piątek, 19 kwietnia 2024

niesluchowski kandydat-kopia 2W mojej ocenie najważniejszym punktem styczniowej sesji Rady Powiatu Brzeskiego było zatwierdzenie planów pracy poszczególnych komisji stałych i planu pracy rady na 2015 r.


Zgodnie ze statutem plany pracy przygotowują przewodniczący rady oraz przewodniczący poszczególnych komisji i można w nich dokonywać zmian w trakcie roku w zależności od potrzeb. W planach ustala się harmonogram spotkań rady na dany rok kalendarzowy i tematy, którymi poszczególne komisje, i w końcu cała rada będzie się zajmować.
Powinny się w nich znaleźć zarówno zagadnienia wynikające z obowiązujących przepisów, którymi rada musi się zajmować obligatoryjnie, takie jak m.in. przyjęcie sprawozdania z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, informacja przewodniczącego o złożonych przez radnych oświadczeniach majątkowych, czy też w grudniu przygotowanie planu na rok następny, których z nieznanych mi przyczyn BISujący ekswiceburmistrz, a aktualnie przewodniczący rady Stanisław Kowalczyk w planie nie uwzględnił.
Moim zdaniem zabrakło również i innych tematów dotyczących szeroko rozumianej działalności powiatu w zakresie których rada powinna wypracować określone kierunki działań dla zarządu powiatu.
W powiecie zawiązała się koalicja PIS-u z PSL-em, ugrupowaniem określanym przez Jarosława Kaczyńskiego jako ?partia prorosyjska". Zarząd powiatu i przedstawiciele koalicyjnych komitetów wyborczych, jako, że sprawują władzę powinny przynajmniej próbować realizować cele, które deklarowali chociażby w swoich programach.
Patrząc jednak na plan pracy rady czy też poszczególnych komisji, trudno odnaleźć jakąkolwiek wizję, priorytety i cele. Można natomiast zauważyć jedynie rokrocznie omawiane sztampowe tematy i tyle.
Rozpoczynając od planu pracy komisji ds. rozwoju i gospodarki, której jestem członkiem, w pierwotnej wersji nie odbiegał on od przedstawionej wyżej normy. Jej przewodniczący pokusił się jedynie o zaproponowanie do planu spraw związanych z subregionem brzeskim.
Dlatego też, zaproponowałem aby plan bezwzględnie uzupełnić o tematy, związane m.in. z realizacją przez zarząd powiatu Strategii Powiatu, sprawy specjalnych stref ekonomicznych w powiecie, czy analizą prowadzonych działań promocyjnych.
Ponadto, mając na uwadze przedmiot działalności komisji zaproponowałem również, aby na każdym posiedzeniu komisji przedkładana i omawiana była informacja o aktualnym stanie bezrobocia i podejmowanych działaniach, która jak się okazało każdego miesiąca wpływa do przewodniczącego rady, ale zamiast trafiać pod obrady radnych, trafia do... szuflady. Członkowie komisji po konstruktywnej dyskusji zaakceptowali zaproponowane przeze mnie tematy i po jednogłośnym przegłosowaniu znalazły się one w planie pracy komisji.
Właściwa dyskusja o planach pracy odbyła się jednak na sesji. W pierwszej kolejności zatwierdzane były plany poszczególnych komisji. Jak można było zauważyć ich koalicyjni przewodniczący pomimo specjalistycznego przeszkolenia dla przewodniczących komisji, nieszczególnie przyłożyli się do tego zadania.
Największym ?hitem" okazał się plan pracy Komisji Oświaty, Kultury i Sportu przygotowany przez jej przewodniczącego Jacka Mazurkiewicza, który to plan zawierał jedynie analizy materiałów sesyjnych, możliwość praktycznie na każdym posiedzeniu zgłaszania wolnych wniosków.
W pozostałym zakresie plan pokrywał się z planem pracy rady, a więc komisja będzie prawdopodobnie zajmować się wszystkim innym niż oświatą, kulturą i sportem w powiecie. Jedynym tematem związanym z przedmiotem działalności komisji było październikowe, dosłownie cytuję ?przedstawienie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2015 naczelnik Wydziału Oświaty Powiatu Brzeskiego Michał Siek" i ?dyskusja nad informacją o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2015".
