czwartek, 24 września 2020

l.tomczukDo wyborów municypalnych dwa lata, niby długo, a w kontekście końca świata cała wieczność. Jeśli uwzględni się zwyżkującą sprzedaż pewnego samochodu, reklamowanego przez Majów i produkowanego w Kraju Kwitnącej Wiśni, na globalną katastrofę lepiej nie liczyć.

Zwolennicy rządzących ironizują, że ich wybrańcy nie mają godnych rywali. Opinie te należy odczytywać prościutko: rządzenie rządzącym wychodzi wspaniale i nie ma co sobie zawracać głowy głupotami. Stronnicy władzy wolą nie dostrzegać jawnych dowodów jej demoralizacji. Pod rozlicznymi nickami nawołują: pokażcie następcę Huczyńskiego; albo: chcemy wiedzieć, kto pokieruje powiatem.

Ot, odchodzi anonimowe wywoływanie wilka z lasu. Przy okazji dołoży się Puszczewiczowi, potarmosi Surdykę i po raz setny wyśmieje starego Andrzeja Ogonka. Owi "dyskutanci" są przekonani, że w ten sposób kogoś sprowokują i potencjalnych konkurentów wykurzą z opozycyjnej nory. Tym ostatnim serdecznie odradzam: ujawnienie się dzisiaj byłoby strategiczną nierozwagą. Pałkownik Huczyńskiego (nie myślę o "zbrojnym" ramieniu burmistrza - pułkowniku Krzyśku Szarym, którego przy okazji pozdrawiam), chodzi o cynicznego pałkarza, który tylko na to czeka, by "rwących się do władzy" spałować. Ma do tego służebny organ, wypłacany z naszych podatków żołd i wielki talent, czyli niewyczerpane pokłady tupetu.

Jak każdy z brzeżan zastanawiam się czy jest ktoś godny do objęcia w naszym mieście najwyższych urzędów? Może któryś z trzydziestolatków, a najlepiej, hmm... kobieta? Na ten moment możemy mówić o zasiedzeniu i wciąż tych samych twarzach. Od lat niewiele się zmienia i uszczęśliwiają nas rodzinne klany. Może nie w sensie dosłownym, ale ryzykuję tezę, że mamy do czynienia z familiami "typu sycylijskiego" o których niedawno wspomniał Adam Boberski. Na dobrą sprawę odnotowujemy kosmetyczne przetasowania. Niektórzy złośliwcy walą prosto z mostu, że Brzeg sterroryzowali... nauczyciele. Jako krótkoterminowy belfer nie jestem akurat tym porażony, wszak coś jest na rzeczy i (zrymujmy) rzeczywistość skrzeczy. Zastanówmy się i podumajmy. Ilu pedagogów zarywa plan lekcji by pobiec na samorządowe nasiadówy? Niby nikt nie narzeka, dziurę w planie zaklajstruje się zastępstwem i ktoś z mizernym pensum sobie dorobi, a uczniowie? Kto by przejmował się bachorami, w to im graj, uczniowie nicnierobienie uwielbiają. Bo każda pani na okienku taka miła i niewymagająca.

plan_putina
Podpis pod pomnikiem Lenina: "Plan Putina będzie realizowany!". Zdjęcie wykonałem w Pietropawłowsku Kamczackim. LT

Załamuję ręce, kiedy na listach wyborczych pojawiają się medycy. Zawsze wtedy myślę o niewyleczonych grypach i innych niezdiagnozowanych choróbskach. Chciałbym dożyć czasu, kiedy polityką zajmą się politycy, nauczyciele będą wyłącznie nauczać, a lekarze leczyć. Obecny model to model... wschodni. Przesadzam? Z łatwością obronię tezę, że w Brzegu przerabiamy wariant kremlowski. Raz starostą będzie Putin, a dla kontrastu Miedwiediew burmistrzem i na abarot. Skończy się kadencja, to co?, pozamieniamy się?! Uwidiesz, budiet charaszo... Jeżeli świat nasz w ostateczności się nie rozpadnie - mogę zostać nadodrzańskim prorokiem. Obym czegoś nie wykrakał.

Piszę o wcielaniu w Brzegu idei Putina a zapominam o szczytach władzy. Przyjrzyjmy się obecnemu rządowi. Jakież tam zagnieździły się orły, spójrzmy na kryterium wykształcenia. Cała chmara historyków z panem premierem na czele! Oczywiście są wyjątki, które nieco mieszają, ale o niczym nie przesądzają. Od dawna już wiemy, że służby zdrowia nie uleczy ginekolog, psychiatra ani tym bardziej specjalista dziecięcy, nawet ten o wyjątkowo ujmującym obliczu. Z racji skrzywienia zawodowego nie mogę pojąć, dlaczego resortem sprawiedliwości zawiaduje filozofujący historyk? Rozpytajcie w środowisku o jego autorytet. Brrr.

