środa, 20 stycznia 2021

Tomczuk3Papugi to stworzenia zadziwiające. Spotkania z nimi są samą przyjemnością. W tropikach widziałem ich wiele, teraz odkrywam w najbliższej okolicy.

 

Wrócę do początku, czyli do tytułu. Żony aktualnie nie posiadam i żadna z moich byłych nie hodowała papug. Dzisiejszy tekst więc nie będzie o mnie, choć niekoniecznie, wszak felieton jest rzeczą bardzo osobistą. Kiedy uprawia się ten specyficzny rodzaj publicystyki trudno wyzwolić się od egocentryzmu. Kto tego nie akceptuje powinien unikać czytania wypocin, jakimi są felietony. Komicznie jest, kiedy ktoś je pisuje nie pojmując sensu, czym ten rodzaj twórczości jest. A zaczyna być naprawdę kabaretowo, gdy takie teksty ukazują się w ogólnokrajowych czasopismach. Dzisiaj felietony płodzą wszyscy. Począwszy od Kasi Cichopek po Jerzego Urbana. Artyści, lekarze, politycy, prawnicy... dosłownie wszyscy. Wystarczy być życiową madralą, która postanowiła zbawiać innych. Nieszczęście piszących polega na tym, że sami sobie szkodzą.

Surfując po internecie natrafiłem na tekst Michała Kelma zatytułowany ?Dla kogo jest prawo?". Jako że całe zawodowe życie związałem z prawem, a na stare lata prawo mnie dopadło w sensie wykonawczym, nie mogłem tego kąska nie przeżuć. Autor w krótkim tekście nawypisywał tyle bzdur, że aż chce się zakrzyknąć: traktorzyści na traktory, dojarki do krów, precz od pisania felietonów! Rozczarowanie moje jest tym głębsze, że takie wypociny drukuje legendarny tytuł prasowy: Tygodnik Powszechny, w którym zaczytywałem się w młodości. Czyżby i on poszedł w ślady rozhisteryzowanego Faktu, tygodnika Wprost i pozostałych bulwarówek?

Autor pisze, że biedny burmistrz został ?ukarany". A cóż to za woltyżerka prawna? Przecież to on oskarżał! Gdyby po znalezieniu w aktach korzystnego dlań uzasadnienia cichutko siedział na czterech paragrafach, to dzisiaj byłby zwycięzcą? Czy taka jest - pytam - logika wywodu autora tekstu pt. ?Dla kogo jest prawo?". Doprawdy pokrętna.

Akurat tak się składa, że przytoczone dwa ?przykłady" dotyczą ludzi, których znam osobiście. Zestawienie obu dżentelmenów i zrównanie ich czynów ociera się niestety o groteskę. Wysoko postawiony funkcjonariusz służby więziennej (mój kolega), jak i ?burmistrz jednego z opolskich miast" (były kolega) to faceci z którymi zetknął mnie los. Pierwszy budzi szacunek, bo udowodnił karłowatość polskiego prawa, drugi zaś stracił wszystko, gdyż swoją karłowatość obnażył. Powiem wprost: polityk ciągający po sądach wyborców staje się obiektem żałosnym.

Autor inkryminowanego felietonu, w ?cywilu": adwokat, członek Wrocławskiej Izby Adwokackiej, stale współpracujący z Tygodnikiem Powszechnym, ani słowem nie zająknął się, że ?ukarany" burmistrz przystał na niemądrą linię oskarżenia. Zgodził się na sformułowanie w jego imieniu nieudolnego pozwu, pełnego błędów rzeczowych, nie zapominając o językowych i gramatycznych.
Czepiam się, wiem, prawo to jednak nie literatura. Cóż, ale jakoś nie mogę przejść obojętnie obok prawniczej nowomowy. Tego całego sosu w którym pływają kiepsko dobrane precedensy i casusy, gdzie bzdura goni bzdurę i robi się z tego jeden wielki bełkot. Czy na tym ma polegać kultura prawna, o którą Michał Kelm się upomina?

Polska to też Brzeg i Oława, czyli prowincja. Pewnie dlatego powstał felieton prowincjonalny, tekst miałki i troszku śmieszny. Ale za to bardzo osobisty, bo w ?obronie" własnej żony.

