czwartek, 24 września 2020

l.tomczukChoć trudno iść do przodu z głową odwróconą do tyłu, przyłapuję się, że tak właśnie maszeruję. No bo skąd to zainteresowanie herbem Brzegu, czyli czymś, co wywodzi się z przeszłości?

 

Targa mną niezgoda na tandetny wiatraczek autorstwa urzędnika magistratu, bezkrytycznie przyjęty przez radnych, jako obowiązujący symbol miasta. Wątpliwości co do amatorszczyzny dzieła rozwiał Michał Marciniak-Kożuchowski - TUTAJ. Wielki Tydzień jest okresem oczekiwania na zmartwychwstanie. Mieści się w tym także krucha wiara, że herb Brzegu znowu będzie piękny. Póki co, pewna jest jedynie wiosna. Ale kończę z górnolotnościami, kaznodzieja ze mnie taki sobie. Znam w Brzegu lepszych, też pisują felietony.

Pomału buduję front przeciwko heraldycznemu bublowi. Paru radnych już mam za sobą. Nie kryję, że jakąś nadzieję pokładam w staroście, który obiecał przyjrzeć się oszpeceniu trzech kotwic, a w zasadzie ich wyrugowaniu. W trwającej kadencji szanse na ruszenie magmy są nikłe, muszą odejść betonowi radni z przewodniczącym na czele, którzy w temacie herbu nabałaganili.
Naszą symboliczną niezgodą jest zostawienie w logo BRZEG.COM.PL starego symbolu. Zostało to portalowi wypomniane przez pewnego pyszałka z ul. Robotniczej, który ładnie komponuje pisma, ale jeszcze śliczniej klnie. Okazuje się, że w "boju" o lepszy herb nie jesteśmy osamotnieni. To co dalej napiszę jest i niewiarygodnie i groteskowe. Ale po kolei.

Prezes "Media-Bud(y)" robiący medialną karierę pod zawłaszczonym imieniem polskiego monarchy jest redaktorem koszmarnym. Oczywiście mowa o Pawle Kowalczyku (alias: Zygmunt Stary), to dyżurny opluskwiacz brzeżan, pałkarz pałujący wszystkich, którzy nie sympatyzują z jego sponsorami. Cóż, nawet łotrowi w Wielkim Tygodniu należy wybaczyć, trzeba uwierzyć, że nikt do końca nie jest zły. Mam świadomość, że upominając się o "ludzki" herb Brzegu ocieram się o donkiszoterię. A, niech tam, jestem Don Kichotem walczącym z wiatra...czkami, dlatego powinienem mieć swojego giermka. I znalazłem! Może Miquel de Cervantes y Saavedera odpuści, że odeń zapożyczę pseudo dla człowieka, który mnie wspiera w przywracaniu brzeskiej symbolice powagi. Oto Sancho Pansa, człowiek, który zarzuca Pradolinę Odry darmową gazetą i chwała mu za coś. Za co? A proszę uprzejmie:

herby

Powyższe zdjęcie jest fragmentem strony, którą finansuje burmistrz z naszych podatków, pomieszczając tam urzędowe newsy i niemądre oświadczenia. Miejcie baczenie na dwa różne herby, na ten brzydki i na ten stary. W uznaniu zasług nie mianuję Sancho Pansy wielkorządcą "wyspy" Barataria, ale ma u mnie browara. Z pianką.
Niektórzy powiadają, że właściciel "Media-Bud(y)" jest propagandowym koniem Wojciecha Huczyńskiego. Już dekadę ciągnie rydwan huczyńskiej prawdy. Może przesadziłem z tym Sancho Pansą? To w końcu tylko giermek Don Kichota z Manczy. Sancho był człowiekiem spokojnym i rozważnym, a Zygmunt Stary to przecież narwaniec. Skoro już jestem przy Cervantesie nie nazwę Kowalczyka Rosynantem, bo to przecież wychudła szkapa błędnego rycerza. Do właściciela "Media-Bud(y)" Rosynant zdecydowanie nie pasuje. To jegomość wypasiony i to dosłownie: wypasiony na naszych podatkach.

Zamiłowanie Pawła Kowalczyka do wielkich pseudonimów jest wielkie. O, tak! Dlatego mam coś ekstra. Jak ulał pasuje... Bucefał. Bucefał był ulubionym ogierem Aleksandra III Wielkiego, ale to temat na kiedy indziej.