Tematów związanych z kulturą i sportem trudno było odnaleźć i w ogóle ich w planie nie było. Na powyższe zwrócił uwagę radny Krzysztof Puszczewicz, który stwierdził, że przedłożony projekt planu pracy komisji przez przewodniczącego Jacka Mazurkiewicza jest nie do przyjęcia i bulwersujący.
Przewodniczący komisji w mojej ocenie błędnie ripostował, że spawy kultury i sportu będą omawiane na bieżąco, a poza tym głównym zadaniem komisji jest opiniowanie materiałów sesyjnych. Późniejsza dyskusja radnych pokazała jednak, że przewodniczący komisji był w błędzie, bo nawet radni z koalicji, jak opozycji uzupełnili plan proponując wprowadzenie tematów dotyczących imprez sportowych i kulturalnych, rozwoju i wykorzystania bazy sportowej powiatu, działalności powiatowego konserwatora zabytków. Wszystkie propozycje zostały jednogłośnie przegłosowane.
Ważną kwestię odnośnie pracy Komisji Zdrowia zgłosił radny Krzysztof Puszczewicz, który zaproponował aby prace komisji chociaż w części odbywały się na terenie szpitala z udziałem pracowników, a nawet pacjentów BCM-u. Stwierdził, że problemy szpitala należy rozwiązywać u źródła.
Następnie radni przeszli do omawiania planu pracy rady powiatu. Podczas dyskusji zwróciłem uwagę przewodniczącemu na brak w planie tematów o charakterze obligatoryjnym, które przytoczyłem na wstępie. Zaproponowałem również aby tak ważne tematy jak realizacja przez zarząd powiatu Strategii Powiatu, sprawy specjalnych stref ekonomicznych w powiecie, czy analiza prowadzonych działań promocyjnych i inne tematy omawiane były na forum wszystkich radnych. Propozycje zostały przegłosowane jednogłośnie en bloc, po czym również jednogłośnie został przyjęty plan pracy rady powiatu.
Dzięki opozycji odbyła soę rzeczowa dyskusja, która sprowokowała niektórych członków zarządu do zgłoszenia zmian do planów i wobec braku argumentów koalicja przychyliła się do wniosków zgłaszanych przez opozycyjnych radnych. Szkoda tylko, że zarząd powiatu, który pozytywnie wcześniej zaopiniował plany komisji i plan pracy rady powiatu zrobił to po prostu bezrefleksyjnie.
Mam nadzieję, że następnym razem przewodniczący rady i zarząd powiatu bardziej przyłożą się do tego zadania i uda się wypracować nową formułę pracy poszczególnych komisji. Aby nie ograniczała się ona li tylko do omówienia porządku obrad i projektów uchwał kolejnej sesji, a przewodniczący rady zmobilizuje do tego zadania przewodniczących komisji i radnych, umożliwiając skuteczniejszą realizację takich celów jak choćby sięgnięcie przez powiat po większe środki w nowej perspektywie.
W mieście na kilka dni przed feriami złożyłem do burmistrza Jerzego Wrębiaka wniosek dotyczący możliwości bezpłatnego korzystania w czasie ferii zimowych 2015 przez przedszkolaków oraz uczniów brzeskich szkół z brzeskiego Aquaparku prowadzonego przez MOSIR.
Ku uciesze dzieci burmistrz przyjął go do realizacji i w II tygodniu ferii przedszkolaki oraz uczniowie szkół w wyznaczone dni mogli bezpłatnie korzystać z basenu. Liczę, że w kolejnych latach akcja ta wpisze się na stałe w ofertę zimowych ferii, a basen będzie udostępniany dzieciom i młodzieży przez cały tydzień.
Ponadto w ostatnich dniach, wspólnie z Barbarą Mrowiec - przewodniczącą Rady Miejskiej Brzegu oraz radnym Krzysztofem Puszczewiczem, zaprosiliśmy burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiak na spotkanie z marszałkiem Województwa Opolskiego Andrzejem Bułą, by omówić plany inwestycyjne miasta i powiatu w kontekście nowej perspektywy unijnej.

 

radny powiatu brzeskiego
Jacek Niesłuchowski

 

 

Załączniki:

 

planNr1

planNr2

plankomosw1

plankomosw2

 

wolna trybuna