środa, 27 maja 2020

l.tomczukPapuga jest ptakiem barwnopiórym. Słynie z papuziego gadania i uchodzi za symbol pewnej profesji prawniczej. Niekoniecznie zasłużenie.

 

Nim temat papug rozwałkujemy, należy objaśnić ideę felietonowego cyklu ?Pieczeniarze", wszak to już piąty wypiek w tym sezonie. Mini jubileusz, czyli pomału doganiamy ?Klan", który niedawno świętował 2500 odcinek. Jeśli życia nam starczy zechcemy prześcignąć ?Modę na sukces" (wg stanu na dzień 16 sierpnia 2013 r. wyemitowano już 6639 odcinków).

Pieczeniarz - słowo ździebko omszałe, takie sobie staromodne nazwanie kogoś. Wg Wikipedii: pieczeniarz to ?człowiek mający skłonności do żywienia się cudzym kosztem, lubiący dobrze zjeść na cudzy koszt; darmozjad?. W Polsce szlacheckiej - ubogi krewny przesiadujący na "łaskawym chlebie" u zamożnej rodziny szlacheckiej, odwdzięczający się usługami domowymi.

Dzisiaj szlachty tyle, co kot napłakał. Współczesny pieczeniarz to nikt szczególny, ot, cwaniaczek uczepiony samorządowego koryta. Właśnie o takich amatorach "łaskawego chleba" w naszym serialu rozprawiamy. To nie tylko lokalni bonzowie, czy kreujący się na liderów karierowicze, którym całkiem niedawno sypnął się wąs, zastępując pod nosem gile. Prócz nich z samorządowego kotła czerpią podmioty zewnętrzne, choćby kancelarie oferujące usługi prawne. Niektórzy w naszym mieście wywindowali się na pozycję wyjątkową, a rozporządzająca nieswoim groszem władza dopieszcza ich ile wlezie.

Stary recydywista nie zhańbi się i nie powie o swoim obrońcy - ?adwokat", dla niego to papuga. A ja jestem stary...

Papuga przed sądem tokuje tak, jak jej klient nadał, a nawet wygaduje banialuki, wystarczy, że klient dobrze zapłaci. Ma trochę niewygodnie, bowiem prawnicze wygibasy utrwala na piśmie, a musi tak czynić, bo ślepa Temida bez papieru niczego nie ogarnia.
Procesowe pisma obnażają bałaganiarstwo i zwykłe niedouczenie. Pomylone fakty, częstokroć wyssane z palca. No bo jak nazwać mylenie nazwisk pozwanego? Pozywa się Kowalskiego, a w uzasadnieniu ględzi o... Kowalu. Żenada, którą na chybcika koryguje się na wokandzie i dla zatarcia zbrodni niechlujstwa, nazywa oczywistą omyłką pisarską!
Szanujący się sąd taką papugę winien przepłoszyć. Niestety, w wielu sądach nie reaguje się na kaleczenie polszczyzny. A jak - pytam - w bajorze językowym ma się czuć pozwany uważający się za estetę? Pisma niektórych papug to polonistyczna rozpacz. Od razu przypomina się anegdota o PRL-owskich milicjantach, którzy męczą się z notatką służbową: jeden umiał pisać, drugi czytać, a trzeci - bez sprawdzenia sensu - wziął i to wszystko zamaszyście podpisał.

Ilekroć pomyślę o współczesnych papugach, o ich kulejącym profesjonalizmie, tylekroć wspominam gwiazdorów polskiej palestry, intelektualnych gigantów, jak nieżyjący już: Władysław Siła-Nowicki lub Tadeusz de Virion. Owym mecenasom - Panie, świeć nad ich duszami - mało kto potrafi dorównać, zwłaszcza na prowincji. Myślę, że jeśli chodzi o umiejętności niektórych prawników, w grobie przewraca się twórca osobliwego nurtu jurysdykcyjnego, ojciec ?falandyzacji prawa" - śp. Lech Falandysz. Ów niezapomniany adwokat potrafił chociaż luzacko prawo naginać i dopasowywać do bieżących potrzeb swojego szefa.

 

Niespodziewanie zrobiło się wesoło, na zakończenie więc ociupina czarnego humoru.


- Dlaczego adwokatów chowają cztery metry pod ziemią?
- Bo podobno w głębi to oni są dobrzy.

