niedziela, 01 sierpnia 2021

t fronckiewicz20 rocznica wyjścia wojsk radzieckich. 20 lat temu terytorium Polski opuściły ostatnie rosyjskie jednostki bojowe. Młode pokolenie już nie pamięta jak miasto Brzeg było podzielone na części.

Przez jedne mury można było przechodzić przez inne nie. Jeszcze do dziś pamiętam przechodząc obecną ulicą Kochanowskiego czy ul. Wolności gazety wyklejone w budynkach ze słowem PRAWDA zapisane cyrylicą zamiast firanek.

 

Galeria Sztuki Współczesnej BCK przygotowała wystawę poświęconą tej rocznicy. Zaprezentujemy instalację plastyczno-ceramiczną Jerzego Andruszki. Towarzyszyć niej będą fotografie wykonane w latach 60, 70 tych przez znanego brzeskiego fotografa Wiesława Wojtyczę. Zobaczymy dokument historyczny z tamtych czasów jak Rosjanie przeplatali się z Polakami w okupowanym mieście Brzeg.

W marcu przypadła rocznica śmierci Józefa Stalina dlatego uzupełniliśmy tę wystawę dodatkowym materiałem historycznym przygotowanym przez IPN po to, by przybliżyć i przypomnieć młodemu pokoleniu jaki ustrój panował w naszym kraju.

Otwarcie wystawy odbędzie się 4 kwietnia 2013 roku o godz. 17:00 w Galerii BCK Rynek ? Ratusz w Brzegu.

50 lat temu ?zgasło słoneczko ludzkości"

50 lat temu zmarł Józef Stalin. 2 marca miał wylew. Zanim ochrona odważyła się wejść do jego sypialni, przeleżał kilkanaście godzin na podłodze. Jego wierni współtowarzysze ociągali się z wezwaniem lekarzy. "Zgasło słoneczko ludzkości" ? pisały 3 marca 1953 roku gazety.

Wrocławski oddział IPN-u przygotował wystawę, właśnie pod tytułem ?Zgasło słoneczko ludzkości". Budowniczy socjalistycznej kultury, opiekun uciśnionych i pokrzywdzonych, bojownik o wyzwolenie ludu pracującego, ten który pokochał prostych ludzi, opiekun postępowego chłopstwa - przypomina część bałwochwalczej litanii określeń, jakimi opisywano Stalina, Robert Klementowski z wrocławskiego IPN-u.

Dla kontrastu i pełniejszego oddania ducha epoki, autorzy wystawy przypomnieli komentarze szarych obywateli skrzętnie zanotowane przez agenturę Informacji Wojskowej: ?To był morderca. Wymordował tyle ludzi", ?Nic wielkiego się nie stało, tylko poczciwi ludzie odetchną", "Co mnie obchodzi, że Stalin umarł. Niech się martwi jego żona".

Ciało Józefa Stalina zostało zabalsamowane. Jego zwłoki spoczęły w mauzoleum obok Włodzimierza Ilicza Lenina. W październiku 1962 roku, XXII zjazd partii w Moskwie polecił zakopać trumnę w nekropolii pod Kremlem. Odcięto wówczas szczerozłote guziki i epolety przy mundurze, zamieniając je na metalowe

Jedną z pierwszych osób w Polsce, która dowiedziała się o śmierci Stalina - był Bolesław Bierut. Najwierniejszy uczeń Stalina natychmiast zdecydował o wstrzymaniu druku gazet. Razem z najbliższymi współpracownikami zastanawiał się w jaki sposób zawiadomić Polaków o śmierci ?Słoneczka ludzkości". Gazety dostały tzw. prikaz od władz, że każda gazeta musi zamieścić nekrolog - mówi Klementowski. Jedynie "Tygodnik Powszechny" nie zrobił tego.

stalin-deth1

stalin deth2

 

Komentarze   

 
# Radełe 2013-03-27 14:12
Słyszałem że to ostatnia wystawa którą robisz dla BCK Tomku? Czy to prawda?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Cyrk w BCK 2013-03-28 04:55
Tomku! Jesteś utalentowanym facetem i sobie poradzisz. Straci Galeria w Ratuszu. Wszystko na to wskazuje, że nowy boss BCK to marionetka rządzącej miastem menażerii. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej zapewniał, że nie zamierza zwalniać pracowników. Co się nagle odmieniło w 5 dni?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# nieco starszy 2013-03-28 20:11
Błądzę jak we mgle.Szedłem do dziewczyny,któr a mnie oczarowała. Po lewej stronie był dom, w którym mieszkała a na wprost, nieco dalej, może ze sto metrów
brama i zakaz przejścia dalej,jakaś wartownia i tam byli już żołnierze radzieccy. Nie pamiętam jak nazywała się ta " ślepa" ulica . Może ktoś mi przypomni ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Depozytariusz 2013-03-28 22:18
No cóż, pewnie taka odkrywcza strategia. Ja podejrzewam że to przygotowania do likiwdacji Galerii, a szkoda, bo raz że odnowiona, dwa że unikatowa, trzy że jednak już z 20 letnia ponad tradycją...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

fronckiewicz na pasku