czwartek, 21 listopada 2024
para_1_2Galeria Sztuki Współczesnej BCK w Ratuszu zaprasza na wystawę fotografii Andrzeja Gawrońskiego. Wernisaż 9 września 2001 r. o godz. 18.00.


foto_a.gawronski

Odwiedzając wystawy i przeglądając katalogi z fotografią można zauważyć pewien stały nurt estetyczny. Mam na myśli zdjęcia które wyglądają przeciętnie i zwyczajnie. Możemy zadać sobie pytanie czy aby na pewno pracował nad zapisem momentu rzeczywistości artysta, czy był to kadr fotoamatora. Galerie i muzea przekierunkowały swoje założenia wystawiennicze pokazując zdjęcia prasowe, gdzie fotografia estetyzująca-komercyjna pojawiła się w świątyniach sztuki.

Marek Grygiel w opracowaniu do wystawy Nowi dokumentaliści określił ten nurt jako nowe widzenie. Z dużym prawdopodobieństwem mogę określić ten stan jako związek pomiędzy sztuką masową i jej cyfrowym bogactwem, a tradycyjnym podejściem do sztuki fotografii. Fotografia współcześnie wpisuje się w procesy wizualnej komunikacji społecznej. Widz staje się nie tylko odbiorca ale również twórcą obrazu.

para_1Andrzej Gawroński to autor prezentujący swoje fotograficzne dokonania w Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu w Ratuszu poszukuje tematów swojej fotografii uczestnicząc w życiu codziennym. Staje się rejestratorem owych momentów które wg jego klucza są najważniejsze, (godne uwagi). Utrwala na odbitce fotograficznej i w swojej pamięci wspomnienia jak ślad z czarnej skrzynki, który po latach odtwarza wywołując emocje chwili danego wydarzenia. Na wystawie zobaczymy instrumenty muzyczne, buty, muzyków, sprzęt muzyczny i ruch np. talerzy perkusyjnych - radość ze wspólnego uczestnictwa w próbie rockowej. Długie czasy naświetlana pozwalają przez swoją nieostrość zapisać kinetykę która w bezruchu zapisu wciąż wibruje niemym dźwiękiem. Zdjęcie dla autora może staje się przedmiotem kultu prywatnego - może być noszone w portfelu, czy może być powieszone na ścianie jako plakat. Te wszystkie warunki świadczą o radości z obcowania z medium fotograficznym i to mnie cieszy.

Socjolog Tomasz Ferenc przeprowadził badanie na grupie użytkowników medium fotograficznego zadając im pytanie: jaka fotografia jest sztuką? Ankietowani podali zestaw cech które powinien posiadać fotograf artysta: talent, praktyka i kunszt, cechy wynikające z przekonania, że wykonanie dobrej fotografii jest nie łatwym zadaniem. Zdjęcie, które ma uchodzić za artystyczne, powinno być ekspresyjne (służące do wyrażenia indywidualizmu i uczuć), powinno wzbudzać silne emocje. Niewielka cześć respondentów odpowiedziała, że ma wyrażać piękno, przekazywać wiedzę o świecie, a także mieć zdolność kreacyjnego przetwarzania rzeczywistości. Czy te elementy zawiera fotografia Gawrońskiego?

W języku angielskim istnieje słowo snapshot oznacza trzask, klapnięcie, coś pośpiesznego, pochopnego tak jak pochopna może być decyzja. W słowniku polskim odpowiednikiem tego słowa jest zdjęcie migawkowe, które wchodzi w terminologię fachową. Bardziej nam bliskie jest słowo fotka. Fotka to coś codziennego, co można „strzelić z biodra" To chwila którą ożywia emocje przez następne sezony w których oglądamy fotografie.

W celu konfrontacji tekstu zapraszam do galerii w brzeskim Ratuszu. Otwarcie wystawy fotograficznej 09.09.2011 o godz. 18:00 czas trwania ekspozycji do końca września od poniedziałku do soboty.

Przygotował: T. Fronckiewicz



11 pytań do autora Andrzeja Gawrońskiego


T.F. Skąd pochodzą te zdjęcia?
A.G. Z próby zespołu rockowego " i "

T.F. Dlaczego są to takie ujęcia a nie inne?
A.G. Na muzykę składają się detale. I to mi się podoba. Muzyka ma swój klimat i charakter.

T.F. Dlaczego zdecydowałeś się na fotografię czarno-białą?
A.G. Kocham fotografię czarno - białą

T.F. W jaki nurt fotografii się wpisujesz?
A.G. Główne tematy moich prac to: pejzaż, portret, koncerty, industri, grafika, plakat oraz osobiste wizje.

T.F. Kto jest twoim autorytetem- wzorem w fotografii (autor, jego praca)?
A.G. Nie mam. Ja sam sobie wyznaczam kierunek w danej chwili tak jak czuję tak fotografuję.

T.F. Czy korzystasz z ciemni czy jest to tylko obróbka labowa?
A.G. Korzystam z Fotolabu i z mojej "ciemni komputerowej".

T.F. Czy ten cykl jest zamknięty tzn. jest refleksyjnym zapisem wydarzenia - konkretnego, muzycznego spotkania, czy jest otwartą serią rockową muzyczną?

A.G. Na obecną chwilę jest zamknięty lecz planuję go rozszerzyć.

para_3

Pytania tradycyjne zadawane najczęściej fotografikom

T.F. Jak długo zajmujesz się fotografią?
A.G. Od jesieni 1991 roku kiedy to dostałem aparat AGFA i tak się zaczęło.

T. F. Co w niej lubisz najbardziej?
A.G. Zawsze mnie czymś zaskakuje. Lubię eksperymentować. Działam pod wpływem chwili i mojej wizji zdjęcia. Zawsze cos odkrywam.

T.F. Jakim aparatem się posługujesz?
A.G. Kilkoma - jeden cyfrowy CANON D - 300, analogowe - NIKONY, AGFA i ZENIT.

T.F. Na jakich obiektywach pracujesz?
A.G. Na różnych: TOKINA, NIKKON, CANNON, JUPITER, AGFA, ZENIT, HELIOS

T.F. Skomentuj proszę:

.... Fotografowanie - podobnie, jak stosowanie wszelkich innych środków wyrazów - nie jest wymyślaniem, lecz odkrywaniem. Fotografia, to możliwość krzyku, wyzwolenia, a nie próba udowodnienia własnej oryginalności. To sposób życia.? - Henri Cartier-Bresson.

A.G. Podoba mi się słowo ODKRYWANIE. Cały czas coś odkrywamy.

Możliwość krzyku i wyzwolenia - UCZUĆ I MYŚLI - dodałbym od siebie.

Dziękuje za rozmowę T. Fronckiewicz



Andrzej Gawroński o sobie:

Urodziłem się w 1972 roku w Opolu. Mieszkam w Strzelcach Opolskich. Fotografuję od 1991 roku. Na co dzień jestem przedstawicielem handlowym, managerem muzycznym, fotografikiem, mężem i ojcem dwójki dzieci. Uczestniczyłem w wystawach autorskich i zbiorowych m.in. we Wrocławiu, Opolu, Rybniku, Płocku, Kuźni Raciborskiej, Jaworze, Strzelcach Opolskich itd. Jestem laureatem kilku konkursów fotograficznych.

fronckiewicz na pasku