Pożegnajmy się melancholijnie, w stylu Cervantesa: "Adiós, żarty, adiós, drwiny, adiós, weseli przyjaciele...".

 

Komentarze   

 
0 # Micha 2013-03-29 10:02
Szanowny redaktorze, mądrość człowieka mierzy się ilością wyczucia, jakim się wykazuje. W Pana przypadku chyba tego brakuje. Nie brakuje natomiast zawiści. Szkoda.
 
 
+5 # Michałek 2013-03-29 10:29
Micha w nicku to od Huczyńskiego? LT brawo!
 
 
-8 # Emeryt 2013-03-29 11:24
Myślę,że Pan przesadził publikując w wielki piątek felieton pełen pańskiej osobistej (pewnie w zajemnej)zawiśc i.Proponuję przynajmniej na Święta chwilę wyciszenia.
Życzę miłych Świąt.
 
 
+6 # Remy 2013-03-29 11:28
Panie Leszku rewelacja. Lekkość z jaką czyta się pańskie teksty jest nie do zważenia. Dobry żart, zacny kunszt, bije pan na łeb... Bucefała - owo porównanie to perełka. Dziękuję i czekam(y) na więcej. Zdrowych spokojnych świąt życzę przy tej okazji :)
 
 
+4 # Michałek 2013-03-29 11:36
Emerycie ględzisz jak emeryt. LT przecież Bucefała chwali. :D
 
 
-4 # Longin 2013-03-29 14:01
Żałosna trauma Tomczuka..... Wesołych Świąt!
 
 
+3 # Ole 2013-03-29 15:43
Cytuję Longin:
Żałosna trauma Tomczuka..... Wesołych Świąt!

Longin ty Bucyfale! Poświęć jajka :cry:
 
 
+4 # Wesołych Świąt 2013-03-29 17:16
Felieton jak najbardziej na czasie. W Brzegu już od dawna są jaja. Nie trzeba czekać na Święta ...
 
 
+4 # Uważny czytelnik Tad 2013-03-29 18:05
W przedstawionym przez LT wycinku z Panoramy można sie dopatrzyć jeszcze innej niestaranności redakcyjnej tej gazetki. Od kilku już lat w numerach telefonów w całym naszym pięknym kraju nie używa się początkowego zera, a numer kierunkowy województwa (u nas 77) trafił na stałe jako pierwsze dwie cyfry numeru abonenta czyli podaje się go bez nawiasów. A jak przedstawia numery telefoniczne do urzędów miejskich Panorama ? Czyżby ta oczywista dla każdego informacja jeszcze nie dotarła do redakcji?
 
 
+4 # Uważny czytelnik Tad 2013-03-29 18:16
Raz jeszcze ja. Kiedyś LT bardzo słusznie wytykał Panoramie błędy ortograficzne w zamówionych ogłoszeniach. Pozwolę sobie jeszcze zauważyć, że w życzeniach władz miasta zamieszczonych na podanym wyżej wycinku Panoramy jest właśnie taki błąd. Wyraz, nazywający dzień w którym Polacy zwyczajowo polewają się wodą, pisze się małą a nie wielką literą.. Powinno być zatem dyngus a nie Dyngus! Burmistrz i przewodniczący rady mogą o tym nie wiedzieć (dawno chodzili do szkoły) ale redakcja musi w takich wypadkach reagować i dbać o staranną i poprawną polszczyznę na swoich łamach.
 
 
+4 # nieco starszy 2013-03-29 21:22
Młodzieży i Starszyzno nieco oszroniona ! Podzielmy się jajeczkiem ze szczyptą soli i pieprzu, tak na zgodę, w ramach parytetu nie żałujmy jajeczka paniom i panienkom, dzielmy się.
A od wtorku zaczniemy od nowa...
 
 
+3 # radny 2013-03-30 17:44
Czy Bucefał wydrapal sobie już jajka ? .Doskonały tekst. Jeszcze lepsze porównanie.Pani e LT życzę Panu spokojnych świąt a tej reszcie mądrych przemyśleń .
 
 
+2 # Waldek 2013-03-31 21:54
Tak więc nasz kochany Brzeg jest jedynym miastem w kraju, a pewnie też i na świecie, mającym dwa herby. Brawo dla burmistrza Huczyńskiego i redaktora Kowalczyka.
 
 
0 # Ole 2013-04-03 15:37
W dzisiejszej Panoramie jest już herb obowiązujący. Powinni podziękować LT.
 

Nie masz uprawnień do komentowania