wtorek, 21 września 2021

koryto?Premierem trzeba umieć być? - mniej więcej w ten sposób Jarosław Kaczyński skrytykował Donalda Tuska. Święte słowa, panie prezesie, celne i mądre. W pisowskiej retoryce: doprawdy prawdziwe.

 

 

Wyimki (4)

 

Szkopuł w tym, że krytykant, który premierem ?być umie? premierostwa nie udzierżył.

 

***

 

W urokliwym miasteczku z dostępem do Bałtyku już trzecią kadencję burmistrzem jest ten sam człowiek, przez co stał się burmistrzem zawodowym. A więc ?umie być?. Ba, poza burmistrzowaniem niczego już nie potrafi.

 

***

 

Nie dość że ?umie?, jest nie do zdarcia, niczym premier i wódz zarazem, twardą łapą dzierżący PO. Dlatego dziwię się, że niektórzy narzekają. Taka opozycja choćby. Pytam: po co marudzicie, czy ten co ?umie? nie wyrósł aby z waszych korzeni?

 

***

 

Wedle opozycji niekochany burmistrz upodobnił się do rzeki. Zaskakujące porównanie, ale prawdziwe. Trudno oderwać go od koryta.

 

***

 

Opozycyjni radni przesadzają, choć z tą rzeką coś jest na rzeczy. W rzece burmistrz dostrzegł szansę na wyrwanie się z opłotków, pokazał, że przepłynięcie niemożliwego jest możliwe.

 

***

 

Miasto, którym nawiguje, otworzył na szeroki świat. Niczym Magellan odkrył szlak wodny, co z boku zajeżdża megalomanią. Nic nie wyszło z aglomeracją spiętą szynobusem co pół godziny? Nic nie szkodzi, przełamujemy tamę niemożności i płyniemy dalej.

 

***

 

Szeregowym marynarzom, majtkom, szczurom lądowym i reszcie balastu wystarczą chińskie pontony i turystyczne galeony. Chlust i już jesteśmy w Oławie! Wypływamy w świat, byleby dalej od Brzegu.

 

***

 

Na horyzoncie nie widać nikogo, kto admirała zluzuje z bardzo dłuuugiej wachty. Niby rok wyborczy, a dyskusji w temacie, kto ewentualnie przejmie stery Brzegu, nie słychać. W przeciwieństwie np. do rozgdakanych Głubczyc, choć to mieścina bez dostępu do morza.

 

***

 

Nad Brzegiem z betonową mariną krąży widmo czwartej kadencji. Dla niektórych żaden strach, a coś wspaniałego. Wybawienie, bo dalej będzie sterował ten, kto burmistrzem ?umie być?, da papu i umożliwi spłaty czterdziestoletnich kredytów.

 

***

 

Czwarta kadencja jest konieczna. Musimy pogłębić koryto.

 

***

 

Navigare necesse est...

 

CDN

 

Dodaj komentarz

tomczuk na pasku