piątek, 18 września 2020

l.tomczukSurfowanie po witrynach brzeskich szkół to zajęcie wielce pouczające. Wiedziony głodem wiedzy odpaliłem stronę internetową I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego.

 

Nim dojdę do clou dzisiejszego wypracowania, odkurzę anegdotę z wczesnej młodości. Było to w rzeczywistości hardcorowe przeżycie, swoista trauma, która największego twardziela zniechęca do kombatanctwa. Krótko mówiąc: mnie i moich rówieśników zbałamucił pewien partyzant, który regularnie, z okazji 1 września przybywał do szkoły, jako gość honorowy uroczystych apeli. Na umówiony znak dyrektorki gawiedź uczniowska zaczynała piszczeć i witała kombatanta gromkimi brawami. Skromnie umundurowany, w przydługawym szynelu, stał obok pocztu sztandarowego i dobrotliwie kiwał głową. Apele kończyły się obiadem w przyszkolnej stołówce, gdzie partyzant wcinał górę kartofli i parę schabowych z kapustą. Najadając się do syta, już przy rabarbarowym kompocie ze szczyptą cynamonu, raczył dzieciarnię opowieściami o froncie i życiu w lesie. Rytuał powtarzał się co roku i nikt nie wyobrażał innego 1 września.

Mijały lata a partyzant kurczył się i brzydł, jak ten kotek z opowiadania Sławomira Mrożka pt. "Mały przyjaciel": puchła mu twarz i dostawał wypukłych piegów. Na mundurze przybywało orderów i wydłużała broda, co w sumie nie było złe, stawał się jeszcze bardziej tajemniczy. Niby szła fama, że ostro popija i stąd oznaki zaniedbania, ale nie wypadało się dziwić, wszak człowiek był po ciężkich przeżyciach. Rozumieliśmy to bardzo dobrze, mimo że wydarzenia miały miejsce na długo przed filmem "Łowca jeleni", pokazującym degenerację społeczeństwa i absurd wojny.

Pewnego 1 września partyzanta zabrakło, ulotnił się jak kamfora. Po szkole rozeszła się wieść, że to przebieraniec. Urodzony w 1949 roku, a więc w wojnie w żaden sposób nie mógł uczestniczyć. Na pchlim targu wyfasował mundur i poprzypinał "zdobyczne" medale. Ktoś bystrzejszy zauważył, że pomiędzy Order Virtuti Militari a sowiecką blaszkę "Za Zdobycie Berlina", wpiął Krzyż Żelazny ze... swastyką. Cóż, obsuw, dekonspiracja i totalne rozbrojenie. Odszedł w siną dal i dziś nie zaręczę, czy po drodze nie zahaczył o I LO w Brzegu z zamiarem łowienia jeleni, gdzie za komuny działała znakomita stołówka.

Tyle wstępu.

W ostatnim dniu lutego w mury nobliwego liceum, któremu patronuje król Bolesław Chrobry, wkroczył sam... Zygmunt Stary. Historyczny cud? Nie! Taka maskarada, przebieranki i w ogóle jaja. Zygmunt Stary w rozdeptanych trepach prowincjonalnego dziennikarza. Człowiek, który jest niby monarchą, a w rzeczywistości sługą jednego pana. W jakim celu ów nienachalnie wyedukowany człowiek przybył do głodnych wiedzy licealistów? Przybliżyć "zawód dziennikarza od kuchni", wygłosić wykład o "gatunkach dziennikarskich, budowie gazety, pracy w terenie", przytoczyć "ciekawe anegdoty oraz historie". Ufff...

Mnie - zasłużonego tropiciela sadyzmu słownego, sposobiącego się do habilitacji z zygmuntologii - interesują szczegółowe szczegóły, które pozwolę przedstawić w formie pytań i odpowiedzi.
Czy młodzież usłyszała, że przyzwoite wykształcenie jest bez sensu? Dziennikarzem można zostać bez intelektualnego wysiłku, wystarczy mieć tupet.
Czy pseudonim "Bolesław Chrobry" nadaje się do podpisywania tekstów w których opluwa się ludzi? Jak najbardziej, Zygmunt Stary daje czadu co tydzień.
Czy można przekształcić zrujnowaną gazetę w całkowicie "nowy" podmiot gospodarczy i od razu podpisać intratne umowy z samorządami? Owszem, należy po cichu założyć kolejną firmę i dokonać "niezauważalnej" manipulacji tytułem.
Czy pismo nafaszerowane błędami stylistyczno-językowymi, o ortograficznych nie zapominając, nie kala polszczyzny? Błędy robią inni, my jesteśmy... obłędni.

