomysłu pomyślnie ustosunkował się przewodniczący Sejmiku Województwa stawiając kilkudziesięciu organizacjom skupiającym Kresowiaków pytanie, czy widzą celowość istnienia takiej instytucji w naszym województwie i gdzie miałaby się mieścić jej ewentualna siedziba.
W odległości niespełna 4 km od centrum Brzegu, przy drodze, będącej przedłużeniem ulicy Oławskiej, na skraju wsi Brzezina, w gminie Skarbimierz, tuż za przystankiem PKS-u, już na odcinku drogi do Lipek, po lewej stronie drogi nie sposób nie zauważyć olbrzymiego pomnika w kształcie niemal pionowo stojącej tablicy kamiennej z szarego granitu.
Rekordy świata w lekkiej atletyce w Brzegu? Nie, to nie pomyłka. Tak było na brzeskim stadionie! Przedstawiamy nieznane fakty z historii brzeskiego sportu. Przed laty Romuald Nowak na łamach Panoramy Powiatu Brzeskiego (nr 28 z 2 października 2004 r.) przypomniał ciekawy, a mało znany, szczegół z historii brzeskiego sportu - złoty medal na XI Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 r. uzyskany w konkurencji WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) przez mieszkańca Brzegu Konrada von Wagenheima.