czwartek, 24 września 2020
popluczyny1Wszyscy silą się na podsumowania roku, wysilmy się i my. Wysilić się warto niechby dla schłodzenia skołatanych głów. Popłuczyny należy traktować, jako subiektywny przegląd zdarzeń około ratuszowych.

Tam, w renesansowych klimatach, 21 radnych ubija z wody masło. Witryna brzeg.com.pl teoretycznie ma zasięg globalny, ale kończy się to na Odrze mimo otwierającej nas na świat mariny. Bałtyku nie sięga, tym bardziej nie przenika głębi Oceanu Mądrości. Opieramy się na tym, co w mijającym roku nie wyszło, albo wyszło głupio. Tu zastrzeżenie: Popłuczyny 2012 są projektem absolutnie (nie)odpowiedzialnym, dlatego przy każdym miesiącu podpinamy się linkami. Dla porządku przyjmijmy kalendarz gregoriański, czyli wariant optymistyczny, bo według Majów już nas nie ma.

 

STYCZEŃ. Rocznica zgonu Panoramy Powiatu Brzeskiego na trupie której wskrzesiła się... Panorama. W niezmienionych barwach i z tą samą załogą. Poza mną żaden gigant jubileuszu nie odnotował. Macher, który zadłużoną dziuplę przy prestiżowej Piastowskiej opuścił, zaczął łapać oddech w kanciapie przy ul. Sromotnej czyli na Reja i ostatecznie zadekował się w poczekalni PKP. Wykolejony ma się znakomicie i nikt nic mu nie wypomina. Zgarnia comiesięczny żołd wypłacany karnie przez starostę i burmistrza. Ci ostatni czynią to z nadzieją, że red. Przyklęk ich wysłucha, ględzenie wydrukuje i opatrzy wystudiowanym portretem. Do grona sponsorów dołączyli: burmistrz Lewina Brzeskiego i wójt Lubszy. Z pewnością coś dorzuca Grodków. Jakąś kasę pod Panoramę podlewają wodociągi i na jej łamach leją wodę do woli. Andrzej Pulit bije monetę własnego imienia i medialnego bagna nie zasila.

bombka
LUTY. Przy siarczystych mrozach dla ogrzania duszy objawiono brzeżanom parę prawd biblijnych. Za kaznodzieję robił ojciec Wojciech - panoramicznie wysławiany - Huczyński. Zmroził homilią, prawiąc: ... normalną rzeczą są lata ?tłuste", o których mówiła już Biblia. I w czasach ?chudych" następowało oszczędzanie, refleksje nad wydatkami, motywacja do działania. W czasach ?tłustych" następowało swego rodzaju ?odreagowanie" i wydawanie pieniędzy na zwiększoną konsumpcję, inwestycje czy zabawy. Dzisiaj mamy okres lat ?chudych" i ...  koniecznym byłaby praca ... i znalezienie ... pieniędzy. Łatwiej ... jest ... stanąć na czele. Ale to nie koniec kazań w lutym. Nauczanie indywidualne i na piśmie odebrał senator RP, który zamarzył w Brzegu otworzyć biuro.

bombka
MARZEC. Cudny miesiąc, kiedy marcują koty i dlatego red. Przyklęk wybudził się z zimowego snu by coś upolować. Zasadził się z zamiarem usidlenia... szrrreka. To zwierz wyjątkowy, na Forumbrzeg.pl pożył krótko, ale w naszym grajdole sporo namieszał. Niektórych wnerwił na tyle silnie, że do boju wysłali wypróbowanego pałkownika. To oficer półjawny, zakonspirowany, jako Zygmunt - apsik! - Stary. Zaprawiony w boju pro burmistrzowy frontowiec. Stale w przyklęku, niczym usłużny kelner.

bombka
KWIECIEŃ. IV miesiąc jest dziwny... kwiecień plecień... i pewnie dlatego brzescy radni napletli, bo niektórych przyćmiło. Od lewa do prawa stanęli murem za najmłodszym z nich. Wytrąbili protest song w obronie Radyja z Miasta Pierników. Zaryczeli w naszym imieniu! Gwiazda Wojtka rozbłysła niczym supernowa. Czerwony karzeł został zdetronizowany i pod ry(d)zykow(n)ym apelem podpisał się bez szemrania. Kto wie, może nawet przeżegnał się lewą ręką? Nieopierzony radny rozpoczął tryumfalny pochód i sokolim songiem przebił Kapelę Znad Baryczy. Kamil Bednarek musiał poczuć na plecach ciepły oddech.