Młodzi humaniści z Ia - pogońcie partyzanta!

Zadane pytania rodzą kolejne, ale nie mogę się wystrzelać. Tymczasem - nara i dozo.
Zgłodniałem. Zasłużyłem na schabowego z kapustą?

KLIKNIJ

partyzant

 pepesza

Komentarze   

 
+12 # sarmata 2013-03-17 21:08
Nachalnie wyedukowany i XXXL-nachalnie inteligentny panie redaktorze - brawo!
 
 
+14 # Szok! 2013-03-17 22:02
Genialne! Dziękuję!
 
 
+12 # Misiek 2013-03-17 22:28
Ponoć Kowalczyk z Ławreniukiem grasują też po żłobkach i wyżerają dzieciom budyń. Opowiadają o królach i recytują wiersze.
 
 
-12 # student 2013-03-17 22:44
Słabiutko,znowu wychodzi z LT zazdrość,że to nie On był na lekcjach. Be... :P
 
 
+11 # Kurator 2013-03-17 23:33
Ten felieton powinien być lektorą obowiązkową nie tylko w I LO. Koniec świata panie Popiołek!
 
 
+12 # Juzek 2013-03-17 23:41
Nasz ulubiony Beny Hill z Panoramy poszedł prawdopodobnie do LO zapytać się, czy przyjmują do uzupełnienia cyklu edukacyjnego Starych Dziadów. Przecież ukończeniem zawodówki trudno się szczycić. A może jego Pan i Władca Co Nic Nie Może nie daje już na browarka? Trzeba zbierać w szkole od naiwnych dzieci. A może to już rozpoczęta kampania wyborcza na czwartą kadencję? Nie wiadomo ...
 
 
+11 # Zyta 2013-03-18 08:41
Panorama to Kowal a Kowal to Panorama-ale to przecież nic nie ma wspólnego z dziennikarstwem !
 
 
-7 # Ksylit 2013-03-18 09:50
To żenujące, panie Tomczuk. Sięgnął pan dna w tej swojej zawiści i zazdrości. A kimże ty jesteś, człowieku, żeby innych tak szkalować? Miernym felietonistą z zacięciem złośliwości, niedowartościow anym pseudopisarzem, byłym, teraz już emerytowanym, pracownikiem Zakładu Karnego. Człowiekiem siejącym nienawiść, obrzucającym błotem wszystkich, którzy nie są PO twojej stronie barykady. Jesteś żałosnym, małym człowieczkiem, typowym polaczkiem, który nienawidzi dla samej nienawiści.....
 
 
+10 # Haker 2013-03-18 09:52
Jaka szkoła takie autorytety. To jest WIELKA KLĘSKA I LO,
dlatego są tylko dwie klasy naboru na ten rocznik. W II LO jest klas pięć. Ale tam są inne wzorce do naśladowania i inne cele dla młodzieży.
Nie dziwi nic gdy później młodzież "ląduje" BEZ PRACY.
 
 
+9 # Remigiusz 2013-03-18 10:06
brawo panie Leszku tak trzymać! Obnażać wątłe autorytety i łże elity
 
 
+10 # Andrzej Jerzy 2013-03-18 10:09
Kowalczyk to baba z brodą a Ławreniuk daleki krewny Marii Konopnickiej, z linii pozbawionej talentów literackich.
 
 
+11 # radny 2013-03-18 10:40
Do Ksylit.Żenada to wpuszczenie cepa do szkoły.Panie L.T. gratulacje.
 
 
+10 # PWTKXYZ 2013-03-18 10:50
Ksylit - sam obnażyłeś swoją pogardę dla wszystkich, co nie są z układu stołkowo-kolesi owego w Brzegu. To właśnie Tobie nie zależy na brzeżanach. To właśnie Ty siejesz nienawiść, aby tylko utrzymać na stołkach tych politycznych oszustów. A gdy ktoś próbuje te ryje oderwać od koryta, to zaraz ktoś odezwie się przeciwko temu oderwaniu. Ciekawe o co mu tak na prawdę chodzi?
 
 
-9 # Ksylit 2013-03-18 11:27
Chłopaki, i wszystko jasne! wątpliwa rzetelność i przeświadczenie , że jesteście lepsi... Ot, towarzystwo wzajemnej adoracji... Nikt was nie zaprasza, nie czyta i nie liczy się z waszym zdaniem... Frustracja, brak możliwości i smutna rzeczywistość was boli. nic tu po mnie. A ile macie wolnego czasu!!! żeby tu wypisywać bzdury... tu, i tylko tu :-)
 
 
+10 # Ławnik 2013-03-18 14:44
Ksylit jutro w sądzie zeznajesz jak pozwany, świadek czy krewny królika tej szajki wydawniczo-samo rządowej? Stoicie nad przepaścią.
 
