poniedziałek, 13 lipca 2020

Tomczuk3Na honor składają się raptem dwa elementy: dobre imię i poczucie godności osobistej. Politycy, szczególnie ci z prawej strony, o honorze potrafią rozprawiać do zamęczenia.

W naszej okolicy do miana człowieka honoru pretenduje trójkadencyjny starosta. I bynajmniej nie na własnym honorze najbardziej mu zależy. Od paru lat walczy o dobra osobiste... powiatu brzeskiego, na które - wedle pokrętnej logiki osób formułujących pozwy sądowe - miał się zamachnąć znany brzeżanin Janusz Jakubów. Specjalizująca się w obronie honoru oławska kancelaria, zasilona a conto potężną kasą, sprokurowła karkołomny pozew, który po rozpoznaniu w różnych instancjach został ostatecznie przemielony w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Po wielu latach sądowej poniewierki zapadł wreszcie prawomocny wyrok. Dla pozywających d-r-u-z-g-o-c-ą-c-y!

Dysponujemy uzasadnieniem tego orzeczenia, obnażającym nieszczere intencje strony powodowej i niedołęstwo adwokatów.
Nie widziałbym sensu zajmowania się sprawą, gdyby honor starostwa nie był broniony na koszt podatnika. Na ten moment, rezydujące w seledynowej willi starostwo wyasygnowało grubo ponad 20 tysięcy zł i stało się dłużnikiem Janusza Jakubowa, człowieka - co pokazał sąd - Bogu ducha winnego! W efekcie finalnym zobowiązania wobec uniewinnionego mamy wszyscy: ja, ty, on, oni, a więc wyborcy, którzy „honorowym” politykom dali mandat do rządzenia.

Honor wzięty w cudzysłów ma sens. Starosta zawiaduje powiatem już trzeci sezon. Dyshonorem dlań nie było zawarcie egzotycznej koalicji z partią «konsekwentnie prorosyjską», która wlecze się w ogonie rankingów zaufania publicznego i wiele na to wskazuje, że po najbliższych wyborach spocznie w politycznej mogile. Honorowy starosta wszedł w ten alians wyłącznie po to, by utrzymać się na stołku.

Bliskie staroście wróble ćwierkają, że już zmęczył się batalią o honor powiatu i jesienią ma zamiar pójść w senatory. Postanowił załapać się na wiatry wiejące w plecy partii-matki i odrodzić się jako ktoś jeszcze bardziej honorowy.
Może dlatego - kombinuję - zaczął kolekcjonować medale od każdego, kto tylko zechce mu je przypiąć? Podobno ma jeszcze szansę na medalik od hodowców gołębi pokoju.

Póki co nie dostał orderu z okazji 25-lecia samorządności w wolnej Polsce, wskutek jakiegoś nieporozumienia, albo - co wielce prawdopodobne - w wyniku uknutego spisku.
Czy zostanie senatorem, zobaczymy. Ważne żeby klatkę piersiową mieć obwieszoną à la Leonid Breżniew. Taki widok świetnie sprzedaje się na billboardach, ciemy lud z pewnością to kupi i potem odpowiednio zagłosuje.

O honor można zadbać dużo prościej. Wystarczy uregulować koszty nonsensownego procesu z własnej kieszeni. Tak jak to uczynił, płacąc za „darmowe” wynajęcie sali na wesele syna. W tym przypadku postąpił honorowo, choć z ostrym poślizgiem.

Szef powiatu w rozmowie z red. Jarosławem Staśkiewiczem z NTO, nie chciał komentować wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Czeka na uzasadnienie i dopiero wtedy podejmie decyzję o ewentualnej skardze kasacyjnej. Starosta wciąż czeka, a my już jesteśmy po tej wstrząsającej lekturze, i z racji głębokich pokładów empatii radzimy od serca: Arminie nie idź tą drogą!

Kancelaria głupich pozwów - epigoni Latającego cyrku Monty Pythona, który wykreował «Ministerstwo głupich kroków» - chętnie wymodzi (za sowitym wynagrodzeniem) skargę kasacyjną, która wedle sztuki jurysdykcyjnej musi być przygotowana i podpisana przez adwokata lub radcę prawnego. Zainteresowana strona, choćby nie wiem jak honorowa, nie może tego uczynić samodzielnie.