bombka
MAJ. Ech, żyć nie umierać! Właśnie w maju znowu wszystkiego się zachciewa. Nadzieję na bezsens wiecznego spoczynku przy Starobrzeskiej zasiał strateg wyjątkowy, nasz trójkadencyjny burmistrz. Popełnił dokument optymistyczny inaczej, w którym oznajmił, że w Brzegu zaczyna brakować miejsc grzebalnych. Hurrra! Będziemy żyć wiecznie! No bo, kto by dał się zakopać, dajmy na to, w Skarbimierzu, który ewentualnie dysponuje przestrzenią życiową? I to jest jakaś perspektywa...

bombka
CZERWIEC. Nie mieliśmy wyjścia i dożyliśmy półrocza, a tu paraliżująca spiekota i początek sezonu ogórkowego. W redakcjach nuuuda, aż huczy, i z braku laku rozpoczęto serial newsów, z których nie pot dziennikarski się wylewał, a hurraoptymizm: "Ulica Długa prawie skończona". I tak bez końca aż do ostatecznego wykończenia Długiej, co nastąpiło - przypomnijmy - w październiku. W przypadku drobnych handlowców wykańczanie dopiero się zaczęło i pewnie nigdy się już nie zakończy.

bombka
Wybiegliśmy trochę do przodu, zostawmy coś na część drugą Popłuczyn 2012. Już niebawem, niech no tylko stary rok dobiegnie kresu. Grudzień może jeszcze przynieść niejedną niespodziankę. 


Komentarze   

 
-1 # Proboszcz 2012-12-19 21:42
Życzenia Świąteczne i Noworoczne*

Drogim moim Parafianom mieszkańcom Brzegu i powiatu brzeskiego
życzenia spokojnych, radosnych i przeżytych w rodzinnym gronie Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2013 Roku!

Panu emerytowanemu podpułkownikowi
ciekawych zmagań o stanowisko Burmistrza/Star osty/Marszałka/ Premiera w roku 2014 i kolejnych kadencjach jego przeciwników
znalezienia w końcu konstruktywnej misji
i skupienia się na pracy dla mieszkańców tej ziemi

Panu felietoniście portalu brzeskiego com pl
i niektórym radnym miasta
w tak trudnym dla ogarnięcia czasie
szczere życzenia walki u podstaw dla słodzenia służbowego zwierzchnikom byłym i obecnym, przy okazji wypoczynku lub błogiego odpoczynku zawodowego

za Parafię Powiatu Brzeskiego
Proboszcz

*żaden element życzeń nie został zeskanowany
 
 
+1 # Fan proboszcza 2012-12-19 21:54
Wielebny Proboszczu, takiee prymitywne "życzenia", miało być dowcipnie, a wyszło żałośnie. Felieton przekracza barierę poznawczą, zresztą poprzedni również. Jak mawiają w salce katechetycznej: zatkało kakao.
 
 
+1 # Juzek 2012-12-19 22:38
Brawa Panie Leszku! Jak zwykle wysoki poziom pisarski, do którego z takim wielkim zapałem próbuje dotrzeć Proboszcz, tylko jak zwykle ledwo rozumie, co Pan pisze. Trudno się zresztą dziwić. Jego stać tylko na polityczki, skany i aferki medalowe. Takie trzy słowa wytrychy wyjaśniające wszystko.

Doskonałe podsumowanie pierwszej połowy roku kadencyjnego, gdzie faktycznie nic się nie działo, oprócz próby pouczania przez Huczyńskiego wszystkich dookoła i wmawiania społeczeństwu, że w takich układach nic nie da się zrobić. Pewnie dlatego znowu wybrał się do Prezydenta Dutkiewicza we Wrocławiu, ale podobnie jak Proboszcz nie dorasta do pięt Letomowi, tak Doktor Huczyński - Dutkiewiczowi. I tak już zostanie do końca świata - niekoniecznie określonego przez Majów.
Myślę, że będzie podsumowanie drugiego półrocza, które jak wszyscy pamiętamy, było totalnym odjazdem w Kosmos całej naszej brzeskiej władzy.
 