Mój przyjaciel z kolei (bynajmniej nie maszynista parowozu) ubolewa, że w rządzie brakuje choćby jednego inżyniera, człowieka pragmatycznego, zdolnego do skutecznego połączenia nitek autostrady budowanej z dwóch kierunków. A może potrafiłby jakoś ustawić wykolejony tabor PKP? Kto w Polsce odpowiada za infrastrukturę? - warto zapytać. Y... yy... politolog. Tak jest! I w ten oto sposób wpadłem w pułapkę, która sam na siebie zastawiłem, marząc by polityką zajmowali się politycy (sic!).

Każdy polityk się zużywa, czego przejawem jest omnipotencja, czyli coś absolutnie koszmarnego. Samo zużycie, proces w końcu naturalny, nie oznacza jeszcze końca świata. Informatyk i wuefista to piękne profesje, zwłaszcza jeśli spełnieniu zawodowemu towarzyszy pasja. Działajmy z pasją. Tyle.

Komentarze   

 
+1 # Fan LT 2012-12-16 22:30
LT mistrz! I tyle w temacie ;-)
 
 
-1 # Bronek 2012-12-16 23:31
Jak każdy fan masz prawo do wazeliny. Dla mnie LT jak zwykle ponarzekał, trochę pobolewał, że miernoty i nie fachowcy pchają się do władzy. Trochę może i słusznie dokopał nauczycielom i lekarzom, którzy w ramach hobby, parających się samorządem. Ale nadal nie ma pomysłu na to, aby wreszcie młodzi emeryci, w ramach wolnego czasu, mogli dorobić sobie do emerytury.
 
 
+1 # Model FX 2012-12-16 23:43
Akurat LT do emerytury potrafi dorobić. Popatrz Bronek, który rentier chce się bawić na portalu. LT na tym dużo zarabia i stać go na Kamczatkę. Można? Można.
 
 
+1 # krzysztofek 2012-12-17 09:46
Z kobiet to może pani Zdebik ?
Kiedyś nie parała się polityką, ale czasy się zmieniły.
A teraz ma baaaaardzo dużo czasu.
 
 
+1 # Fan Kamila 2012-12-17 10:52
Zgrany Kukiz musi się liczyć z Bednarkiem, który jest na szczycie i osiąga rekordy w sprzedaży płyt. Podobną pokorę powinien wykazywać artysta Huczyński. Jego popisy już nam się przejadły. Niech schodzi ze sceny i pałeczkę przekazuje jakiemuś młodemu Kamilowi. Niech nam propagandyści nie wmawiają, że Brzeg bez doktora Hucza przepadnie. To brednie.
 
 
+1 # Tylko prawda 2012-12-17 15:22
Zgadzam się,że z tymi nauczycielami i lekarzami to przesada. Boję się jednak iż przy pojawieniu się np. p.inż.Zdebikowe j będzie jazda,że emerytka i niech sobie da spokój.
 
 
+1 # Bronek 2012-12-17 18:25
Panie LT moim zdaniem,trochę przesadzasz z tymi możliwościami P.Kowalczyka. Jeśli ktoś postanowi wystartować na burmistrza i będzie to osoba odpowiednio przygotowana i kompetentna a co najważniejsze nie umoczona w żadne pokątne brzeskie interesiki. To będzie bardzo trudno znaleźć na taką osobę haka. A więc bez większych problemów, taki kandydat obroni się przed nieuzasadnionym atakiem. Gorzej jak znowu będzie to kandydat typu "podwyższonego" ryzyka. Czyli taki, który w ostatniej chwili musi być ujawniony, ponieważ ma tyle na sumieniu, że Kowalczyk, nie felieton ale książkę będzie mógł o nim napisać.
 
 
+1 # ST 2012-12-17 20:31
......to nie moj cyrk i nie moje małpy moja chata z boku ale Ci co jadą po LT to mu do pięt nie dorastają i tak leczą swoje kompleksy.
 
 
+1 # robotnik 2012-12-18 09:10
Ot , brzeska skundlona polityczka . Chłopcy muszą za coś żyć , jeść , kupować chleb ,masło , samochody ,itp. Co mają robić jak wcześniej zawodowo NIC nie osiągneli.
 
 
+1 # krzysztofek 2012-12-18 09:16
Bronek, jest powiedzenie: dajcie mi człowieka a znajdzie się na niego paragraf.
I drugie: nie myli się tylko ten, który nic nie robi.
Wynika z tego, że byłaby to jakaś miernota, która z racji tego, że nic nie robiła, to też nie popełniała błędów i nie będzie można na nią znaleźć haków.
Na człowieka czynu zawsze coś można znaleźć i tak to obrobić medialnie, że zdyskwalifikuje się kandydata jeszcze przed startem.
Weźmy przykład Pani Zdebik. Niby super babka, która przez długie lata potrafiła utrzymać na rynku duży zakład. Jednak straciła go, wiele osób zarzucało, że w zakładzie pracują całe rodziny i nie można tam wbić się do pracy, jak nie jesteś z kimś spokrewniony. I można tak w nieskończoność ......
 
