niedziela, 29 marca 2020

wisniewski radi2Należę do obszaru kultury środkowoeuropejskiej, należę do obszaru...

 

 

naleze do1

 

Mam 40 lat i jestem humanistą, tak sądzę. W każdym razie takie studia kończyłem. Nie łudziłem się, że dostanę pracę „w zawodzie” bo wiedziałem, że uniwersytet to nie zawodówka i nie po to idę na studia, żeby mieć zawód. Gdybym chciał mieć zawód – poszedłbym do szkoły zawodowej a tak nie zrobiłem.

 

naleze do2

 

Skończyłem studia dzienne z psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, zrobiłem studia podyplomowe z Szkole Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, studiowałem też w podypolomowo, dodatkowo psychologię społeczną w Uniwersytecie Opolskim i metody rozwiązywania konfliktów i mediacje w University of Toronto. Nieźle władam angielskim, zacząłem się uczyć hiszpańskiego, zostało mi także w głowie sporo rosyjskiego z mojej podstawówki i liceum.

 

naleze do3

 

Wydałem sześć zbiorów wierszy, mam za sobą kilkaset publikacji w prasie kulturalnej, artystycznej i literackiej, byłem redaktorem naczelnym ogólnopolskiego pisma literackiego, stałym współpracownikiem kilku innych pism literackich i artystycznych, dostałem stypendium Ministra Kultury (raz) i Baltic Centre for Writers and Translators w Szwecji (dwa razy). Kiedy jeszcze startowałem w konkursach literackich to dostawałem nagrody, nie liczyłem ile tych ogólnopolskich – ale z 40 czy 50 będzie.

 

naleze do4

 

Pracowałem jako urzędnik mianowany w administracji publicznej m.in. przy monitoringu funduszy UE, w biurze paszportowym, wydziale do spraw cudzoziemców, byłem dyrektorem domu kultury, wykładowcą uniwersyteckim (krótko, bo jeden semestr), pracowałem też w wydziale kultury urzędu marszałkowskiego, w redakcji pisma sportowego, pizzerii, galerii sztuki.

 

naleze do5

 

Nie chcę emigrować, bo uważam, że Polska to mój kraj, moje miejsce na ziemi, mój język i powietrze którym oddycham, chociaż wiem, że ani ta Polska najbogatsza ani najpiękniejsza, ale jest moja i to mi jakoś wystarcza.

 

naleze do6

 

Od 20 lat działam tez społecznie na stałe w jednej organizacji pożytku publicznego ale chętnie współpracuję z wieloma innymi organizacjami, dostałem nawet dwa listy gratulacyjne od Marszałka Województwa i jeden od Burmistrza Brzegu.

 

naleze do7

 

Za swoje porażki obciążam odpowiedzialnością głównie siebie i staram się rozumieć swoje błędy, źle podjęte decyzje. Nie wyciągam ręki do państwa, żeby mi dało, bo niby mi się kurwa-należy. Chciałbym robić swoje, po prostu i móc z tego żyć.

 

naleze do8

 

A jednak, kiedy przerzucam trzeci rok z rzędu kartony pełne sumatorów, przewijam kolejne metry kabla koncentrycznego, odkurzam gipsowe kasetony – mam wrażenie jakiegoś dysonansu. Nie narzekam, no bo mam pracę, która daje mi możliwość spłaty złotówkowego kredytu – do którego nikt nie dopłaci bo jest w złotówkach. Ale nie mogę mówić o pechu, raczej o fuksie, bo mam pracę. A jednak – coś mnie systemowo wkurwia i mam niejasne przeczucie, że punkt w którym się znalazłem nie był tylko wynikiem moich błędów. Coś przestało do siebie pasować. I nie chce się złożyć w całość. I tyle.

 

Komentarze   

 
+8 # Andrzej Czechowski 2015-05-27 21:09
i co z tego wynika? Jakas konkluzja? Moze rozgoryczenie i dopuszczenie mysli, ze jednak Polska kochana, ma w dupie swoich obywateli? To troche, taka mala spowiedz przed samym soba...
 