 

Więcej o ?papugach": TUTAJ

 

Komentarze   

 
# Kazimierz 2014-06-23 15:42
Jeżeli w istocie autor tego śmiesznego tekstu w TP jest małżonkiem tej pani, to faktycznie jest to żałosne
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Wojtas 2014-06-23 15:53
Po przeczytaniu obu tekstów uważam że stały współpracownik Tygodnika Powszechnego może co najwyżej za Tomczukiem nosić jego teczkę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Lotnik 2014-06-23 17:11
Cytuję Wojtas:
Po przeczytaniu obu tekstów uważam że stały współpracownik Tygodnika Powszechnego może co najwyżej za Tomczukiem nosić jego teczkę.

Bez przesady.LT loty ma coraz niższe !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# kret 2014-06-23 17:23
Cytuję Lotnik:
Cytuję Wojtas:
Po przeczytaniu obu tekstów uważam że stały współpracownik Tygodnika Powszechnego może co najwyżej za Tomczukiem nosić jego teczkę.

Bez przesady.LT loty ma coraz niższe !!!

Ty chyba jesteś lotnik podziemny?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Kacper 2014-06-23 19:11
Ciekawe jakie układy łączą akurat tę kancelarię adwokacką z burmistrzem, że wszystkie (zresztą w większości przegrane sprawy) zleca tej jedynej wybranej papudze na szpileczkach?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# ara 2014-06-23 19:33
Przecież to wygląda na podważanie niezawisłości wyroków sądowych. Czyżby tylko wyroki zgodne z oczekiwaniami tego adwokata były sprawiedliwe?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# adaśko 2014-06-24 07:29
Proszę radnych o podanie od wiadomości publicznej ile, pieniędzy publicznych zostało wydanych na różnego rodzaju procesy i kto reprezentował w nich naszą gminę za wszystkich kadencji Huczyńskiego ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# władźko 2014-06-24 07:49
Cytuję adaśko:
Proszę radnych o podanie od wiadomości publicznej ile, pieniędzy publicznych zostało wydanych na różnego rodzaju procesy i kto reprezentował w nich naszą gminę za wszystkich kadencji Huczyńskiego ?

Warto też podać brzeżanom informację, jakie kancelarie prawne obsługują spółki miejskie i ile im Huczyński za to płaci. Radni do roboty!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# beatka 2014-06-24 08:59
Spółki nie tylko korzystają z obsługi prawnej, ale też zlecają zamieszczanie różnych reklam, ogłoszeń w jedynej słusznej gazecie. Ciekawe ile na to idzie pieniędzy ze spółek ?
Poza tym, czy to prawda, że BPEC sponsorował wyjazd autokarem Romów na ich festiwal ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# mąż swojej żony 2014-06-24 09:58
Niektórzy, szczególnie ci, którzy byli w dzieciństwie waleni w łeb przez starszych i silniejszych kolegów, w dorosłym życiu czepiają się kobiecej spódnicy i tak żyją udając faceta. Taką postawę życiową wzmacniają również bogaci i wpływowi rodzice, zwłaszcza mamuśki, którzy za wszelkie pieniądze chcą aby ukochany synuś skończył ważną uczelnię i wreszcie został kimś w życiu. Niestety, na życiowej drodze znowu pojawiają się te zbyt silne baby, a im pozostaje ujadanie pinczerka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Wielgus 2014-06-24 14:59
Ten literat z TP to jakiś żart?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# klient 2014-06-24 15:19
Wiocha panie mecenasie, co nie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# wyborca 2014-06-24 20:22
Panowie radni miasta, jako wyborca proszę o uzyskanie informacji publicznej jaka kancelaria adwokacka i jacy prawnicy zatrudnieni są w Brzegu oraz instytucjach podległych miastu, a także ile pieniędzy wydano na tzw. obsługę prawną w naszym urzędzie. Przypuszczam, że może to być ciekawe dla wszystkich, nie tylko mieszkańców.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# beatka 2014-06-25 01:33
A ja jeszcze chcę wiedzieć ile pieniędzy zostało wydatkowane na różnego rodzaju reklamy w jedynie słusznej gazecie oraz ile, kiedy i jakich wyjazdów Romów zostało sfinansowanych przez UM lub podległe spółki ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# nocnik 2014-06-25 09:39
Na dzisiejszej sesji Huczyński pewnie pochwali się swoimi sukcesami w sądzie. Ostatnio tyle szczęścia go spotkało :oops:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# mb 2014-06-25 10:06
Kelner z mikrofonem za wami łazi. Poprzepisujcie się lepiej do PiS-u, bo za chwilę nawet Maciek was nie zechce.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Guest 2014-06-25 10:15
Cytuję mb:
Kelner z mikrofonem za wami łazi. Poprzepisujcie się lepiej do PiS-u, bo za chwilę nawet Maciek was nie zechce.