 
-1 # Fan chałwy i cukierków 2012-12-18 11:21
Dziwię sie głosom na forum typujacym panią Zdebik. Przecież ostateczny rezultat jej wieloletniego zarządzania "Odrą" jest negatywny. Zakład nie przynosił zysków i trafił w ręce nowych właścicieli, którzy bardzo szybko podziękowali jej za pracę i wcale nie docenili jej umiejętności menadżerskich.
Obecna załoga i ci wszyscy, co stracili pracę w "Odrze" oraz posiadacze niewykupionych akcji pracowniczych też raczej nie mogą mieć dobrego zdania o poprzednim zarządzie firmy i słusznie panią prezes i zarząd winią o doprowadzenie do swoistego upadku przedsiębiorstw a o takich wspaniałych tradycjach.
Tak więc ewentualnej kandydaturze pani Z. mówię stanowcze NIE!!!
 
 
+1 # Sierżant frontowy 2012-12-18 11:26
Krzyśki pułkowniki - Szary, Puszczewicz i jeden Paweł, ale to PAŁKOWNIK.
 
 
+1 # Bronek 2012-12-18 12:03
Panie Krzysztofek, pani Zdebik miała dużo szczęścia, że udało się naszą "Odrę" sprywatyzować jako spółkę pracowniczą a nie na zasadzie sprzedaży obcemu kapitałowi, bo już dawno, by tej firmy nie było.Troszkę trzeba było w Warszawie w ministerstwie podeptać, ale się opłacało. Wiele polskich zakładów nie miało takiego szczęścia i dziś słuch po nich zaginął. Co do późniejszego zarządzania tym zakładem pani prezes chyba nie do końca se poradziła, bo zakład ma już nowego właściciela i na pewno przeprowadzi procesy restrukturyzacy jne i oszczędnościowe , czyli wiele osób pewnie straci zatrudnienie.
 
 
+1 # krzysztofek 2012-12-18 13:21
I właśnie o to mi chodziło. Kiedyś ktoś powiedział, że to bardzo dobra kandydatura, że super menadżer, itp. Faktycznie w pewnym momencie świetnie sobie poradziła, być może z miastem też dałaby sobie radę lepiej niż pewien informatyk, ale zawsze jest jakieś "ale". Tylko tym co nic nie robią nie można wytknąć jakiś minusów. Tylko czy tacy są nam potrzebni ?
Możliwe, że będzie tak jak w " Nikosiu". Pewna cwana grupa, wiedząc, że sami już nie dadzą rady po raz kolejny otumanić brzeżan, wystawi jakiegoś figuranta.
 
 
+1 # Bronek 2012-12-18 16:23
To że ktoś rzucił taki pomysł, to wcale nie znaczy, że miał rację. Przecież po owocach pracy można poznać, czy ktoś ma predyspozycje do zajmowania wysokich stanowisk, czy też nie. Nie bardzo do mnie trafia taka argumentacja, że jak ktoś działa, to zaraz musi do niego przylegnąć zła opinia. Wierzę, ze w Brzegu można znaleźć poważnego kandydata, który będzie potrafił uczciwie nam mieszkańcom służyć a nie swojej koterii lub partii. Problem polega na tym, aby dokonać takich wyborów i zmian, żeby w naszym mieście było zdecydowanie lepiej, niż jest obecnie.
 
 
+1 # krzysztofek 2012-12-18 19:31
Kilka lat temu jakby ta pani wystartowała, to mogła poważnie zagrozić obecnemu. Wtedy nie myślała o polityce (podobno) a dzisiaj chyba już nie miałaby szans.
Jej nazwisko przywołałem dlatego, że ktoś dopominał się kandydatury kobiety. Poza tym właśnie okazało się jak szybko można zdyskwalifikowa ć kandydata na forum.
Bronek, może Ty rzucisz jakimś nazwiskiem ? Zapewniam Cię, że nawet gdyby to była postać nieskazitelna, zawsze znajdą się krytykanci. I nawet jak będą pisać rzeczy nieprawdziwe, to siła mediów, plotki, itp. jest wielka.
 
 
+1 # Zatroskany 2012-12-18 19:53
W dzisiejszych czasach lepszym burmistrzem od Wojtka Hu. byłby Wojtek Komarzyński. Nadaje się tylko lepiej żeby nie śpiewał, bo rządzenie miastem to nie festiwal. Dziadek Huczyński powinien już odpocząć na ławeczce w parku.
 
 
+1 # Zet 2012-12-18 21:05
Huczyńksi musi odejść !
 
 
+1 # wikary 2012-12-19 23:57
Już go nie było na dzisiejszej sesji miasta.
 
 
-1 # xxx 2012-12-21 06:28
Co !!! żal Wam POpaprańcy ,że Brzeżanie chcą i głosują na Pana Burmistrza Huczyńskiego !!!
Brzeg się rozwija i pięknieje !!!. Te Wasze pomówienia, skargi i duperele !! są śmiechu warte !.

Będziemy głosowali na Pana Huczyńskiego - nigdy nie na POpaprańców!!!.
 

Nie masz uprawnień do komentowania