 

Komentarze   

 
+2 # komuszek 2013-12-13 00:03
dobry tekst, a swoją drogą dlaczego "gile" nie napisał pan z DUŻEJ litery?
 
 
+2 # Szancer 2013-12-13 06:55
Ocena ptactwa z "gatunku papug" -trafna. Czyżby do napisania tego felietonu zainspirował jego autora proces sądowy, o którym zasygnalizował w swoim króciutkim wywiadzie z posłem otwierającym swój lokal?
 
 
+2 # Janek2 2013-12-13 07:08
Skoro Pan Leszek o papugach i temidzie, to ja o śledczych i prokuraturze. Do napisania tego komentarza zainspirowała mnie informacja z Gazety Wrocławskiej, że: "prokuratura chce postawić zarzuty niegospodarnośc i i niedopełnienia obowiązków burmistrzowi Trzebnicy Markowi Długozimie. Zdaniem śledczych nie wyegzekwował on kar umownych od firmy, która z opóżnieniem wykonała prace budowlane ..." koniec cytatu. Jeśli pamięć mnie nie myli, to w naszym grodzie rozpisywano się kiedyś o 5 milionach i nie wybudowanym w terminie hotelu. Nie słyszałem jednak czy brzescy śledczy i prokuratura zainteresowali się tą sprawą.
 
 
+1 # Stefek 2013-12-13 10:05
Jest taka jedna znana kancelaria adwokacka w okolicy Brzegu, która za darmo udziela usług dla swoich przyjaciół. Po prostu filantropi! A jacy uczciwi!!! Dla nich 10.000 złotych to nic. Przyjaciele i tak się odwdzięczą.
 
 
+1 # aplikant 2013-12-13 20:42
Jestem przekonany, że te ciemne sprawki wyjdą na jaw. Tekst doskonały.Pozdr awiam Panie redaktorze.
 
 
+1 # lejtnant 2013-12-13 21:39
"Majorze Bubek", czy ten Marek to zamieszkuje tam "na dziko"? Ja też bym chciał kupić "kawałek strażnicy" lecz nie słyszałem aby w sprawie sprzedaży ktoś ogłaszał przetarg.
 
 
+1 # Hania 2013-12-13 21:53
Tylko patrzeć jak w wyniku kolejnych "omyłek", zamiast Kowalskiego powieszą Kowala.
 
 
+1 # milicjant 2013-12-13 22:01
Wnioskuję, że papuga umie czytać a ma kłopot z pisaniem. Proponuję więc zatrudnić milicjanta potrafiącego pisać.
 
 
0 # Ciekawski 2013-12-13 22:08
A klient papugi to kto za jeden? To on też nie wie kogo pozywa: Kowala czy Kowalskiego?
 
 
0 # Ciekawska 2013-12-13 22:14
A ten Marek ze strażnicy to kto za jeden? Może on by udzielił "lejtnantowi" informacji jak wejść w posiadanie "kawałka nieruchomości" w Zielonce"
 
 
0 # adwokat 2013-12-14 10:37
"Stary recydywista nie zhańbi się i nie powie o swoim obrońcy - ?adwokat", dla niego to papuga.
A ja jestem stary..." STRAŻNIK WIĘZIENNY :)

A stary recydywista nie zhańbi się i na strażnika więziennego powie "klawisz". Za pomocą klawiszy można napisać jakiś tekst.
Ten tekst jest tego potwierdzeniem. Krzyś rozkazał, Lesiu pisze. W końcu Lesiu to szef Krzysia w kampanii wyborczej. Zaraz, zaraz ... a może Lesiu to tylko szef kampanii wyborczej Krzysia? Nie ważne. I tak Lesiu wpier... makowca z Krzysiem :D
www.youtube.com/.../
 
 
0 # klawisz 2013-12-14 12:51
taki "adwokat diabła" jak ty pewnie tam niedługo trafi - i dupsko pęknie :)
 
 
0 # gł.księgowy 2013-12-14 20:56
"adwokacie"!, obrońco papug, bratający się z recydywistami i hańbiący klawiszami - poradż, jak zamieszkać w strażnicy z Mareczkiem i co zrobić aby na ul.Starobrzeski ej rozpoczęło funkcjonować przedszkole w przygotowanym do tego lokalu. Podziel się wiedzą:czy w "strażnicy " faktycznie mieszka Mareczek i na jakich zasadach wszedł w jej posiadanie /może mieszka na dziko,bądż ją wynajmuje?/oraz czy prawdą jest, że w sklepie meblowym "prowadzonym" ongiś przez Mareczka funkcjonuje obecnie żłobek/przedszk ole/? Podpowiedz kochany "adwokacie", jakich argumentów użyć aby na ulicy Starobrzeskiej zaczęło działać przedszkole jak to w sklepie meblowym.
 
