niedziela, 01 sierpnia 2021

t fronckiewiczStreet Gallery 2013. Większość z nas dokładnie wie, że największy odbiór działań wizualnych odbywa się w miejscach najbardziej uczęszczanych przez ludzi. Wielu z nas widziało wystawy uotdoorowe (ustawione na zewnątrz: na placach, dworach i deptakach).

Znamy wrocławski Survival. Wielokrotnie ja sam mając trochę czasu do odjazdu pociągu zatrzymywałem się przy aluminiowych konstrukcjach przygotowanych obrazów ? fotografii ustawionych w przejściu dworca PKP. Gdzie obraz opowiadał historię, a tekst pod nim dopełniał i wyjaśniał założenia prezentując opowieść miejsca, gdzie wykonano materiał.

Nasze miasto partnerskie Beroun, niedaleko Pragi, położone w dolinie Czeskiego Krasu nad małą rzeczką Beronką w Czechach zorganizowało akcje artystyczną pt. Galeria Uliczna. Pomysł wyśmienity w mojej ocenie. Organizatorzy podzielili rok kalendarzowy na 12 miesięcy. Każdy z autorów biorący udział w artystycznym projekcie ma swój miesiąc. Brzeg będzie miał: kwiecień, maj, czerwiec i może...

Osobą zapraszającą do projektu jest Kameel Machart ? grafik, który przygotowuje plakaty w jednym spójnym układzie graficznym ( layout'cie). W projekcie biorą udział następujące państwa i miasta: Czechy ? Beroun (3 plastyków, 12 poetów), Holandia ? Risvajk (3 plastyków), Niemcy ? Goslar (3 plastyków), Polska - Brzeg (3 plastyków): Iwona Wojtycza, Iwona Kręcisz, Tomasz Fronckiewicz i jeśli się uda Patrycja Sicińska (lista rezerwowa) - reprezentanci młodszego pokolenia. Ideą projektu jest wyjście w przestrzeń miejską (urban zone) artystów którzy prezentują swoją twórczość w galeriach rzeczywistych i wirtualnych.

street gallery

Przechodząc obok słupów ogłoszeniowych czytamy na plakatach 70 x 100 cm o autorach z różnych krajów, oglądamy ich prace i nie tylko. Na każdym plakacie mamy 2 propozycję jedną wizualną: to reprodukcja pracy artysty plastyka/fotografika i odpowiedź na nią poetki/y z jej/jego tekstem i informacją o tej osobie. Spacerując po mieście co miesiąc mieszkańcy Beroun, chcąc nie chcąc, poznają autorów i ich twórczość. Na koniec roku wszystkie plakaty zostaną razem pokazane w galerii w Beroun i pozostałych miastach partnerskich. Ciekawa propozycja na promocję miasta i ich partnerstwa. Więcej o projekcie na stronach www.galerie-beroun.cz/street_gallery.html - dla tych którzy rozumieją j. czeski.

 

Dodaj komentarz

fronckiewicz na pasku