poniedziałek, 27 czerwca 2022

a.ogonekAssumpt do powyższego tytułu dały mi dwie ubiegłotygodniowe publikacje lokalnych mediów. Pierwsza Radia Opole, którą można przeczytać i odsłuchać TUTAJ. Druga w ?tubie burmistrza" do odczytania TU.

 

Moim okiem


W tej pierwszej można wysłuchać takich słów burmistrza Huczyńskiego: ?Drugie dziecko, jak przychodzi do żłobka tego samego, w którym już jedno siedzi, to już rodzic płaci 50 %, a nie pobiera się opłaty za trzecie i kolejne dziecko. Czyli temu, kto przyjdzie lub troszkę spóźniony, trzeci lub też kolejny, to już w tym momencie wchodzi za darmo. To jest decyzja Rady Miejskiej. Ten zapis jest idiotyczny. To miała być pomoc dla najbiedniejszych i dla rodzin wielodzietnych. A tu stało się, że jest pomoc dla wszystkich, oprócz tych dwóch pierwszych, którzy niechcąco zjawią się wcześniej."
W tej drugiej pod tytułem: ?Lans po brzesku, czyli tragiczna opowieść jak nie zabłyszczeć" mój ulubieniec PWT Kowalczyk o tej samej sprawie pisze tak: ?Prawie prawnik, czyli jak poprawiać uchwałę. Radni miejscy pod koniec grudnia zeszłego roku postanowili zmienić uchwałę w sprawie ustalenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku. Po burzliwych debatach, na których prym wiódł radny Surdyka grzmiący o polityce prorodzinnej, ustalili, że gdy na dziecko pobierany jest zasiłek rodzinny można uzyskać 30% bonifikaty w opłacie za pobyt w żłobku. Jednak nie wszyscy radni byli zadowoleni z takiego kształtu uchwały. Szczególnie ci, którzy zwietrzyli sposobność do lansu. [...] Na sesji 22.03.2013 roku najlepszy ?prawie prawnik" w Radzie Miejskiej, czyli Jacek Niesłuchowski (dla niezorientowanych: szef Koła Miejskiego PO i szef Klubu Radnych PO) zgłosił poprawkę tego zapisu (zapisu zmiany grudniowej uchwały, autorstwa burmistrza Huczyńskiego ? dopisek mój). Została ona przegłosowana, wskutek podobno zmęczenia pozostałej grupy radnych ciągłymi dysputami i robieniem zamieszania przez radnych PO i Młodego Brzegu. [...] Radny Niesłuchowski, dumny jak paw ze swojej przegłosowanej poprawki, zgodnie ze schematem lansu, niestety, przedobrzył. Stworzył świadomie albo nieświadomie prawnego potworka. Uchwała z jego poprawką doprowadza do tego, że miejscowe prawo uchwalane przez radnych można będzie traktować i interpretować w kategoriach kabaretowo-satyrycznych. [...] W Brzegu jest jeden żłobek. Wszystkie zatem dzieci uczęszczają do tego samego żłobka. Oznacza to, że tylko rodzice ?pierwszego" dziecka zapłacą pełną opłatę za pobyt. Rodzice drugiego już połowę. Reszta rodziców (kilkadziesiąt osób) już nic nie zapłacą. Niezła promocja!!! Dotychczas z opłat rodziców żłobek otrzymywał ok. 16.000 zł miesięcznie, po wejściu w życie poprawki Niesłuchowskiego, zaakceptowanej przez RM, będzie otrzymywał ok 150 zł, a resztę będziemy dopłacali my, czyli wszyscy mieszkańcy miasta. Poza tym, kto będzie owym ?pierwszym" dzieckiem? Może kolejność zapisów do żłobka będzie decydować? Może alfabetycznie, a może radny na kolejnej sesji ?doprecyzuje" zapis i decydować będzie kolejność przyprowadzenia pociechy przez rodziców do żłobka?