 
+4 # Leszek Tomczuk 2015-05-27 21:22
Wynika wiele. Kogo - pytam - stać na taką "spowiedź"? Radek rulez ;) Autorowi gratuluję.
 
 
+9 # Andrzej Czechowski 2015-05-27 21:36
Leszku nie zrozumiałes moich pytac.Wprawdzie byly retoryczne i ze smutkiem... Poprostu Polska cala
 
 
+5 # Leszek Tomczuk 2015-05-27 21:45
OK ;) Pozdrawiam
 
 
+2 # 1. lepszy 2015-05-28 00:46
Chciałeś połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie te czasy. Teraz prawie nikomu to się nie udaje. Urodziłeś się ze 20 lat za póżno.
 
 
+8 # Radek Wiśniewski 2015-05-28 07:26
Chciałem połączyć sensowne z pożytecznym, przyjemne być nie musi
 
 
+4 # Radek Wiśniewski 2015-05-28 07:28
co do tego ku czemu ma to prowadzić - nie wiem, wyrażam tylko intuicję, że chyba nie tylko ja sam jestem odpowiedzialny za to co się dzieje i nie tylko ja sam doświadczam podobnego intuitywnego poczucia, że coś się spieprzyło w strukturze społecznej Polski a może całego kontynentu. Myślę, że z tego rozminięcia się biorą się później różne średnio rozsądne zjawiska polityczne jak głosowanie na Pawła Kukiza. Paweł Kukiz zresztą nawet nie ukrywa że jedzie na złości obywateli i wielu mu wierzy i uznaje za wiarygodnego wyraziciela ich stanu, ich głosu.
 
 
+2 # uzcestnik 2015-05-28 12:38
Kończy się sesja rady powiatu. Widzę że kończy się również źywot brzeskiego szpitala,....ta k,tak.
 
 
0 # Kucyk 2015-05-29 07:49
Wybitni samorządowcy otrzymali nagrody wiadomosci.onet.pl/.../zg3ph0
A gdzie medale dla Stefańskiego? Chamy nie dali. Należało mu się jak psu buda.
 
 
0 # . 2015-05-29 15:17
Świetne zdjęcia. Doskonale obrazują gdzie wg PO i PSL jest miejsce dla wykształconych Polaków. A cóż takiego się spiep?ło w strukturze społecznej Polski? Bo od II wojny światowej nic się przecież nie zmieniło. Dobra praca i płaca od 1945r. była zasadniczo dla komunistów, zeteselowców, a obecnie ich potomków oraz wżenionych w te kliki i szajki karierowiczów. A tak w ogóle to ta zawoalowana diagnoza autora znakomita. Tylko wniosek jakby mało przenikliwy, bo prowadzący do stwierdzenia, że co trzeciemu Polakowi brak zdrowego rozsądku (takie za chwilę poparcie będzie miał Kukiz). I nawiasem mówiąc jak PO skończy z poparciem w wyborach na poziomie powyżej 10% to będzie wielki sukces).
 
 
-2 # , 2015-05-29 16:27
Jesteś w w kropce i taki nick twój, lenisz się i wyczekujesz cudu. Do roboty mądralo i stękaczu!
 
 
0 # . 2015-05-29 17:18
Coś się nie zgadza panie redaktorze?
 
 
0 # pacjent 2015-05-29 18:17
Jak widzisz w Brzegu od kilkunastu lat rządzi PiS ze Stefańskim na czele. Czy coś się zmieniło za ich rządów? Czy w Brzegu jest lepiej???
 
 
+4 # O 2015-05-30 05:19
Stefański przy Wrębiaku to pikuś. Ostatnio przy okazji Dni Księstwa Brzeskiego podobno podczas jednej imprezki vipy przejadły i przepiły kilka- kilkanaście tysięcy złotych.

Info z wczorajszej sesji rm.
 
 
+4 # uzcestnik 2015-05-30 12:01
Mówi się o ok.30 tyś. Cóż to jest. Ale jakby tak przyszło ze swoich o..o....o...... .o. Albo zapłacić publiczną kasą za ściganie mieszkańca powiatu bo odważył się powiedzieć o korupcji.
 