 
0 # Leszek Tomczuk 2013-12-14 21:10
Cytuję gł.księgowy:
"adwokacie"!, obrońco papug, bratający się z recydywistami i hańbiący klawiszami - poradż, jak zamieszkać w strażnicy z Mareczkiem i co zrobić aby na ul.Starobrzeskiej rozpoczęło funkcjonować przedszkole w przygotowanym do tego lokalu. Podziel się wiedzą:czy w "strażnicy " faktycznie mieszka Mareczek i na jakich zasadach wszedł w jej posiadanie /może mieszka na dziko,bądż ją wynajmuje?/oraz czy prawdą jest, że w sklepie meblowym "prowadzonym" ongiś przez Mareczka funkcjonuje obecnie żłobek/przedszkole/? Podpowiedz kochany "adwokacie", jakich argumentów użyć aby na ulicy Starobrzeskiej zaczęło działać przedszkole jak to w sklepie meblowym.

To żaden adwokat, to zwyczajne ThePlu, kaowiec ojca miasta :o Przepraszam, że się wtrąciłem w zajmującą dyskusję :oops:
 
 
0 # asesor 2013-12-14 21:29
Widzę,że LT zabolało działanie adwokata. Tak to jest, jak się wystawia, to należy w kalkulować również przegraną. Tylko po co płakać w "rękaw" posła on nie ma wpływu na sąd. :sad:
 
 
0 # Venus 2013-12-14 21:55
"asesorze", a ten adwokat broniący "honoru i czci" Pana Burmistrza opłacany jest z czyich pieniędzy? Bo jeżeli z kasy podatników, to było by nieładnie.
 
 
0 # Krzyś 2013-12-14 22:03
To klientem tego adwokata jest burmistrz? A co on mówił na rozprawie, czym się czuł obrażony?
 
 
0 # nieporadny 2013-12-14 22:48
Jeśli pamięć mnie nie zawodzi, to kiedyś burmistrz też się obrażał ale na radnych i nie przychodził na sesje. Pewnikiem pan burmistrz jest obrażalskim.
 
 
0 # adwokat 2013-12-15 10:07
Cytuję Leszek Tomczuk:

To żaden adwokat, to zwyczajne ThePlu, kaowiec ojca miasta :o Przepraszam, że się wtrąciłem w zajmującą dyskusję :oops:Kto to jest ThePlu i o co chodzi ? Sorry ale nie zakumałem.

Mi klawiszu chodzi tylko o to jakich porównań używasz. Recydywista ABY SIĘ NIE ZHAŃBIŁ na adwokata powie papuga. A na strażnika więziennego ABY SIĘ NIE ZHAŃBIŁ powie klawisz. Klawisze to podpierdułki i ty taka jesteś. Jesteś największym hipokrytą we wszechświecie. Za nim coś napiszesz pomyśl kim ty jesteś, kim byłeś, co zrobiłeś. Jak dla mnie jesteś zwyczajnym dupodajcem piszącym teksty na zlecenie i działasz tak samo jak PAPUGI - też na zlecenie. Jesteś właśnie taką PAPUGĄ odrzutków politycznych, których mieszkańcy nie chcą bo się na nich poznali.
 
 
0 # adwokat 2013-12-15 10:18
Cytuję gł.księgowy:
"adwokacie"!, obrońco papug, bratający się z recydywistami i hańbiący klawiszami - poradż, jak zamieszkać w strażnicy z Mareczkiem i co zrobić aby na ul.Starobrzeskiej rozpoczęło funkcjonować przedszkole w przygotowanym do tego lokalu.


Nie wiem kto to jest Mareczek i o jaką strażnicę chodzi. Co do przedszkola przygotowanego na Starobrzeskiej to jestem za tym aby działało. Takie placówki są potrzebne miastu ale nie wiem w czym tkwi problem, że przedszkole nie funkcjonuje.