Jak widać, brzmi to nieomal tak samo, jak radiowa wypowiedź guru PWT Kowalczyka. Ponieważ po raz pierwszy od wielu lat nie byłem na tej sesji RM, chciałem wysłuchać fragmentu jej obrad w tej sprawie. Niestety mimo że od sesji upłynęło już ponad dwa tygodnie w Biuletynie Informacji Publicznej jej nagrania brak. Poruszający się z V prędkością kosmiczną informatyk Huczyński wciąż nie nadąża. Stworzyłem zatem jednolity tekst uchwały o opłatach za żłobek i analizując tenże stwierdziłem, że istotnego zagrożenia dla finansów żłobka nie ma, a co więcej można oczekiwać ich wzrostu z powodu utraty przez część rodziców prawa do obniżki opłat o 30 %, czy zaproponowanej w marcowym projekcie o 50 %. I tu mogę zgodzić się w części z Huczyńskim, gdy twierdzi, że mieli skorzystać najbiedniejsi rodzice, bo właśnie ci z nich, którzy mają w żłobku tylko jedno dziecko, tracą prawo do obniżki opłat. Tyle, że zmiana autorstwa Jacka Niesłuchowskiego jeszcze nie obowiązuje i łatwo, podobnie jak w przypadku uchwalono-nieuchwalonych opłat za śmieci na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej to prawo skorygować. Wystarczy wniosek Huczyńskiego lub grupy 6 radnych, by w ciągu najpóźniej siedmiu dni od jego złożenia taka sesja się odbyła. Przy okazji zauważyłem też, że wg tekstu uchwały ci rodzice, którzy z powodu na przykład 22 dniowej nieobecności dziecka w żłobku nie zapłacą miesięcznej opłaty za jego pobyt, będą mimo to musieli uiścić 22 razy po 4,50 zł za wyżywienie, którego dziecko nie zjadło, czyli razem 99,00 zł. Może więc przy okazji ten błąd, ewidentnie autorstwa ?tfurcy" burmistrza Huczyńskiego, pisząc PWT Kowalczykiem, grudniowej uchwały o opłatach za żłobek skorygować by można. Tylko trzeba po prostu chcieć, a nie stosując ewidentny ?język nienawiści" zarzucany radnym, używać samemu odrzeczownikowego przymiotnika ?idiotyczny". A jeśli już tego rzeczownika używać, to także wobec własnego ?substytuta" wiceburmistrza Stanisława Kowalczyka i radczyni prawnej Natalii Powązki, którzy tych tak ?kabaretowo ? satyrycznych", pisząc znów PWT Kowalczykiem, konsekwencji poprawki Jacka Niesłuchowskiego nie dostrzegli. A może i wobec siebie, gdyż nie dopilnowało się poprawnego przyjęcia przez Radę Miejską własnej propozycji uchwały? I to byłoby na tyle na dzisiaj.