 
0 # waldek 2015-05-31 17:14
Nikt nie mówił o kwocie za spotkanie. Jedynie o promocji miasta , hotelu i 15 leciu współpracy z Goslar.Ciekawie będzie jak Wrebiak upubliczni wydatki poprzednika, to może być ciekawe.
 
 
+4 # kuzyn 2015-05-31 18:59
Cytuję waldek:
Nikt nie mówił o kwocie za spotkanie. Jedynie o promocji miasta , hotelu i 15 leciu współpracy z Goslar.Ciekawie będzie jak Wrebiak upubliczni wydatki poprzednika, to może być ciekawe.

Niech Wrębiak pokaże koszty organizacji (przebranie księcia, konferansjerka itd.) ostatnich DKB za zarządów Beaty Zatoń. Miasto szeptało, że były to jakieś astronomiczne kwoty z sufitu. Pani od kwiatków w poprzedniej kadencji o to nie pytała. Dlaczego?
 
 
+4 # waldek 2015-05-31 21:52
Zapyta na kolejnej sesji.Wtedy społeczeństwo zobaczy trochę więcej faktów z rządów poprzedniej ekipy. Myślę, ze informacje mogą byc ciekawe.
 
 
+2 # Anna 1 2015-06-01 09:23
Oj mogą mogą.!!A Pani od kwiatów nie pytała bo była ponoć głównym dostarczycielem kwiatów. właśnie. Dlatego siedziała cicho jak mysz pod miotłą bo pieniążki kasowała.
 
 
+4 # Basia 2015-06-01 09:28
Jak się na to wszystko patrzy to widać ,że stary układ się trzyma mocno . Wrębiak musi ciąć to tałatajstwo . Bo jak się ma nawet jedno zgniłe jabłko w swojej skrzynce to zgniją wszystkie.
 
 
+3 # waldek 2015-06-01 13:16
Wojewoda musi szybko działać bo inne jabłka zaczną gnic. Ciekawe co nam kwiaciarka jeszcze wyciagnie ze starego układu.
 
 
+1 # xyz 2015-06-01 14:39
Jak Wrębiak będzie działał tak opieszale to mu kadencji braknie. A na następną mogą go nie wybrać. Poza tym sam raczej działa w podobnym stylu i to zaczął niemal z marszu. Czy wyjaśniła się już sprawa kierownika USC ??? Poza tym, co robiło auto służbowe pod LIDLEM wieczorem, kilka tygodni temu i co tam burmistrz załatwiał takiego ważnego dla naszej gminy ???? Czy radni mogliby sprawdzić do jakich celów wykorzystywane jest auto, będące na stanie UM ? Jak widać, dzieje się to samo, co było wcześniej :(
 
 
-1 # XYZQ 2015-06-01 15:05
Co się miało wyjaśnić z kierownikiem USC?Ludzie jak ktoś robi konkurs i zatrudnia ludzi młodych bez żadnych koneksji ,znajomości i układów to wy inaczej myśleć nie umiecie tylko węszycie spisek . Takie to nasze społeczeństwo zepsute . Jak ktoś się stara i chce transparentnie działać to i tak mu łatę przykleją .
 
 
0 # xyz 2015-06-01 22:21
A można wiedzieć, kto zasiadał w komisji konkursowej ? Skoro transparentne to do końca a nie jakieś tam oświadczenie, że nikt z członków komisji nie jest spokrewniony itd. Może okaże się, że burmistrz nie zasiadał w komisji ? Może okaże się, że ..... A może warto zgłosić to do NIK-u ?
 
 
0 # XYZQ 2015-06-02 09:09
Do Twojej wiadomości xyz. burmistrz zasiadał w komisji konkursowej co można w każdej chwili sprawdzić. Zapraszam niedowiarków do magistratu celem wyjaśnienia nurtującj forumowiczów sprawy.
 

Nie masz uprawnień do komentowania