Kilka osób mówiło mi, że pracowali przy budowie przedszkola jako podwykonawcy. Do dnia dzisiejszego nie dostali za to kasy. Może o to chodzi ?
 
 
0 # Guest 2013-12-15 10:38
czyżby gruba berta jeszcze z rana nie wytrzeźwiała? Co to za idiotyzmy?
 
 
0 # nieporadny 2013-12-15 21:08
"adwokacie", jak się chcesz dowiedzieć "w czym tkwi problem, że przedszkole /na Starobrzeskiej/ nie funkcjonuje", to zapytaj burmistrza albo wpadnij na wokandę sądową, gdzie Wojciech H. i jego "papuga" wyczyniają wygibasy. Natomiast jeśli nie wiesz o jaką strażnicę chodzi, to odwiedż na Zielonce dawną prochownię LWP .
 
 
0 # wykonawca 2013-12-15 21:11
A mnie "adwokacie" kilka osób mówiło, że piszesz durnoty.
 
 
0 # pancernik 2013-12-16 13:58
Cytuję wykonawca:
A mnie "adwokacie" kilka osób mówiło, że piszesz durnoty.


przecież gruba berta ma informacje ze źródła, to wie najlepiej
 
 
0 # adwokat 2013-12-16 19:21
Cytuję nieporadny:
"adwokacie", jak się chcesz dowiedzieć "w czym tkwi problem, że przedszkole /na Starobrzeskiej/ nie funkcjonuje", to zapytaj burmistrza albo wpadnij na wokandę sądową, gdzie Wojciech H. i jego "papuga" wyczyniają wygibasy. Natomiast jeśli nie wiesz o jaką strażnicę chodzi, to odwiedż na Zielonce dawną prochownię LWP .


Chłoptasiu wali mnie Wojciej H. , Mareczek, Strażnica i "biznesmen" niepłacący podwykonawcom. Tacy zawsze źle kończą. Nie dyskutuję tu na forum o nich tylko o hipokryzji ociekającej po twoim bożku - Leszku . Obraża środowisko adwokackie, a sam zachowuje się jak adwokat swojego koleżki po fachu ze służby więziennej. Komornicy i klawisze to zakały społeczne i taką zakałą społeczną jest Leszek.
 
 
0 # adwokat 2013-12-16 19:30
Kto normalny będzie szanował komornika i klawisza ? W dodatku klawisz śmie nawiązywać do zasad i honoru recydywistów :D Wszyscy plują na takiego i gdyby mogli to by łeb takiemu ukręcili. Klawiaturze coś się poprzestawiało i myśli, że jest fajny i lubiany. On doskonale wie i w duszy to czuje, że jest znienawidzony nie tylko przez osadzonych. Może dlatego tak często spier... z Brzegu w świat ?Zrobił sobie własne forum i sam siebie komentuje - w ten sposób się dowartościowuje . To trochę takie oszukać przeznaczenie. Smutne to ale prawdziwe.
 
 
0 # Olek 2013-12-16 21:07
"adwokacie", jak cię wali Wojciej H." to powiedz mu to w oczy, a nie przez pośrednika na tutejszym forum. W kwestii "środowiska adwokackiego", podobnie jak w innych zawodach, nie wrzucał bym wszystkich do jednego worka. Znam "Adwokatów" zasługujących na to aby zwracać się do nich przez duże "A",są też byle jakie "papugi" pisane -jak w twoim przypadku- przez "a" małe. Takie właśnie " papugi" mylą "Kowala" z "Kowalskim" bądż posługują się językiem nienawiści i pogardy jak ty.
 
 
0 # adwokat 2013-12-16 21:19
Olku jeszcze raz. Wali mnie Wojciech H. Chcesz to sam mu powiedz co uważasz za stosowne. Nic mu nie ukradłem ani on mnie. To samo reszta ludków o których tutaj się rozpisujecie po prostu mnie nie interesuje. A co do języka nienawiści i pogardy to używam go tylko w kierunku ludzi, którzy na to zasługują. Dla Elemelka, Bolka czy Lolka jestem miły bo i oni są mili i sympatyczni ale jak ktoś jest chamem, prostakiem i hipokrytą to inaczej się nie da.
 
