sobota, 21 września 2019
l.tomczukPana Antoniego Macierewicza spotkałem na żywo raz tylko i epizodzik ów na zawsze przeorał moje turystyczne jestestwo.
Było to kilkanaście lat temu i działo się w brzeskim Ratuszu. Przedtem długo nudziłem się w Sali Stropowej w oczekiwaniu na spóźniającego się polityka, podówczas zdaje się nie-posła, a płynącego na fali wznoszącej prawdziwego patrioty z egzotycznego ZChN. Tkwiłem tam wraz z garstką jego wyznawców lecz w końcu zrezygnowałem i wychodząc, na znak protestu, bąknąłem coś o lekceważeniu ludzi. Tuż przy krużgankach natknąłem się na gwiazdę wieczoru. Asystujący mu brzeżanin (niech jego imię pozostanie tajne), zaapelował bym nie rezygnował z niepowtarzalnej okazji spotkania z kimś tak niepowtarzalnym. Nim zareagowałem Antoni Macierewicz przeszył mnie macierewiczowskim wzrokiem i wykonawszy macierewiczowski grymas półgębkiem burknął o jakimś ruskim agencie.
Obejrzałem się, i nic..., za plecami nikogo podejrzanego nie dostrzegłem. Nastroszywszy kołnierz płaszcza niczym Bond, James Bond, oddaliłem się przepadając w półmroku brzeskich zaułków. Dokładnie tak wyglądało bliskie spotkanie trzeciego stopnia z Panem Antkiem Pogromcą Agentów, o którym będę pisał dalej używając operacyjnego kryptonimu PAPA.

Powie ktoś: ot, zdarzenie banalne i nie wiedzieć po co komu zalegające w pamięci, chyba jedynie dla potrzeb anegdotycznych. To prawda, były to czasy na długo przed ruską trumną i przed budowaniem IV RP. Nikt też wtedy jeszcze nie słyszał o Liście Macierewicza ani o wypoconym w mozole raporcie z likwidacji WSI. Nieznane też były inne dzieła późniejszego lektora Radia Maryja. PAPA w tej rozgłośni ostatnio brylował bezustannie, może nawet spał tam i jadł? Ale to postawa w jakimś stopniu zrozumiała, bo do innych audycji nikt PAPA nie zapraszał, ani do "Szymon Majewski Show" ani do "Jak Oni Śpiewają". A jeśli nawet ktoś o występ zabiegał, to portale typu Pudelek i Pomponik tego nie odnotowały.

macierewicz

Odgrzebuję dzisiaj ową zamierzchłość w związku z nagłym wywindowaniem się PAPA na przewodniczącego Komisji ds. wysłuchania obaw i oskarżeń rodzin, których najbliżsi „polegli" w katastrofie pod Smoleńskiem, monopartyjnego zespołu w ilości 120 dusz, który ma rozwikłać zbrodnię moralną i na szafot posłać Donalda Tuska, oczywiście w sensie potocznym. Z tym nagłym awansem prasa rozprawiła się bezlitośnie: populia, lipa i hucpa - to określenia typu light. Natomiast dziennikarze z flanki sprzyjającej PiS zasznurowali usta i w temacie PAPA nie wydobywają z siebie gorących komentarzy, postanowili rozjechać się na urlopy.
Jak grób milczą filary Rzeczpospolitej: Piotr Semka i Bronisław Wildstein oraz niejaki Ziemkiewicz. Temu ostatniemu nie chce mi się dodawać imienia, ani nawet jakiejś złośliwego przydomka. W jego agresywnej publicystyce, kiedy pisze o premierze rządu, słowa: pan, Donald, premier, czy choćby pierwsza litera imienia, z zasady nie padają. Dla tego przyjemniaczka jest to po prostu Tusk, w domyśle szef mafii.

Wszystko na to wskazuje, że urlopowe upały wpłynęły na rewizję oceny sytuacji politycznej. Wypoczęty Piotr Semka już pojawił się w mediach, ale o PAPA nie zasapnął się ani słowem. Po dłuższym niepisaniu zadebiutował ekspercko-mentorskim tekstem o koszmarnej Love Parade w Duisburgu, jakby akurat ten temat był w Polsce najważniejszy. Wrócił też opalony Ziemkiewicz i po premierze Tusku przewiózł się, jak po burej suce. Podczas urlopu (bez telewizora - pochwalił się) musiał to i owo przemyśleć, bo wtrącił eleganckie zdanie o opozycji: PiS robi wszystko, aby umocnić swój obraz jako sekty, i ogranicza się do oskarżania mafii. Niestety, nie pokazuje pulchnym paluchem guru sekty. W temacie PAPA ani mru-mru, znaczy się cichosza.

