niedziela, 24 listopada 2024
kpW ramach wolnej trybuny przedstawiamy sprawozdanie z rocznej działalności p. Krzysztofa Puszczewicza - radnego Powiatu Brzeskiego. Zachęcamy pozostałych samorządowców do podobnych działań informacyjnych. Redakcja portalu nie odpowiada za treść przekazywanych nam materiałów.

Kontakt z redakcją: brzeg.com.pl@gmail.com



SPRAWOZDANIE

po__powiatu_brzeskiegoPowiat, czyli lokalna wspólnota samorządowa funkcjonuje w oparciu o Ustawę z dnia 5 czerwca 1998r. o Samorządzie Powiatowym. Zakres działań i zadań powiatu jest bardzo szeroki. Wymienię kilka dla przykładu: edukacja publiczna, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, gospodarka wodna, ochrona przeciwpowodziowa, porządek publiczny, ochrona praw konsumenta i szereg innych obszarów.

Minął rok jak zostałem Radnym Powiatowym. Chciałbym przedstawić mieszkańcom Powiatu Brzeskiego informację z mojej pracy, w trakcie której kierowałem się dobrem wspólnoty samorządowej. Utrzymywałem stały kontakt z mieszkańcami powiatu. W tym celu utworzyłem m. in. stronę Internetową http://puszczewicz.platforma.org , na której znajduje się mój adres mailowy krzysztof.puszczewicz@wp.pl oraz numer telefonu komórkowego 519 447 692. Przyjmowałem zgłaszane przez mieszkańców postulaty i przedstawiałem je organom powiatu do rozpatrzenia. Wszystkie moje wnioski, zapytania i interpelacje znajdują się do Państwa wglądu na stronie http://puszczewicz.platforma.org. W sumie złożyłem ich trzydzieści trzy.

Brałem udział we wszystkich posiedzeniach Rady Powiatu, jak również w pracach Komisji Budżetowej (poza grudniem 2010 i kwietniem 2011 - L-4). Problematyka, którą poruszałem na forum Rady Powiatu, a także w lokalnych mediach, dotyczyła m.in. zadań inwestycyjnych powiatu w zakresie infrastruktury, ochrony zdrowia, edukacji, gospodarki wodnej, a także funkcjonowania Starostwa. Zwrócę Państwa uwagę tylko na niektóre, a do przeanalizowania całości zachęcam na stronie http://puszczewicz.platforma.org.

  1. Interpelacja w sprawie złego stanu wałów przeciwpowodziowych i rowów melioracyjnych.

  2. Wniosek w sprawie stworzenia planu działań starostwa powiatowego związanych z poprawą nadzoru nad działalnością spółek wodnych w celu podniesienia jakości i poszerzenia zakresu prac modernizacyjnych i konserwatorskich urządzeń melioracji szczegółowych.

  3. Zapytanie dotyczące odstąpienia Brzeskiego Centrum Medycznego od wspólnej z Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego inicjatywy przystąpienia do konkursu na działalność ratownictwa medycznego.

  4. Wniosek o przedstawienie podejmowanych działań na rzecz poszerzania i rozwoju oferty szkolnictwa zawodowego w powiecie brzeskim i wyrównywania szans edukacyjnych uczniów z terenów wiejskich na poziomie ponadgimnazjalnym.

  5. Wniosek o przedstawienie projektu wieloletniego planu remontu i modernizacji dróg powiatowych z uwzględnieniem współpracy ze wszystkimi gminami w celu zabezpieczenia potrzeb mieszkańców zachowując zasadę zrównoważonego rozwoju.

  6. Wniosek o udzielenie informacji jakie były powody zaniechania realizacji obowiązku nałożonego na Zarząd Powiatu treścią regulacji ustawy o finansach publicznych i kto nie dopełnił tych obowiązków w szczególności - nie przedłożenie w ustawowym terminie sprawozdania z wykonania budżetu za 2010 rok.

  7. Wniosek o wyjaśnienie wzrostu kosztów utrzymania administracji w Starostwie Powiatu Brzeskiego, w szczególności likwidacji funkcji etatowego członka Zarządu lub Sekretarza, ewentualnie połączenia obu stanowisk.

  8. Interpelacja w sprawie braku wdrożenia kontroli zarządczej w Powiecie Brzeskim.

  9. Interpelacje w sprawie zbagatelizowania i dopuszczenia się zaniedbań w przygotowaniu konkursu na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju Ratownictwa Medycznego oraz całego procesu odwoławczego.

  10. Interpelacja w sprawie zwołania nieformalnej sesji Rady Powiatu Brzeskiego dotyczącej korupcji w Starostwie i braku powiadomienia wszystkich Radnych.

