niedziela, 05 maja 2024

 

l.tomczukAndrzeja znam od zawsze, ale jeszcze go nie rozszyfrowałem. Pewnie tak jest z każdym artystą, którego komunikacja z otoczeniem polega na nieustającej kreacji. Otóż Andrzej Czyczyło nigdy nie przestaje tworzyć, non stop jest w ?robocie", także podczas snu!

 

 

kolumna-kibelPortal brzeg.com.pl ma to szczęście, że artysta zgodził się by na tej witrynie funkcjonowała galeria satyrycznych rysunków jego autorstwa o nazwie: ?Codziennik Andrzeja Czyczyły". Dla bywalców nazwa owo wyjaśnia wszystko: codziennie można tam znaleźć rysunkowe komentarze odnoszące się do naszego życia. Wachlarz zainteresowań artysty obejmuje wszystkie dziedziny ludzkiej aktywności i dotyczy spraw zarówno lokalnych, jak i globalnych. Każde ważne (i mniej ważne) zdarzenie może liczyć na Andrzejowy komentarz, częstokroć bezsłowny, wyrażony w lapidarnej kresce.

Dorobek artysty jest imponujący. To nie tylko satyryk i grafik, ale uznany scenograf teatralny, telewizyjny i filmowy. Zadebiutował w 1976 roku, jako student, na łamach kultowych "Szpilek". W jednej chwili znalazł się obok innych wielkich i sławnych Andrzejów: Czeczota, Mleczki czy Dudzińskiego. Tamten moment wspomina z dużym rozrzewnieniem. Nie wstydzę się po latach przyznać, że podówczas bezczelnie wygrzewałem się w cieniu Jego sławy i czułem się, jakby ktoś uchylił mi nieba, na które z braku talentu nie zasługiwałem, a którego Andrzejowi Bóg dał w nadmiarze! gilotynka
Czyczyło współpracował z różnymi tytułami prasowymi w kraju. Jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych, m.in.: Nowa Huta - "Stalowy Laur" - I miejsce za rysunek satyryczny (1977), Rzeszów - III nagrody w konkursie "Nad Poziomy" (1978 i 1979) oraz wyróżnienie (1980), Montreal - II nagroda na Międzynarodowym Salonie Humoru (1980), Stambuł - Nagroda Honorowa w konkursie na rysunek satyryczny (1980), Olsztyn - Grand Prix "Targowisko Humoru i Satyry" (1994), Słupsk - I nagroda w konkursie rysunkowym "Brydżem bliżej" (1995), Tokio - medal ?The 17th Yomiuri International Cartoon Contest" (1995).

W latach dziewięćdziesiątych pełnił funkcję redaktora graficznego w "Tygodniku Opolskim", a w latach 1996-2007 w "Nowej Trybunie Opolskiej". Wciąż jest drukowany w różnych periodykach prasowych oraz współpracuje z różnymi scenami.
Zrealizował ponad sześćdziesiąt scenografii teatralnych, telewizyjnych, filmowych oraz imprez okolicznościowych i sportowych. Zaprojektował m.in. trofeum Mistrza Polski w Piłce Nożnej, pomnik "Brońmy swego Opolskiego" i Aleję Gwiazd w Opolu.
Do ważniejszych realizacji telewizyjnych i filmowych zalicza: ?Pastorałki" 1994 - TVP (widowisko teatralne), ?Mała antena" 1995 - TV Wisła (cykliczny program dla dzieci), ?Figurki pana Gracjana" 1997 - TVP (widowisko teatralne), ?Podwieczorek u Mini Maxa" 1999 - CANAL+ (cykliczny program dla dzieci), Gale Piłkarskich Oskarów 2000 - 2006 - CANAL+, "Zakazana miłość" 2001 - ARD Niemcy (film dokumentalny), "Uciekinier" 2007 - TVP (film dokumentalny).pull_up
Artysta ma stałą ekspozycję swoich dzieł w Muzeum Karykatury w Warszawie przy ulicy Koziej 11 i jest wzmiankowany w różnych wydawnictwach omawiających dorobek polskiej satyry. Wydał również kilka książek ze swoimi rysunkami.

Brzeżanie zyskują niepowtarzalną okazję zapoznania się z wycinkiem twórczości artysty, bowiem już w dniu 2 lipca 2010 roku, o godz. 17.00, w Galerii Sztuki BCK Ratusz w Brzegu odbędzie się wernisaż wakacyjnej wystawy rysunku satyrycznego. Ekspozycja będzie dostępna w lipcu i sierpniu br. Na zakończenie zaplanowano zlicytowanie wszystkich prac (ok. 60) na rzecz powodzian. O terminie licytacji powiadomimy odrębnie.
Portal brzeg.com.pl, wspierany przez ?Panoramę Powiatu Brzeskiego" oraz lokalne władze, jest głównym organizatorem imprezy i w imieniu Autora - serdecznie zapraszamy na wernisaż, wystawę wakacyjną i późniejszy udział w licytacji.

wizytwka_a.cz_-_mini



mapa



leszek.tomczuk@gmail.com

tomczuk na pasku