niedziela, 24 listopada 2024

krzy puszczewicz xxlStyczniowa sesja rady powiatu brzeskiego odbyła się w czwartek ubiegłego tygodnia w sali przy ul. Wyszyńskiego, w tzw. ?Internacie", któremu poświęcę kiedyś więcej czasu, gdyż jego remont oprócz wysiłku i potu pracujących tam robotników, okraszony został również nieświadomością urzędników.


Zaproponowany porządek obrad trzeciej sesji nie zapowiadał jej burzliwego przebiegu. Sporą część obrad radni poświęcili sprawozdaniu z prac zarządu powiatu (treść sprawozdania na stronie http://puszczewicz.platforma.org/?p=2888 ).
Punktem, który wzbudził duże zainteresowanie radnych było przyjęcie przez zarząd informacji: ?w dniu 30 grudnia 2014r.: (...) wyłoniony został wykonawca na realizację zadania pn. ?Opracowanie dokumentacji technicznej na zadanie inwestycyjne ?Budowa bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią w Brzeskim Centrum Medycznym w Brzegu". Postępowanie prowadzone było przez Gminę Miasto Brzeg. Zarząd został poinformowany, iż istnieje możliwość sfinansowania budowy bloku operacyjnego ze środków pochodzących z programu realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ?LEMUR". Projekt ten realizowany będzie od stycznia 2015r. do 2020r. Celem projektu jest zmniejszenie zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej. Nabór wniosków odbywać się będzie w sposób ciągły. Koszty kwalifikowane, które można w tym projekcie ująć to:

  • koszt wykonania dokumentacji projektowej
  • koszt nadzoru inwestorskiego oraz koszt budowy budynku bez wyposażenia.

