poniedziałek, 27 czerwca 2022

a.ogonekWyraz "śmieciowy" w ostatnich czasach zyskał znacznie na popularności. Po pierwsze z powodu opartych o kodeks cywilny umów o pracę, czyli takich gdzie nie obowiązuje kodeks pracy.

 

 

Moim okiem


Walkę z tym zjawiskiem, które przede wszystkim powodowane jest pazernością państwa, nakładającego na pracodawców i pracowników gigantyczne obciążenie podatkowe, a co gorsze supergigantyczne obciążenie składkami emerytalnymi i zdrowotnymi, za punkt honoru i pole konfrontacji z władzą obrały sobie związki zawodowe. Był nawet taki moment, kiedy premier Tusk zdawał się pękać pod tym naporem, ale na razie obiecywanych przez niego zmian nie widać. Drugi powód do popularyzacji tego wyrazu przyniosła tak zwana rewolucja śmieciowa, czyli przejęcie od 1 lipca tego roku przez gminy odpowiedzialności za zbieranie, odbiór i transport śmieci do wyznaczonych przez wojewódzkie plany ochrony środowiska centrów ich utylizacji.
Dla Brzegu tym centrum jest Zakład Gospodarowania Odpadami w Gaci. Burmistrz zobowiązany został ustawą do przeprowadzenia przetargu na wybór firmy, która będzie odbierać śmieci od mieszkańców i transportować je do Gaci. Ponieważ do ostatniej sesji Rady Miejskiej, 29 maja tego roku taki przetarg nie został ogłoszony, radny Grzegorz Chrzanowski (PO) złożył interpelację, domagając się odpowiedzi podczas tej sesji, pytając:
- czy ten obowiązek powierzono Ekologicznemu Związkowi Gospodarowania Odpadami - EKOGOK;
- czy burmistrz zamierza ogłosić ten przetarg i na jakich warunkach;
- czy jest szansa na wybudowanie do 1 lipca Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie ZHK sp. z o.o. przy ulicy Saperskiej i kto będzie inwestorem - miasto, czy spółka - oraz kiedy ogłoszony zostanie przetarg na tą inwestycję;
- czy w przypadku gdy ZHK sp. z o.o. nie wygra przetargu na wywóz odpadów z Brzegu zostanie ona zlikwidowana, czy też burmistrz nadal będzie dążył do sprzedaży tej spółki;
- czy osiągnięto porozumienie ze Spółdzielnią Mieszkaniową ZGODA w sprawie deklaracji o opłatach za śmieci, a także ich poboru i windykacji zaległych należności?
Odpowiadający na interpelacje wiceburmistrz Stanisław Kowalczyk stwierdził, że odpowiedzi będą na piśmie, mimo, że Statut Brzegu stanowi wyraźnie, że odpowiedzi udzielane są na sesji. Ale Statut Brzegu, czy też inne normy prawne, jak śmieciowa ustawa, burmistrz Huczyński jak widać zdaje się mieć za nic. Pytanie też, czego on, wybitny znawca śmieciowych problemów w tej sprawie się obawia?
W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej zwołanej na 21 czerwca znalazł się następujący zapis:
Omówienie zaawansowania do wprowadzenia tzw. ?Ustawy odpadowej" (rozstrzygnięcia przetargowe dotyczące wyboru przewoźnika odpadów, stan składania oświadczeń mieszkańców miasta w sprawie wywozu odpadów, omówienie akcji informacyjnej, itp.).
Czy zwołująca tą sesję wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Bożena Szczęsna z Samorządowego Porozumienia Prawicy, komitetu wyborczego, z którego wybrany został burmistrz jest tak niedoinformowana, czy też odbył się jakiś "top secret" przetarg, to na razie jej słodka tajemnica. Zagadka może zostanie rozwikłana 21 czerwca. Faktem bowiem jest to, że ani w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Brzegu, ani w Biuletynie Zamówień Publicznych Urzędu Zamówień Publicznych śladu takiego przetargu brak. Cóż, kojarzy mi się to z innym przetargiem, wokół którego do dzisiaj smrodek się snuje. Przetargiem na sprzedaż nieruchomości przy Placu Bramy Wrocławskiej pod budowę czterogwiazdkowego hotelu. Ogłoszenie o nim po pewnym czasie z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Brzegu zniknęło, chociaż inne ogłoszenia wiszą na BIP do dzisiaj. Czyżby i śmieciowemu przetargowi taki smród miał towarzyszyć?

Andrzej Ogonek

PS. Poszukiwany znalazł się. Gdy pisałem ten tekst w niedzielę 16 czerwca jeszcze go nie było. Ale w poniedziałek 17 czerwca o godzinie 7:49:14 w BIP UM Brzeg ogłoszenie o poszukiwanym się ukazało. Wstępna analiza wskazuje, że nowy wykonawca rozpocznie działalność od 1 września i będzie wywoził śmieci do 31 grudnia 2014 r. Termin złożenia ofert to 24 lipca.

Komentarze   

 
# janusz 2013-06-19 22:59
A tak poważnie to w czym problem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Ratownik 2013-06-21 17:46
I mimo tego burmistrz absolutorium dostał !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# atomic 2013-06-21 19:02
Poszukiwany brat bliźniak Einsteina znawca fizyki a przede wszystkim paradoksu bliźniąt
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

ogonek na pasku