W PiSie dobrze wiedzą jak podsłuchiwać. Mają to we krwi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Marko 2014-06-25 10:39
Cytuję mb:
Kelner z mikrofonem za wami łazi. Poprzepisujcie się lepiej do PiS-u, bo za chwilę nawet Maciek was nie zechce.

Odwołali Pulita, startujecie towarzyszu na wójta? Jest sporo do zepsucia i rozkradzenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# obserwator 2014-06-25 12:36
Huczyński musi odejść. Z nim też Stefański.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Dżeki 2014-06-25 15:01
Do apelacji Wojciech H. weźmie pewnie jakaś bardziej kumatą papugę?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Latkoski 2014-06-25 15:50
Cytuję Dżeki:
Do apelacji Wojciech H. weźmie pewnie jakaś bardziej kumatą papugę?

Mecenasa Giertycha.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Latkoski 2014-06-25 15:51
albo Rogalskiego, tego od Smoleńska
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# kelner 2 2014-06-25 16:49
Ciekawe, czy istnieją już jakieś taśmy w Brzegu ? Jaką knajpę typujecie ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Miro 2014-06-25 17:23
Cytuję kelner 2:
Ciekawe, czy istnieją już jakieś taśmy w Brzegu ? Jaką knajpę typujecie ?

Pałkownik Kowalczyk nagrywa gdzie się da, szczególnie w Semaforze i u Włocha d. Hotel Piast
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Lotnik 2014-06-25 17:48
I co z waszego pisania,burmist rz bez kłopotów uzyskał absolutorium i to z każdej partii ktoś oddał mu głos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Beza 2014-06-25 17:54
Cytuję Lotnik:
I co z waszego pisania,burmistrz bez kłopotów uzyskał absolutorium i to z każdej partii ktoś oddał mu głos.

I w sądach wszystko powygrywał, co nie? Po prostu gość. Steafański przy Huczyńskim to karzełek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Ikar 2014-06-25 19:33
Cytuję Lotnik:
I co z waszego pisania,burmistrz bez kłopotów uzyskał absolutorium i to z każdej partii ktoś oddał mu głos.

Czym tu się ekscytować, to nie jest poparcie dla działań burmistrza, czy też raczej jego braku, tylko formalne potwierdzenie wykonania budżetu zatwierdzonego przez radnych. Gdyby głosowali przeciwko absolutorium, to tak jakby przeciwko sobie. Rozumiesz?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Guest 2014-06-25 21:45
co chcecie od tego biedaka? Żonka kazała.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# warenik 2014-06-25 22:02
Cytuję Guest:
co chcecie od tego biedaka? Żonka kazała.

Taki z niego niedojda? Przecież prawie literat.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# mieszkaniec 2014-06-26 08:04
Huczyński musi odejść. Stefańskiz resztą też.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# teodor 2014-07-23 20:30
"Surfując po internecie natrafiłem na tekst Michała Kelma". Powinno być: nie natrafiłem lecz szukałem haków na kancelarię adwokacką, która prowadzi przeciwko mnie postępowanie o publikowanie i rozpowszechnian ie kłamstw o burmistrzu Huczyńskim.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# torreador 2014-07-23 20:39
Cytuję teodor:
"Surfując po internecie natrafiłem na tekst Michała Kelma". Powinno być: nie natrafiłem lecz szukałem haków na kancelarię adwokacką, która prowadzi przeciwko mnie postępowanie o publikowanie i rozpowszechnianie kłamstw o burmistrzu Huczyńskim.

Teodorze przyznaj, że "hak" jest pierwszorzędny :P A mistrz kłamstwa w Brzegu jest tylko jeden.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W sieci nie jesteś anonimowy.

tomczuk na pasku