Ale, czy warto w to brnąć? Wystarczy sobie wygooglować, by dowiedzieć się, że skargę kasacyjną można oprzeć tylko na następujących podstawach:

  • naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie;
  • naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, np. sąd był nienależycie obsadzony.

Podstawą skargi kasacyjnej nie mogą być zarzuty dotyczące ustalenia faktów lub oceny dowodów. Takich okoliczności w uzasadnieniu wyroku nie dostrzegamy.

Na zakończenie wznosimy lament w imieniu podatników. Zamiast pieniackich wygłupów przeznaczcie nadmiar powiatowej gotówki na szlachetniejsze cele!

Na wsparcie krwawiącej Ukrainy wysupłaliście ledwie 10 tysięcy złotych. Brzescy policjanci, w ramach kabaretowego „porozumienia” ze starostwem, zainkasowali taki sam ochłap. Chwaliliście się tym w mediach i daliście się nawet przy okazji sfotografować, strojąc miny dobroczyńców.

W imię czego - pytam - mieszkańcy powiatu mają sponsorować kancelarię adwokacką, która starostę wpuściła w maliny?

 

Komentarze   

 
+15 # xyz 2015-06-06 12:45
Ale czy tylko to jest sponsorowane ? Ostatnio mamy aferę byłego prezydenta w Tarnobrzegu - jajecznica na śniadanko za publiczną kasę: tvn24.pl/.../...
. A czy ktoś pokusił się o przejrzenie faktur w naszych rodzimych urzędach ? Gdzie radni z komisji rewizyjnych ?
 
 
+6 # Tow. Pierdoła 2015-06-06 13:10
A co na to Jooseph Glowatzki obleśny pieniacz i zadymiarz?
 
 
+6 # Dziubek 2015-06-06 15:08
Jeśli Konik chce wyjsć cało ze sprawy karnej powinien szybko zmienić mecenasa.
 
 
+8 # czytelnik portalu 2015-06-06 18:50
Radni z kom. rewizyjnej grzecznie z wielką uprzejmością podnosili i podnoszą łapki do góry. Z resztą dziś w kom. rewizyjnej nie ma opozycji. W kom.rewizyjnej są sami radni z PIS i tego TRZB od Huczyńskiego. Szkoda słów.
 
 
+7 # Panda 2015-06-06 23:41
Trzeba nazwiska tych osób dobrze zapamiętać przy kolejnych wyborach.
 
 
+7 # Zwykły obywatel 2015-06-06 18:53
Panie Stefański czy ma pan trochę wstydu?
 
 
+15 # urzędnik 2015-06-06 19:10
A co na to co członkini zarządu powiatu działaczaka PS L Aneta Kostrzewa żona wiceburmistrza Brzegu Bartka Kostrzeway?
 
 
+4 # papuga 2015-06-07 11:33
Jeżeli to wszystko prawda, to Stefański powinien oddać nasze pieniądze, które stracił na opłacenie oławskiej kancelarii. To jest jawna niegospodarność i komisja rewizyjna powinna się tym tematem zainteresować. Po co wy tam jesteście?
 
 
+13 # fgh 2015-06-07 12:32
Panie Leszku prosimy o publikację uzasadnieni. Czasami wyroki są dobrze uzasadnione, a niekiedy wyglądaja kuriozalnie. Niech mieszkańcy sami ocenią kto ma rację.
 
 
+6 # Leszek Tomczuk 2015-06-07 13:18
Cytuję fgh:
Panie Leszku prosimy o publikację uzasadnieni. Czasami wyroki są dobrze uzasadnione, a niekiedy wyglądaja kuriozalnie. Niech mieszkańcy sami ocenią kto ma rację.

Wyrokiem dysponują strony procesowe i to one muszą wyrazić wolę publikacji uzasadnienia. Zapewniam, że jego treść dla starostwa jest bardzo niekorzystna. Rada powiatu musi z tym pasztetem coś zrobić. Czy można mówić o defraudacji publicznych pieniędzy?
 
 
+11 # patoliglota 2015-06-07 15:03
A co na to były rusycysta z Szóstki, który twierdził, że w miesiąc nauczy dzieci ruskiego?
 