 

Komentarze   

 
# MIeszkaniec 2013-04-11 10:14
Dziękuję panie Andrzeju, że pokazuje pan to co dzieje się w naszym mieście, pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# rodzic 2013-04-11 11:31
Pytania:
1. Gdzie był podczas uchwalania uchwały Burmistrz Wojciech Huczyński oraz opłacany przez Huczyńskiego Radca Prawny? Znowu obraził się na Radę?
2. Gdzie był w tym czasie pilnujący prawa i jedynie słusznej prawdy w Brzegu Paweł Wojciech (to chyba po ojcu chrzestnym) Tytus (to chyba po małpie de zoo Chmielewskiego) Kowalczyk?
3. Czy to nie Huczyński chciał "dokopać" wszystkim mieszkańcom Brzegu ustawą śmieciową? Dlaczego o tym nie pisze PWTK?
4. A może PWTK napisze coś o cudzie na terenie byłej mleczarni? W trzy miesiące firma upada, a jeszcze szybciej powstaje następny, nie wiadomo komu potrzebny supermarket. Czy w mleczarni nie było szkoda utracić miejsca pracy, tak jak w przypadku firmy p. Skowrona przy budowie hotelu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Romekk 2013-04-11 16:56
Cytuję rodzic:
Pytania:
1. Gdzie był podczas uchwalania uchwały Burmistrz Wojciech Huczyński oraz opłacany przez Huczyńskiego Radca Prawny? Znowu obraził się na Radę?
2. Gdzie był w tym czasie pilnujący prawa i jedynie słusznej prawdy w Brzegu Paweł Wojciech (to chyba po ojcu chrzestnym) Tytus (to chyba po małpie de zoo Chmielewskiego) Kowalczyk?
3. Czy to nie Huczyński chciał "dokopać" wszystkim mieszkańcom Brzegu ustawą śmieciową? Dlaczego o tym nie pisze PWTK?
4. A może PWTK napisze coś o cudzie na terenie byłej mleczarni? W trzy miesiące firma upada, a jeszcze szybciej powstaje następny, nie wiadomo komu potrzebny supermarket. Czy w mleczarni nie było szkoda utracić miejsca pracy, tak jak w przypadku firmy p. Skowrona przy budowie hotelu?

Dokładnie, zgadzam się z Tobą. TO co dzieje się w Brzegu za urzędowania tego burmistrza jest porażające. Oby do wyborów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Krystynaa 2013-04-12 09:18
brawo Andrzej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# zmartwiony emeryt 2013-04-13 11:28
Moim zdaniem nie ma Pan prawa oceniać innych bo przecież Pan sam był wiele lat radnym i to dzięki Panu nasze miasto wiele utraciło gospodarczo i ekonomicznie. Proszę czas swój dobrze wykorzystać na wychowanie wnuków i jeżeli z tego zadania Pan się wywiąże to spełni Pan swój obowiązek wobec społeczeństwa i przyszłego pokolenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Andrzej Ogonek 2013-04-13 12:34
Cytuję zmartwiony emeryt:
Moim zdaniem nie ma Pan prawa oceniać innych bo przecież Pan sam był wiele lat radnym i to dzięki Panu nasze miasto wiele utraciło gospodarczo i ekonomicznie. Proszę czas swój dobrze wykorzystać na wychowanie wnuków i jeżeli z tego zadania Pan się wywiąże to spełni Pan swój obowiązek wobec społeczeństwa i przyszłego pokolenia.

