sobota, 27 kwietnia 2024

szybko naprawic polskeNowy rząd ma przed sobą zadanie zreformowania zaniedbywanych dotąd obszarów działania państwa polskiego. Warsaw Enterprise Institute przygotował na podstawie swoich dotychczasowych działań analitycznych „Poradnik reformatora”, który ma trafić na biurka nowych ministrów.

 

 

Zawiera on wskazówki, jak reformować zdrowie, gospodarkę, sądy, politykę społeczną, edukację i energetykę. Wiele z proponowanych reform można wdrożyć natychmiast.

 

Wiatr dziejowy wieje w ostatnich latach z większą siłą. To, czy będzie sprzyjał rozwojowi naszego kraju, czy będzie go opóźniał, zależy w dużej mierze od tego, jak Polska będzie rządzona. Słowem, klucz do naszego dobrobytu dzierży nie kto inny, a my sami. – Reformy, które przedstawiamy w tym dokumencie, są odpowiedzią na problemy realnie dające się we znaki Polakom. W specjalnym badaniu ankietowym sprawdziliśmy, co ich boli. Najbardziej chcą reform w ochronie zdrowia, wymiarze sprawiedliwości i gospodarce – tłumaczy Sebastian Stodolak, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.

 

Żeby dowiedzieć się, jak Polacy postrzegają trapiące ich problemy, czytaj badania TUTAJ.

 

W ochronie zdrowia WEI proponuje – w krótkim terminie – m.in. wdrożenie współpłatności za podstawowe usługi, deregulację dostępu do niektórych zawodów okołomedycznych oraz szybszą ścieżkę nostryfikacji dyplomów dla lekarzy z zagranicy. W dłuższym terminie WEI proponuje dogłębną reformę systemu finansowania służby zdrowia w oparciu o dopuszczenie do niego prywatnych ubezpieczycieli nie na zasadzie suplementu do NFZ-u, a alternatywy dla niego. W przypadku sądownictwa WEI przedstawia (do zrealizowania w krótkim terminie) pomysły na przyśpieszenie postępowań poprzez wdrożenie systemu finansowych zachęt ugodowych, a w długim terminie koncepcję reformy struktury sądów i poprawienia jawności wyroków czy wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Gospodarkę WEI proponuje reformować kompleksowo poprzez uproszczenie systemu podatkowego (jednolita stawka VAT, podatek przychodowy) czy prywatyzację spółek skarbu państwa przy zachowaniu złotej akcji w przypadku spółek strategicznych i istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa Państwa.

 

Z całością dokumentu można zapoznać się, klikając poniższy link

wolna trybuna