Tegoroczne "Wakacje z pożytkiem 2013" rozpoczęły się 15 lipca i trwały do 23 sierpnia. Była to już z kolei trzecia tego typu akcja.
Wspólne przedsięwzięcie łosiowskiej Biblioteki Publicznej, Towarzystwa Miłośników Łosiowa i Okolic oraz Wiejskiego Domu Kultury w Łosiowie.
Program zajęć przewidywał bogatą i urozmaiconą ofertę spędzenia wolnego czasu, dlatego też dzieci chętniej i liczniej niż w ubiegłych latach, uczestniczyły organizowanych zajęciach. W tym roku dołączyły do nas także dzieci szkolne z sąsiednich miejscowości: z Różyny i Strzelnik oraz okazjonalnie dzieci z Leśniczówki i Buszyc, które spędzały lato u rodzin w Łosiowie.
Chociaż wakacje są czasem wolnym od nauki, to "Wakacje z pożytkiem" poza zabawą były czasem przyswajania wiedzy o regionie, poznawania tajników sztuki kulinarnej, dawały możliwość rozwoju artystycznego w warsztatach teatralnych i plastycznych, podczas pleneru malarskiego. Najwyższą frekwencją cieszyły się zajęcia kulinarne. Chłopcy na równi z dziewczętami, z zapałem sporządzali zdrowe sałatki z sezonowych owoców i warzyw, piekli różnego rodzaju i kształtu ciasteczka. Godną najwykwintniejszych kuchni gamę smaku, wyglądu i zapachu przedstawiały pizze, pieczone na 4 różne sposoby, według własnej koncepcji, przez 4 drużyny.
Niezwykle ciekawa i pouczająca była wycieczka do Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Tu dzieci, zaproszone przez dyrektora pana Henryka Zamojskiego do gabinetu, z uwagą i skupieniem wysłuchały informacji dotyczącej działalności Ośrodka, po czym zostały zaproszone do zwiedzenia laboratorium. Pani Grażyna Chacz opowiedziała o ważnej roli, jaką odgrywa praca badawcza laboratorium w doskonaleniu i ulepszaniu wydajności i jakości plonów, o roli doradczej we współpracy z rolnikami województwa opolskiego. W dalszej części, nasza grupa udała się tam, gdzie zaczyna się praca badawcza nad produkcją roślinną.
Na rozległych poletkach doświadczalnych czekała już pani Elżbieta Gniewowska, która oprowadziła dzieci po terenach uprawy, pokazała różne odmiany pszenicy, pszenżyta, owsa i inne, oraz opowiedziała o tym jak przebiega cykl badawczy. Dzieci zebrały na pamiątkę wiązanki różnorodnych zbóż, zapamiętując po kilka nazw odmian, a z najpiękniejszych kłosów układały żniwne wiązanki podczas zajęć na sali.
Niezapomniane chwile spędziły dzieci podczas "Nocy czarownic". Zgodnie z ustaleniami, każdy uczestnik był przebrany za czarownicę. Pewną trudność mieli chłopcy, którzy, mimo zapewnień, że czarownica nie ma płci, przebrali się za inne postacie, chociaż także związane z nadprzyrodzoną mocą. Noc poprzedziła dyskoteka i wspólna kolacja, przygotowana przez uczestniczki imprezy, na której wszystkie potrawy miały kolor żółty, dlatego otrzymała miano "żółtej kolacji". Do północy czas przebiegał na czytaniu baśni Oskara Wilda, a gdy "maluszki" smacznie zasnęły, pani Danusia opowiedziała o czasach inkwizycji, kiedy wiele kobiet oskarżono o czary i palono na stosie. Była też opowieść o turystycznym ?Szlaku Czarownic" sięgającym od Nysy, przez Głuchołazy, do Czech. Pięknie przedstawione atrakcje tego szlaku przyprawiły wzrost adrenaliny i wywołały lawinę niesamowitych opowieści. O spaniu nie było już mowy.
Dotacja przyznana na przez Radę Sołecką w Łosiowie umożliwiła sfinansowanie wyjazdów: do Brzegu na basen, do Opola do kina oraz wycieczki edukacyjnej do Wrocławia.
Głównym celem wyjazdu do Wrocławia była wizyta w Zakładzie Narodowym Ossolińskich. Tu dzieci pod fachową opieką bibliotekarki pani Aldony Mikuckiej zwiedziły zabytkowy gmach z barokowym dziedzińcem, wysłuchały prezentacji dotyczącej historii powstania i działalności Ossolineum, także prezentacji ciekawych, różnorodnych zbiorów. Podczas zwiedzania wystawy introligatorskiej szczególne zainteresowanie budziły starodruki, rękopisy, kodeksy oprawiane i ozdabiane w niezwykle kunsztowny sposób.
Po drodze na wrocławski rynek uczestnicy mieli okazję wejść do gmachu Instytutu Filologii Uniwersytetu Wrocławskiego, skąd, po chwili odpoczynku w ogrodzie na dziedzińcu, udały się na najsmaczniejsze lody w mieście. Największe emocje i największą radość wzbudziła wizyta na stadionie WKS Śląska Wrocław, szczególnie wśród chłopców, którzy kibicują klubowi. Nie obyło się bez całowania bramki i skandowania najwyborniejszych "kibicowskich" okrzyków.
"Wakacje z pożytkiem 2013" zakończyły się wspólnym spotkaniem uczestników, rodziców i organizatorów. Była wystawa wszystkich prac, występ artystyczny na scenie i poczęstunek w postaci samodzielnie upieczonych ciasteczek. Na zakończenie dzieci otrzymały paczki ze słodyczami przekazanymi przez ZWC "Odra" w Brzegu.
W imieniu dzieci uczestniczących w akcji, rodziców i organizatorów dziękujemy: Radzie Sołeckiej w Łosiowie, Bankowi Spółdzielczemu Grodków-Łosiów oraz ZWC ?Odra" w Brzegu za wsparcie, dzięki któremu nasza akcja zyskuje na jakości i cieszy się coraz większą popularnością w środowisku.