 
0 # Adwokat 2013-12-16 21:32
Proszę wybaczyć "języka nienawiści" mojemu koledze po fachu "adwokatowi". Chłop przesiedział trochę w kiciu gdzie uniżenie czapkował "klawiszom", komornik zostawił mu tylko przysłowiowe portki na dupie, to teraz w taki właśnie sposób próbuje się dowartościować.
 
 
0 # gej 2013-12-16 21:36
"adwokacie", ja bym cię lepiej "Walił" niż "Wojciech H."
 
 
0 # tadek 2013-12-16 22:13
Precz z językiem nienawiści, ludzie szanujcie się, rozmawiajcie ze sobą i nie skaczcie do gardeł. Przekażcie sobie znak pokoju i powiedzcie: kocham Wojtka, kocham Leszka, kocham -adwokatów, komorników,funk cjonariuszy różnych profesji, recydywistów i wszystkich wpisujących się tu komentatorów. Aby tak się stało wystarczy trochę dobrej woli. Tego przed zbliżającymi się Świętami i Nowym Rokiem szczerze Wam życzę.
 
 
0 # gej 2013-12-16 22:17
Wielkie brawa dla "tadka". Dołączam się do tych życzeń.
 
 
0 # adwokat 2013-12-16 22:27
Olek, Adwokat i gej. Trzej panowie lubiący ubierać słowa w cudzysłów. A może to nie trzej panowie tylko jeden dobrze wszystkim znany troll lubiący zmieniać nicki i kibicować sam sobie ? I za to nikt cię nie lubi bo nawet swoich wyzywasz. Dobranoc wszystkim, a Lechu do budy !
 
 
0 # Zosia 2013-12-16 22:40
"Zgoda buduje a niezgoda rujnuje", prawda ta odnosi się do rodziny, mniejszych i większych społeczności, kraju i świata. Jeśli chcemy "budować" to słuchajmy siebie nawzajem, rozmawiajmy ze sobą, szanujmy się. Czy to takie trudne? Niby nie, życie jednak pokazuje, że niektórzy Homo sapiens są w swoim rozwoju na etapie człowieka kopalnego. Dedykuję to zwłaszcza adwokatowi.
 
 
0 # daria 2013-12-16 22:52
Olek, Adwokat i gej to pewnie trzej królowie zaś adwokat to ich osioł.
 
 
0 # Adwokat 2013-12-16 23:00
Miłych snów kolego " adwokacie", może ci się przyśni Olek i gej.
 
 
0 # obserwator 2013-12-17 12:19
Panie Redaktorze, doskonały tekst.Ujawnia Pan kolejny prawdziwy niestety poważny problem lokalnej władzy.
 
 
0 # Zielony. 2013-12-17 14:02
A co na to wszystko, ten z Zielonki ?
 
 
0 # Leon Nowak 2013-12-17 19:42
Panie Leszku, nie wytłumaczył się Pan jeszcze z oskarżenia ludzi o wyimaginowane wykroczenia (patrz lipny wpis o Panu Tyczyńskim) i zarzuty względem Pana osoby o uprawianie trollingu w internecie, a już nowe wpisy o rzekomych prawniczych sztuczkach względem Pana osoby. A może chodzi o to ze ktoś w końcu powiedział "sprawdzam"?
 
 
0 # Albin Siwak 2013-12-17 20:54
Niedługo społeczeństwo powie "sprawdzamy" dla wszystkich trzymających się kurczowo stołków - kolesi i przyjaciół z PiSu, SLD, dawnych z PO. Już niedługo pewnie frontalny atak na wszystkich, kto nie jest za hukiem, burczymuchą, kowalami i majorami bubek. Podobno było w tej sprawie zebranie w Oławie.
 
 
0 # noeL kawoN 2013-12-18 21:41
Leonie, patrz co Tyczyński pisał 6.VI2011r. w Mitologii cz.2 na łamach Panoramy,cytuję :"Jeśli nic się nie zmieni,nie wybuchnie kolejny kryzys finansowy,wojna światowa albo nie spadnie meteoryt lub archeolog nie odnajdzie na tym terenie Bursztynowej Komnaty za jakieś dwa lata będzie otwarcie hotelu nieopodal Zamku". Minęło dwa i pół roku i należało by powiedzieć Tyczyńskiemu "sprawdzam".
 
 
0 # felek 2013-12-18 21:56
Tyczyński to fantasta i sobie wyimaginował hotel nieopodal zamku.
 

Nie masz uprawnień do komentowania