Szanowny zmartwiony emerycie. Nie widzę powodu byś się tak martwił. Moim zdaniem, jesteś ofiarą propagandy uprawianej przez burmistrza Huczyńskiego i jego ekipę. którzy przedstawiają radnych jako wszechmocnych, a siebie jako nic niemogących. Ale gdybyś rzeczywiście samorządowe prawo znał, to wiedziałbyś, że od czasu pierwszego wyboru Huczyńskiego to właśnie burmistrz jest wszechmocny oczywiście w zakresie zadań i funkcji, jakie przypisane są gminie, a radni stanowią zbiór "szabelek", który potwierdza jego wolę. Jeśli jeszcze dodatkowo sami nie sprawują należycie funkcji kontrolnych, jakie im prawo przypisuje, to w rzeczywistości burmistrz jest "wszechmocny". Słusznie zauważyła to Maria Wojtczak w jednym z ostatnich tekstów w Gazecie Brzeskiej w stosunku do Jana Hawrylowa, który jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej, postuluje i uruchamia nieformalny zespół radnych, mających niby tworzyć "lepszą" przyszłość miasta. Gdyby wcześniej radni i burmistrzowie słuchali moich rad, to dzisiaj mielibyśmy "lepszą" teraźniejszość. Ponieważ Maria Wojtczak, Ty i ja jesteśmy w podobnym wieku, tym bardziej mamy prawo oceniania postaw radnych i burmistrza, który w 2007 roku powiedział mniej więcej tak: rada ma decydować, a nie dyskutować. Zadowolenia z wnuków, takiego, jakie mam na razie z 4 własnych, życzę także Tobie. Poza tym chciałbym, byś wskazał, w którym miejscu mojego tekstu zawarłem ocenę innych? I zauważ, że jeśli sobie przypisujesz prawo do oceniania mnie, to ja mam takie samo prawo oceniania Ciebie i innych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Zenek 2013-04-15 18:58
Panie Andrzeju to my obywatele tego miasta mamy większe prawo oceniać za całokształt działalności naszych liderów samorządowych. Szczególnie burmistrzów, starostów oraz radnych. Musi pan przyznać szczerze, że Brzeg nie szczególnie miał szczęście do radnych i włodarzy. Przecież bez sensu pozbyliśmy się terenów inwestycyjnych, na rzecz gminy Skarbimierz. Zamiast w pierwszej kolejności wysprzedać mieszkania komunalne, to nasi radni za bezcen wysprzedali lokale użytkowe, definitywnie pozbawiając miasto dużych wpływów do kasy miejskiej. Pałacyk chciała wyremontować Olejarnia a radni woleli go sprzedać jakiemuś ?handlarzowi? a teraz z roku na rok straszy swoim widokiem mieszkańców Brzegu. Budynki i mieszkania po Rosjanach w większości wpadły w ręce osób, którym się nie należały. Można mnożyć jeszcze wiele takich przykładów, ale najsmutniejsze jest to, że winni tych zaniedbań, nadal pchają się do władzy, kiedy już udowodnili, że się do tych funkcji w ogóle nie nadają.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Andrzej Ogonek 2013-04-15 22:27
Cytuję Zenek:
Panie Andrzeju to my obywatele tego miasta mamy większe prawo oceniać za całokształt działalności naszych liderów samorządowych. Szczególnie burmistrzów, starostów oraz radnych. Musi pan przyznać szczerze, że Brzeg nie szczególnie miał szczęście do radnych i włodarzy. Przecież bez sensu pozbyliśmy się terenów inwestycyjnych, na rzecz gminy Skarbimierz. Zamiast w pierwszej kolejności wysprzedać mieszkania komunalne, to nasi radni za bezcen wysprzedali lokale użytkowe, definitywnie pozbawiając miasto dużych wpływów do kasy miejskiej. Pałacyk chciała wyremontować Olejarnia a radni woleli go sprzedać jakiemuś ?handlarzowi? a teraz z roku na rok straszy swoim widokiem mieszkańców Brzegu. Budynki i mieszkania po Rosjanach w większości wpadły w ręce osób, którym się nie należały. Można mnożyć jeszcze wiele takich przykładów, ale najsmutniejsze jest to, że winni tych zaniedbań, nadal pchają się do władzy, kiedy już udowodnili, że się do tych funkcji w ogóle nie nadają.

Rozumiem Zenku, że właśnie pozbawiłeś mnie dumnego miana brzeżanina. To przecież ja sprzedawałem lokale użytkowe, ja - i nic więcej - głosowałem za odłączeniem obecnej gminy Skarbimierz. To jednak nie ja, ale burmistrz Marek Sidor sprzedał pałacyk na ulicy Chrobrego. Ja sprzedałem ten na Jana Pawła II i co by o tym nie myśleć to chyba gołym okiem widzisz różnice.
A jak tam wnuki, bo trójka moich razem z babcią i mamą miała frajdę na działce.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Zenek 2013-04-16 21:26
Panie Andrzeju przecież nie pisałem, że za wszystkie błędy odpowiadają tylko radni, ale również ci włodarze , którzy działali na szkodę naszego miasta. Natomiast na wnuki panie Andrzeju, to muszę jeszcze jakiś czas poczekać. Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

ogonek na pasku