Jedyna nadzieja w urlopującym wciąż Bronisławie Wildsteinie, którego z PAPA najwięcej łączy, obaj przecież ofiarowali swoje nazwiska sławetnym „listom", które zatrzęsły Polską. Paweł Lisicki, red. naczelny Rzeczpospolitej w komentarzu zatytułowanym "Droga ku przepaści" o ostatnich akcjach PiS i odkurzeniu PAPA napisał zdanie urody przecudnej: Gdyby ktoś potrzebował dowodów na to, że odruchy Pawłowa działają, politycy PiS dostarczyliby ich aż nadto.

Pięknie o komisji kierowanej przez PAPA naklikał na portalu brzeg.com.pl redakcyjny kolega Grzesiek Omelan. Dla obiektywności wcielił się w „narratora z Gabonu". Cóż, z podobną poetyką pewnie nie dałbym sobie rady i dlatego zechciałem młodszemu felietoniście czymś zaimponować, choćby tym, że kiedyś otarłem się o szpicę PiS, o jego żywą skamielinę, polityka na wskroś XIX-wiecznego (tak twierdzi sympatyzujący z opozycją konsultant polityczny Eryk Mistewicz), człowieka wyciągniętego, jak królik z toruńskiego kapelusza, przez iluzjonistę, który o mały włos nie został naszym prezydentem.

PAPA mimowolnie zapłodnił moją ciekawość podróżniczą. W tropieniu ruskiego agenta, którego tenże zdekonspirował przed kilkunastoma laty podczas tournée w Brzegu, przemierzyłem Rosję wzdłuż i wszerz i niebawem w tamte rejony znowuż wyruszam. Ciągle w drodze. W poszukiwaniu kogoś/czegoś uciekającego i tajemnego. Wolny od strachu, który wychynął z ruskiej trumny.

Puenta dzisiaj mi nie wyszła, brzmi trochę patetycznie - więc niech będzie, że powyższy tekst jest skrótem myślowym i mentalną zbrodnią w potocznym tego słowa znaczeniu. Popełniłem oto kolejną wypowiedź, którą będę miał na sumieniu.
Spasiba, odmeldowuję się i pa pa!

leszek.tomczuk@gmail.com

Komentarze   

 
0 # IRA 2010-08-03 11:03
Cóż, jaki to jest "gość" wszyscy widzą i słyszą. Mój pomysł jest taki, żeby normalni dziennikarze i telewizje przestały o nim mówić i go pokazywać. Przecież bez szumu medialnego, on NIE ISTNIEJE !
Po co się takim czymś zajmować ?
 
 
0 # Antoni M. 2010-08-03 12:01
Absztyfikanci od Donalda
i SLD-owskie równe chłopy,
Co podliczacie swoje salda,
wy honorowe mizeroty.
Warszawskie bubki, żygolaki,
z szajką wytwornych pind na kupę,
cwaniaki, franty, zabijaki.
Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.
 
 
0 # Dziadek 2010-08-03 13:49
Koniecznie i pilnie potrzebny jest zespół psychiatrów do leczenia ludzi zagrożonych tą grożną chorobą psychiczną, bo szkoda ludzi. To są przecież Polacy.
 
 
0 # LT 2010-08-03 14:36
Dziadku! Na tle Pałacu Namiestnikowski ego mignęła Twoja sylwetka, widziałem to w TVN24 na żywo! Guza tam tam szukasz? A może to fatamorgana?
 
 
0 # Dziadek 2010-08-03 15:06
Nie chciałem się Letomie ujawniać, ponieważ jestem tu incognito. Szkoda Letomie, że mnie zdemaskowałeś. To jest jeden z większych obciachów. Żal mi i wstyd, że tak prostacko nas widzą za granicą. Powaga, potrzebny jest zespół psychiatrów na gwałt. Polska tonie ! To porażka jednak władz Polskich, że tak słabo zabezpieczyli to miejsce, przed fanatykami, zagorzałymi ślepo pseudo katolikami. Najwyżsi hierarchowie kościoła schowali też głowę w piasek.
 
