poniedziałek, 30 listopada 2020

Wariacje na każdy temat

wariacjeRzeczywistość niekiedy wykoślawiona: satyra, śmiesznoty, memy czyli krzywe zwierciadło. Co jeszcze tutaj znajdziemy? Wszystko, co warto rozsławiać: teksty autorów z innych witryn mających coś mądrego do powiedzenia. Ty też możesz znaleźć u nas swoje miejsce. Zapraszamy.

stanislaw lem portret 16Tablet i e-booki, smartfony, Google, a nawet Matrix zostały wymyślone przez autora "Solaris" już w połowie XX wieku. Oto jak Stanisław Lem przewidział przyszłość, w której żyjemy.

 

Czytaj więcej...

20258211 1628458697188071 8468591518539894843 n

\

Język Achmatowej, Lermontowa i Puszkina jest przepiękny i wciąż rozkwita. Ażeby poznać nowe rosyjskie słówka należy otworzyć się na biesiadne kontakty z obywatelami tego ogromnego kraju. Swój wielki wkład w kształtowanie języka mają również Rosjanie nadużywający tego i owego.

Nie zdziwmy się zatem, kiedy bladym świtem zatroskany współbiesiadnik nas zapyta: Ты уже остограмился? W wolnym tłumaczeniu: Czy spożyłeś już poranne 100 g na kaca? Albo: Czy twój umęczony organizm dostał to, co z rana dostać powinien?

Wyższość języka rosyjskiego jest oczywista. Jedno słówko „остограмиться” a ileż w nim emocji i treści. W Rosji kapitalizm kwitnie i bystro reaguje na oczekiwania konsumentów. Na zdjęciu widzimy stakańczyk niezłej wódki w praktycznym opakowaniu.

Na zdrowie!

 

 

23843400 1750321211668485 4481521504550114532 n

 

Coś dla zdrowotności i ewentualnie na kaca...

Wreszcie do syta - mniam, mniam - opiłem się sokiem wyciskanym ze świeżych (z reguły przechowywanych w chłodzie) granatów. Miało to miejsce w Palestynie i Izraelu. Najtaniej było w palestyńskiej części Betlejem: 8 szekli za widniejący na zdjęciu 0,5 l kubek (1 ILS = 1 PLN, z zastrzeżeniem, że nowy szekiel izraelski ma nieporównywalnie niższą od polskiej złotówki siłę nabywczą). Najdrożej było nad rozczarowującym i zdecydowanie przereklamowanym Morzem Martwym: 20 ILS za połowę zawartości kubka! Całkiem drogo i niesmacznie (18 ILS za 0,5 l) w urokliwej Jaffie. Tam podawano ciepły sok z resztkami niejadalnych pestek o zapachu… pomarańczy. Nie chciało komuś domyć wyciskarki?

Sok z dojrzałych granatów znakomicie gasi pragnienie, zaspokaja głód i jest nieziemsko mniamniamniasty. Izraelskie granaty o wiele bardziej smakują od tych kupowanych w kraju. Palestyna mógłby konkurować z Azerbejdżanem, gdzie podają sok równie smaczny, i jeszcze w dostępniejszej cenie.

 

 

morze nuda fale forumW stanie nudy "nic się nie dzieje". Ale co to naprawdę znaczy? Przecież świat płynie swoim rytmem, prawa przyrody nie zapomniały o swoich powinnościach, zmysły odbierają bodźce, myśli przechodzą przez głowę. A jednak...

Czytaj więcej...

754d2890c3b7b75f66877309da460c49

Pierwszy był Pfizer, potem Moderna, a trzecia z kolei AstraZeneca. Niestety, ze swoją szczepionką na pudło nie załapali się Rosjanie, ale konkurencję przebili procentami. Ogłosili właśnie, że ich preparat ma skuteczność ponad 95 proc.! Nie to jest jednak największą sensacją, sukces uczonych posługujących się językiem Tołstoja zasadza się w nazwie medykamentu. To... "Sputnik V", a więc będzie odlotowo. Rosjanie zawsze mieli fantazję i skłonność do językowej lekkości. Po wojnie, na podzespołach czołgów z demobilu, zbudowali traktor do ciężkich robót rolnych i nazwali go uroczo - "Staliniec". Z kolei w moim domu przez dekady powierzchnie płaskie odkurzała "Rakieta". Ustrojstwo nie do zamordowania, ssało niczym fiskus pod dyrekcją młodocianego wiceministra finansów, któremu ostatnio rzucił się blond-wąs.

- Po co w ogóle o tym wszystkim piszę? Zastanawiam się właśnie, jaką nazwę swojemu preparatowi nada wielki wynalazca Mateusz Miękiszon. Skuteczność jego specyfiku będzie przecież najskuteczniejsza i poszybuje gdzieś w okolice 150 proc.