  11. Interpelacja w sprawie umów zawartych na 2011r. z lokalną prasą, w tym „Panoramą Powiatu Brzeskiego", która nie funkcjonuje jako podmiot prawny, a której to przekazywano na konto nienależne publiczne pieniądze.

Na wiele pytań i wniosków otrzymywałem odpowiedzi, przez co funkcja kontrolna Rady Powiatu była prawidłowo realizowana przez Zarząd Powiatu, jednakże wiele interpelacji zostało zbagatelizowanych. Przykładowa oficjalna odpowiedź Starosty na interpelację: „w sprawie nadzoru spółek wodnych poinformował, że ten nadzór ma, można go zwiększyć, nawet o dodatkowego pracownika i stwierdził, że wykonywane są prace nad tym, żeby ten nadzór po prostu zwiększyć, aczkolwiek mamy tak jak przewidziany plan". W sprawie przekazywania publicznych pieniędzy podmiotowi, z którym nie było podpisanej umowy, tj. Panoramą Powiatu Brzeskiego - „ umowa z gazeta Panoramy - tu rzeczywiście być może wkradł się jakiś błąd bo gazeta w międzyczasie zmieniała tytuł i to poprawimy.". W sprawie konkursu na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju Ratownictwa Medycznego oraz całego procesu odwoławczego - w dniu 29.09.2011r. „Wicestarosta R. Jończyk w odpowiedzi Radnemu K. Puszczewiczowi stwierdził, że nie ma jeszcze żadnej reakcji i odpowiedzi na proces odwoławczy w sprawie Ratownictwa Medycznego". Przypomnę tylko, że decyzja Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w tym temacie wpłynęła 27 lipca 2011r.

Niektóre z zapytań i interpelacji pozostały bez odpowiedzi do dnia dzisiejszego. Świadczyć to może o słabości Przewodniczącego Rady Powiatu w wyegzekwowaniu od Zarządu Powiatu ustawowych uprawnień Rady Powiatu jako organu stanowiącego prawo i kontrolującego działalność Zarządu. Odnoszę wrażenie, że Zarząd Powiatu próbuje przejąć rolę Rady Powiatu, zmarginalizować wpływ Radnych, nie pozwalając na kontrolę w owianym korupcyjnym dymem Starostwie i Powiecie. Ewidentnym dowodem na ten stan rzeczy jest nieformalne zwołanie Rady Powiatu przez Starostę.

W dniu 22 grudnia 2011r. odbędzie się jedna z ostatnich sesji Rady Powiatu poświęcona budżetowi Powiatu Brzeskiego na 2012 rok, który jest częścią Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu. Jest to dokument strategiczny, niezwykłej wagi, stanowiący podstawę wieloletniego rozwoju samorządu. Podstawowym pytaniem jest, czy proponowane przedsięwzięcia zawarte w WPF, w dobie tak drastycznych cięć budżetowych i narastającego kryzysu, są najważniejszymi i najpotrzebniejszymi dla mieszkańców Powiatu Brzeskiego? Czy te zadania są „Powiatotwórcze"? Czy w wyniku ich realizacji Powiat zadba w większym stopniu o swoich mieszkańców? Takiej dyskusji nie inicjował ani Zarząd, ani Przewodniczący Rady Powiatu.

Na tej sesji okaże się również, co jest ważniejsze dla Zarządu Powiatu - otrzymywanie wynagrodzenia przez niepotrzebnego zdaniem dziewięciu Radnych etatowego członka Zarządu Powiatu (przez 12 lat takiej funkcji nie było), czy też może powrócenie do zadania w Grodkowie i wybudowanie wielofunkcyjnego boiska dla dzieci i młodzieży. A może warto byłoby przeznaczyć te pieniądze na rezerwę celową zapewniającą pomoc dla mieszkańców Powiatu Brzeskiego w przypadku klęsk żywiołowych (ostatnie gradobicie w gminie Lubsza). Pieniądze te w dalszej kolejności można by przeznaczyć ewentualnie na upadający klub żeńskiej koszykówki, a tym samym promocję Powiatu. Tych innych propozycji jest wiele. Najważniejsza w tym wszystkim jest wola pracy na rzecz lokalnej wspólnoty samorządowej, a nie załatwianie interesów poszczególnych koalicjantów.

Szanowni Państwo, zachęcam jeszcze raz do kontaktów ze mną i śledzenia mojej strony internetowej http://puszczewicz.platforma.org.

zyczenia_po_2011

Radny Powiatu Brzeskiego
Krzysztof Puszczewicz

wolna trybuna