 
0 # LT 2010-08-03 15:08
I tak nie jest beznadziejnie. Warto było cierpliwie poczekać, chociażby na takie słowa. Oto link:

www.rp.pl/.../9158,517222.html
 
 
0 # ciekawski 2010-08-04 00:05
Panie Leszku, pan jest człek oczytany i w świecie obyty. Może trochę nie na temat, ale nurtuje mnie pewne internetowe "znalezisko". Otóż natknąłem się na taki oto obrazek:
palestyna.files.wordpress.com/ .../...
Co to może być? Pana postanowiłem zapytać, bo po przeczytaniu kilku pana opowieści, pomyślałem, że niejedno pan widział, więc może o tym coś będzie panu wiadomo.
 
 
0 # LT 2010-08-04 06:26
Ciekawskiemu w odpowiedzi. Podsyłam w "rewanżu" zdjęcie z Ułan Bator z podobnym problemem. Cóż, swastyka w tamtej szerokości geograficznej jest prastarym symbolem szczęścia, chroni m.in. przed... wypadkiem. Bardzo często spotykana jest w różnych dziwnych miejscach, zwłaszcza na mechanicznych pojazdach. Oto dowód:

brzeg.com.pl/.../...

Hitler ów symbol zwyczajnie zawłaszczył! Ale dlaczego występuje na monecie (medaliku) palestyńskim - doprawdy nie potrafię odpowiedzieć. Pozdrawiam.
 
 
0 # historyk-hobbysta 2010-08-04 19:58
Hitler wykorzystał symbol dla swoich celów, to fakt. Rewers i awers medalu zawiera swastykę i gwiazdę Dawida, to nie pomyłka ! Medal ten naziści wydali na cześć organizacji syjonistycznej. Nie znam szczegółów, ale ogólnie chodziło o promowanie akcji osiedleńczej wśród Żydów na terenach Palestyny. Zarówno naziści, jak i organizacja syjonistyczna w latach trzydziestych ubiegłego wieku współpracowali na tym polu. Współpraca oficjalnie trwała do 1939 roku, co do lat następnych źródła różnie wskazują. Przy okazji warto wspomnieć, że Niemcy, a precyzyjniej niemieccy naziści promowali wysiedlanie niemieckich Żydów z terenów III Rzeszy, natomiast organizacja syjonistyczna namawiała ich do osiedlania się w Palestynie. Po wybuchu II WŚ, akcje przesiedleńcze zaczęły zaostrzać swój charakter, w konsekwencji doprowadzając do akcji eksterminacyjny ch. Nie mniej jednak medal ten świadczy o współpracy żydowskich organizacji nacechowanych nacjonalistyczn ie z ich odpowiednikami niemieckimi. Warto przy tej okazji wspomnieć, że wielu Żydów w latach trzydziestych przesiedlało się z Niemiec do Polski, albowiem w tamtym okresie Polska była krajem bardzo tolerancyjnym i przyjaznym dla różnorodności kulturowo-wyzna niowej. Zmiany w tym względzie nastąpiły w Polsce dopiero po objęciu władzy przez komunistów po II WŚ.
 
 
0 # Mordeczka 2010-08-04 20:23
Macierewicz patronem dyskusji o swastyce! To znak od niebios.
 
 
0 # Ja-dzia 2010-08-04 20:53
Panie Mordeczka, powyższy tekst traktuje o niemieckich i żydowskich nacjonalistach. Swastyka występuje niejako w tle, obok gwiazdy Dawida (na fotce awers/rewers). Nie wiem co pan w tym widzisz, ale ja nie umiem się dopatrzeć niebiańskiego znaczenia.
 
 
0 # Antonio 2010-08-04 23:43
Re historyk-hobbys ta, nie nazywaj się historykiem bo nie masz o tym pojęcia.Jak polska nie była tolerancyjna za komunistów jak oni rządzili i w partii i w rządach ? 1968 r. to tylko krótki przerywnik.
 
 
0 # historyk-hobbysta 2010-08-05 11:01
Antonio, Polska przed II WŚ był krajem cywilizowanym i wielokulturowym . Po II WŚ rządzona przez komunistów stała się tolerancyjna jedynie dla wyznawców Lenina.
 
 
0 # Antonio 2010-08-05 17:31
I dlatego w cywilizowanym kraju zamordowano jego prezydenta, a na żydów bito nawet na uczelniach. Naprawdę zacznij się dokształcać,a nie politykuj !
 

Nie masz uprawnień do komentowania