 
+10 # Rambo 2015-06-07 22:01
To ten psychol uczył w szkole?
 
 
+8 # płk Trautman 2015-06-08 15:56
Cytuję Rambo:
To ten psychol uczył w szkole?

Uczył? Zajmował się aferami i wyleciał na zbity pysk! To klasyczny nierób.
 
 
+3 # nauczyciel 2015-06-11 07:39
Cytuję płk Trautman:
Cytuję Rambo:
To ten psychol uczył w szkole?

Uczył? Zajmował się aferami i wyleciał na zbity pysk! To klasyczny nierób.

Podobno nie tylko wyleciał, ale został wyp... przez dyrektora za nieróbstwo.
 
 
+5 # obywatel 2015-06-09 11:20
Panie redaktorze tak trzymać. Tekst doskonały.Pozdr awiam
 
 
+4 # Honorowy 2015-06-09 15:03
Skundlona władza chce zastraszyć sądami obywateli. Nie damy się!
 
 
+6 # . 2015-06-09 17:35
Brawo. W końcu Redaktor zaczął się zajmować dziwnymi sprawkami władzy. Ciekawe, czy zajmie się wreszcie Panem na Lewinie?
 
 
0 # Papuga w ostrogach 2015-06-09 22:00
Cytuję .:
Brawo. W końcu Redaktor zaczął się zajmować dziwnymi sprawkami władzy. Ciekawe, czy zajmie się wreszcie Panem na Lewinie?

I za to wyląduje w sądzie !
 
 
+4 # . 2015-06-10 22:39
A za co niby Redaktor ma wylądować w sądzie? Jeżeli pisze prawdę to chwała Mu za rzetelność i odwagę! A jeżeli nawet zadaje kontrowersyjne pytania na które brak szybkiej i konkretnej odpowiedzi to co to oznacza? A niby co, władcy Powiatu i Pan na Lewinie to są święci? O co tu w tym wszystkim chodzi? Nie jestem jakimś fanem Redaktora, ale jak widzę choćby namiastkę uczciwego dziennikarstwa to jestem ZA!
 
 
+3 # papuga w szpilkach 2015-06-10 23:54
adwokaci z oławy już się skompromitowali i nie będą dalej wystawiać się na pośmiewisko dla jakiegoś pajaca który ciągle przegrywa sprawy
 
 
+4 # Zwykły obywatel 2015-06-10 16:08
Nie strasznie obywateli sądami.
 
 
+3 # ptaszek 2015-06-11 07:37
Ciekawe czy Wrębiak odbierze dla naszego miasta karę 5 milionów złotych za hotel? Przecież umowa była podpisana z inną firmą niż ta, która wybudowała hotel. To będzie jego test uczciwości i odwagi. Warto sprawdzić kto i ile na tym geszefcie zarobił.
 
 
+2 # Tato 2015-06-11 08:12
Cytuję nauczyciel:
Cytuję płk Trautman:
Cytuję Rambo:
To ten psychol uczył w szkole?

Uczył? Zajmował się aferami i wyleciał na zbity pysk! To klasyczny nierób.

Podobno nie tylko wyleciał, ale został wyp... przez dyrektora za nieróbstwo.

Na przerwach mówił że dyrektorka to fajna doopa i musi ją wypier***ić, ale to jego wypier...... ;)
 
 
+4 # Zwykły obywatel 2015-06-12 12:46
Jak uczył dzieci?
 
 
+4 # stonoga? 2015-06-12 14:43
Ciekawe jakie to służbowe sprawy służbowym autem załatwiał dzisiaj starosta w prywatnym domu byłego burmistrza o godz. 11.35 ?????
 
 
+3 # poseł 2015-06-12 17:47
Umawiali się, kto będzie p-osłem, a kto sen-a-to-rem, albo kto ma oddać 5 milionów dla miasta.
 
 
+4 # papużka 2015-06-12 17:52
Cytuję stonoga?:
Ciekawe jakie to służbowe sprawy służbowym autem załatwiał dzisiaj starosta w prywatnym domu byłego burmistrza o godz. 11.35 ?????

Pewnie uzgadniali jak się składa skargi kasacyjne do Sądu Najwyższego. Pieniacze dwa.
 

Nie masz uprawnień do komentowania