 
+11 # nieco starszy 2013-03-18 17:17
Oj, nawet nie wiedziałem,że jest wakat kombatancki tzn. konsumencki. Myślę,że gdyby mnie zaproszono wyglądałbym wiarygodnie i młodzież byłaby usatysfakcjonow ana a ja po uszy obżarty. No, nie,nie, sam nie zjem schabowych ,podzielę się z panem Leszkiem T. a nawet oddam całą porcję kapusty .
Wprawdzie do 1-go września jeszcze trochę czasu ale ja już dziś mam dylemat, mianowicie jaki mundurek mam założyć ?, czy kombatanta przeklętego czy też wyklętego ?
Pozdrawiam autora "Partyzanta" i odpowiadam na jego ostatnie pytanie.Tak ! ,zasłużył Pan na dużego schabowego i kapustę / bez głąba/ .Smacznego i pozdrawiam.
A tak na marginesie, to szkoda,że "Chrobry" nie prowadzi wykazu absolwentów.Zap omniałem, klikam i już wiem kiedy np. Joasia zdała maturę.
 
 
+8 # Gregory 2013-03-18 20:02
Panie Kowalczyk. Wstyd już czas brać się do uczciwej roboty. Do Irlandii pan pojedziesz, wierzyciele też dopadną. Gruby jeszcze pomaga, a czas płynie. Tik, tak, tik, tak,
 
 
+10 # Uczeń 2013-03-18 21:50
Jako były uczeń tego liceum jestem oburzony. Jak taka persona spod ciemnej gwiazdy mogła występować jako "dziennikarski autorytet" a młody zausznik jako "poeta".
Kto ich zaprosił, czym kierował się dobierając "prelegentów od 7 boleści", dlaczego poszedł po najmniejszej linii oporu???????
Toż to prymitywizm w najbardziej prymitywnym wcieleniu istny armagedon i krzywda dla słuchaczy.
Żenada w biały dzień,
Bravo Panie Tomczuk za determinację w plewienia tych chwastów, szkoda młodzieży i tego miasta.
 
 
+9 # radny 2013-03-18 22:05
Panie L.T. Wielkie dzięki że pokazuje Pan i ośmiesza to całe towarzystwo. Czy dziwię się Pani dyrektor? TAK.
 
 
+7 # wojtunio 2013-03-19 06:50
A komu tak chce się podlizać pani dyrektor ? Przecież podobno nawet sam Koń szydzi z wielkiego redaktora ?
 
 
+5 # Rodzic 2013-03-19 10:33
Kowalczyk i Ławreniuk mają wyrok za zniesławienie p. Mysłka!!!! Sąd nakazał im przeprosiny. Czy opowiedzieli licealistom tą ciekawą anegdotę?
 
 
+4 # Byk 2013-03-20 21:37
Czyżby Kacper Kowalczyk z Melchiorem Ławreniukiem przespali czas kolędy i kolędują w czasie postu? A gdzie trzeci król się zapodział?
 
 
-5 # szpieg 2013-03-21 06:19
A dla mnie takim partyzantem jest sam Leszek Tomczuk. Najpierw przychodził do Kuriera Brzeskiego, potem do Panoramy, a teraz koczuje w Gazecie Brzeskiej. Czyli idzie tam, gdzie mu lepiej "dają". Obraził się na Krzewickich, potem na Kowalczyka, a teraz ino czekać, jak mu Kościńskie nie podpasuje.
Tylko może określenie "partyzant" to zbyt dobre słowo dla tego konia trojańskiego... .
 
 
+3 # J 23 2013-03-21 06:36
Szpiegu nie kompromituj się. Co ma piernik do wiatraka?
 
 
+3 # szpieg Szoguna 2013-03-21 09:01
LT jest niezależny, samorządny, a co najważniejsze umie pisać. Wystarczy policzyć ile tekstów napisał Kowalczyk i Tomczuk, nie wspominając o jakości. Tomczukowi tematy po prostu sypią się z rękawa. Potrafi pisać o wszystkim, chociaż rzeczywiście ostatnio upatrzył sobie osoby kurczowo trzymające się publicznego koryta i pogrążające nasze piękne miasto. Ale czy to coś złego? Wręcz przeciwnie, z tą "mafią" trzeba walczyć.
 
 
+1 # Studenci III Wieku 2013-03-21 14:03
W porozumieniu z kombatantami i kółkiem różańcowym zapraszamy partyzanta Pawła Kowalczyka na kiełbaski z musztardą. Dawno nie byliśmy w kabarecie.
 