Forma dofinansowania to pożyczka umarzalna. Wysokość pożyczki odnosi się do 3 klas energooszczędności. Klasy te wynikają ze sposobu w jaki budynek zostanie zbudowany i jaką uzyska oszczędność w stosunku do tzw. budynku referencyjnego (budynek wzorcowy). Pożyczka w przypadku gdy budynek mieścić się będzie w klasie A wynosić będzie 1.200zł/m2, w klasie B i C - 1.000 zł/m2. Minimalny koszt inwestycji, która będzie mogła być dofinansowana to 1.000.000 złotych."
Pytań było wiele, m.in. dlaczego postępowanie przetargowe było prowadzone przez Gminę Brzeg, a nie starostwo? Kto jest odpowiedzialny z ramienia starostwa za nadzór tego zadania? Jak się ma program ?LEMUR" do budowy bloku operacyjnego w Brzeskim Centrum Medycznym?
Radni byli na tyle dociekliwi realizacji tego zadania, że w pewnym momencie wicestarosta Jan Golonka oświadczył: nie jest wstydem przyznać się, że nie wie co odpowiedzieć na stawiane szczegółowe i merytoryczne pytania, bowiem na sesji nieobecny był pracownik starostwa Tadeusz Dudek. W rezultacie radni nie otrzymali wszystkich informacji, a przyznanie się wicestarosty Golonki do braku wstydu, też nie przysporzy powiatowi większych pieniędzy.
Członkowie Zarządu Powiatu - Arleta Kostrzewa działaczka PSL-u z Lewina Brzeskiego i Tomasz Róża działacz PiSu z Grodkowa w ogóle się nie odzywali i nie zabierali głosu. Czyżby dlatego, że Lewin Brzeski należy do Aglomeracji Opolskiej, a Grodków do Subregionu Nyskiego i interesy tych gmin nie mieszczą się w granicach administracyjnych powiatu brzeskiego?
Kolejną sprawą, nad którą radni dyskutowali, było podjęcie przez Zarząd Powiatu w dniu 30.12.2014r. decyzji o ?zleceniu firmie zewnętrznej przeprowadzenia audytu w Brzeskim Centrum Medycznym. Działanie takie jest konieczne z uwagi na trudną sytuację szpitala. Celem jest przeprowadzenie rzetelnej analizy sytuacji i przedstawienie konkretnych rozwiązań". Byłem zdziwiony, że zadania do których zobowiązał się nowy dyrektor BCM Krzysztof Konik zleca się firmie audytorskiej. Przypomniałem, że w trakcie konkursu na dyrektora BCM komisja twierdziła, że został wybrany wybitny fachowiec w dziedzinie m.in. zarządzania i audytu. Moje oburzenie wynikało również ze sposobu uzasadnienia konieczności przeprowadzenia rzetelnej analizy sytuacji i przedstawienia konkretnych rozwiązań. Czy to oznacza, że po wielu latach zajmowania się problemem brzeskiego szpitala dyrekcja BCM podejmowała nierzetelne i niekonkretne działania względem kierowanej przez siebie jednostki, a Zarząd Powiatu Brzeskiego akceptował te nierzetelne i niekonkretne działania?
Hitem udzielanych podczas sesji odpowiedzi było stwierdzenie starosty Macieja Stefańskiego, że nie poda również w tej chwili ani nazwy firmy, ani kwoty przeznaczonej na przeprowadzenie zleconego w dniu 30 grudnia 2014r. audytu. Dlaczego? W końcu zarząd powiatu decyduje o wydaniu publicznych pieniędzy. Ciekawe, czy tak samo wydawałby pieniądze z własnej kieszeni?
Zasługującym na uwagę czytelników jest wniosek wicestarosty Jana Golonki dotyczący przeprowadzenia szkolenia dla przewodniczących komisji Rady Powiatu przy udziale radcy prawnego. Na podkreślenie zasługuje fakt, że na szkolenie zostali wybrani generalnie członkowie koalicji PiS i PSL. Zwróciłem uwagę, że takie szkolenie powinni odbyć wszyscy radni, zwłaszcza na początku kadencji.
Jedynym pozytywnym elementem sprawozdania Zarządu Powiatu moim zdaniem jest przyjęcie informacji przez zarząd, a właściwie przyłączenie się do organizowanego przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego pana Norberta Krajczego spotkania w dniu 6 lutego 2015r. (chociaż w sprawozdaniu zarządu widnieje ubiegłoroczna data 6 lutego 2014r.) dotyczącego kierunków w Regionalnym Programie Operacyjnym.
Równie ważnym tematem były też sprawozdania z realizacji planu pracy Przewodniczących poszczególnych Komisji, w szczególności sprawozdanie przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego za 2014r. Wystąpienie Stanisława Kowalczyka określiłem jako bulwersujące, gdyż przedstawione przez niego całoroczne sprawozdanie dotyczyło wyłącznie jednego miesiąca grudnia 2014r., a ponadto nie zostało ono przedstawione radnym w formie pisemnej.
Ostatnia sesja pokazała, iż niewiele zmieniło się w przygotowaniu oraz sposobie pracy zarządu powiatu. Zarząd do sesji najzwyczajniej nie przygotował się. Nie potrafił udzielić radnym odpowiedzi na konkretne pytania, będące przedmiotem sesji. Starosta Stefański z kolei w swoim stylu, niektóre z informacji rezerwuje tylko dla siebie, zapominając, iż to radni sprawują nad nim nadzór i powinni być informowani o każdej decyzji zarządu, także odnośnie tego, kto wykona audyt w Brzeskim Centrum Medycznym. Już dzisiaj widać, że pracy zarządu należy się bacznie przyglądać. Bez tego, zapewne po raz kolejny, będziemy obserwować całkowitą dowolność w zarządzaniu, opartą na nieświadomości podejmowania niektórych działań. Kolejne tematy, o których powinni wiedzieć mieszkańcy naszego powiatu, przedstawiać będę w następnych wydaniach gazety.


Krzysztof Puszczewicz
Radny Powiatu Brzeskiego
http://puszczewicz.platforma.org/

 

wolna trybuna