 
-1 # byłyradny 2012-12-19 22:40
Po co się na proboszcza denerwować wszak pańscy współpracownicy czynią podobnie. Panie LT podobne prymitywne i żenujące "życzenia" w tak hołubionej przez pana Gazecie Brzeskiej się dziś ukazały. Pan Puszczewicz i Niesłuchowski byli ich autorami. Nie mówię już nić o "życzeniach" redakcji - dno. Co pan na to? Dla mnie żenada!
 
 
+1 # antyhook 2012-12-19 22:43
Huczński musi odejść !!!
 
 
+1 # wikary 2012-12-19 23:36
Co chcecie od życzeń.Są szczere.Tekst doskonały.Szoda mi tej Panoramy.Dwoi się i troi a tu gó.......wychod zi.
 
 
+1 # wikary 2012-12-19 23:51
Nic nie robi się w tym Brzegu.
 
 
+1 # aktorka 2012-12-20 16:40
Ciekawe kiedy zamarznie przystań Marina.Kiedy zamarznie ojciec miasta niedoszły doktor,kiedy odmarznie powiat?
 
 
+1 # wuefista 2012-12-20 16:46
Panie Leszku czekamy na cz.drugą.Dobrze ,że nie przedstawia Pan to jako szopkę bo szopkę mamy w mieście i powiecie.Gratul acje.
 
 
+1 # Anioł 2012-12-20 16:50
A może zakolendujmy tu wszyscy razem ........
 
 
+1 # gwiaza betlejemska 2012-12-20 19:42
szopa,szopka,sz opeczka.Wojtuś, Armin,Gil.W żłobie leży.........Lu laj że........Cicha noc,piękna noc, daj mi cudów moc.
 
 
+1 # Majowiec 2012-12-20 20:52
Jak wszyscy robią sobie na wesoło, podsumowanie na koniec roku, to bardzo proszę..... www.youtube.com/.../, to dopiero koniec świata.
 
 
-1 # xxx 2012-12-21 06:34
Puszczewicz musi odejść z PO, jak można oszukiwać i pisać bzdury rękoma innych ! - wstydu nie ma !

Ciągle tego biedaka Tomczuka i Jacusia Niesłuchowskieg o wykorzystywać do pisania tych bzdur !!!.
 
 
-1 # Tylko prawda 2012-12-21 11:27
Poziom tego felietonu jest porównywalny z życzeniami p.Puszczewicza w GB ! Jedyne pocieszenie,że dzisiaj nastąpi koniec świata i ta pisanina znajdzie się w niebycie !!!
 
 
+1 # Końcu świata ni ma 2012-12-21 13:38
Przeczytałem życzenia w GB, są super! Jeżeli tak, felieton tym bardziej!!!
 
 
+1 # ZEN 2012-12-21 14:02
Super tekst ! Dziękuję za świąteczny prezent :-)
 
 
+1 # Baranek boży 2012-12-21 14:53
Jeżeli ktoś komuś życzy wolności lub realizacji strategii to co w tym złego? Rządzący, gdyby mieli jaja, powinni się zrewanżować i życzyć opozycji dojścia do władzy. Ale tego nie zrobią bo to buraki. Panie LT nie możemy doczekać się części drugiej. Dziękujemy!
 
 
-1 # Zdzichu 2012-12-21 15:42
Z ciebie gościu, to żaden baranek, tylko baran ale pospolity.
 
 
+1 # Buntownik_z_wyboru 2012-12-21 19:37
Dzięki za tekst... niech ten świat się nie kończy..., chciałbym poznać cz. 2. Pozdrawiam !
 
 
+1 # do Proboszcza 2012-12-22 16:36
Na tym portalu każdy pisze z własnej, nieprzymuszonej woli - inaczej niż na portalu Panoramy. Jeżeli ktoś ma ochotę napisać coś pozytywnego o kimkolwiek, to po prostu pisze. Tutaj nie znikają niewygodne posty. Ludzie piszą po prostu prawdę, a prawda wyzwala.

Gratulacje dla Letoma za dobrze prowadzony portal.

Wesołych Świąt
 

Nie masz uprawnień do komentowania