 
-3 # Zenek 2013-03-21 15:47
Panie Leszku, po prawdzie, to w tych gierkach zarówno partyjnych, czy też samorządowych zawsze ktoś, kogoś popiera i wspiera. Swego czasu poparł pan w wyborach Huczyńskiego a dziś pan twierdzi, że była to wielka pomyłka. Teraz popiera pan ludzi z PO i myślę, że to będzie kolejna "wtopa" i skaza w pana politycznym życiorysie.
 
 
+1 # szpieg 2013-03-21 21:37
jasne... niezależność Tomczuka jest tak samo prawdziwa jak jego wykształcenie.. . humanistyczne (literat? dziennikarz? mgr felietonistyki? a może polonista albo dr nauk literatury więziennej?) jego "niezależność" jest tak ogromna, że większej "niezależności" nigdzie nie uświadczysz? a co na to wydawca, administrator albo i właściciel tej domeny?...
 
 
-1 # Do Pana Puszczewicza 2013-03-22 07:27
www.mbp-opole.art.pl/.../
Panie Puszczewicz - wczoraj Ławreniuk grasował w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Szybko, niech Pan informuje Starostę i mieszkańców Opolszczyzny!!! Niech Pan nas ratuje!!!
Przecież tym właśnie zajmuje się przewodniczący PO.
 
 
+1 # Klan 2013-07-31 23:01
Co u pana partyzanta po wakacjach znowu do szkół? Buhaha!!!!!!!! :D :D :D :D
 
 
-1 # atomic 2013-08-01 23:28
Pan Leszek jest jak chorągiewka na wietrze , w krótkim czasie tyle czasopism przelecieć i poglądów zmienić, coś brak konsekwencji, zdecydowania i ukształtowania jak u nastolatka.
Za to PO owcy radzą sobie nieźle nawet na lody nie wydają kasy tego lata. To się nazywa sknerstwo ;)
www.youtube.com/.../
 
 
-1 # atomic 2013-08-05 00:00
zauważyłem że pan Leszek ma bardzo chwiejne poglądy jeśli je w ogóle ma i bardzo krótką pamięć. Może to wynik jakiejś traumy z przeszłości, martwię się strasznie o pana, bo zmierza pan bardzo w niepokojącym kierunku tymi swoimi wpisami
 
 
0 # atomic 2013-08-05 00:03
brak ukształtowania osobowości działa destrukcyjnie niestety
 
 
-1 # atomic 2013-08-05 23:13
zdaje się po czasie następuje całkowita destrukcja osobowości
 
 
-1 # atomic 2013-08-07 00:08
Traumę to pan ma rzeczywiście straszną....czy li z felietonu do wypracowania ha ha , jak to pan felietonista uczony Tomczuk stacza się do piszącego wypracowania na każdy temat ( to w tej wieczorówce ponoć tak uczyli). A zdaje się ... no właśnie jakie ma pan wykształcenie?? ?... jest pan po jakieś miernej wieczorówce, czy się mylę?
A udało mi się ustalić ze owy, szkalowany przez pana Tomczuka "prowincjonalny dziennikarz" panoramy to skończył z wynikiem całkiem przyzwoitym właśnie owo LiceumOgólnoksz tałconce nr 1 w brzegu, które było w tym czasie jednym najlepszych )( na wysokim poziomie) w okolicy. Z tego co czytam to najbardziej opluwa ludzi Gazeta brzeska bo jakoś w panoramie trudno znaleźć taką skalę opluwania i szykanowania a przede wszystkim nieprawdę.
 
 
-1 # atomic 2013-08-08 23:54
a'propos opluwania... właśnie czytam gazetę brzeską i co te same felietony co tu na forum opluwające innych
 
 
-1 # atomic 2013-08-10 16:19
straszna ta trauma ... przejawia się we wszystkich felietonach, żal mi pana panie Leszku na prawdę żal ... rzeczywiście musi się pan czymś zając ten stołek mógłby by być wybawieniem bo strasznie się pan już w tych felietonach zagubił
 
 
-1 # atomic 2013-08-11 20:41
a co by było gdyby ten stołek za bardzo uwierał?
 
 
-1 # atomic 2013-08-12 22:31
no właśnie mogą się zrobić odciski....
 
 
+1 # chłoptaś 2013-09-02 16:14
Ten tekst powinien być czytany na uroczystych apelach rozpoczynajacyc h rok szkolny. Żeby "redaktor" nie wyżerał uczniom deseru.
 

Nie masz uprawnień do komentowania