poniedziałek, 29 kwietnia 2024

problemy polakowBadanie opinii publicznej WEIWarsaw Enterprise Institute zlecił firmie Maison&Partners zbadanie, które dziedziny funkcjonowania państwa powinny zdaniem Polaków zostać jak najszybciej zreformowane.

 

 

Polacy wskazują najczęściej ochronę zdrowia, sądownictwo oraz gospodarkę. Jednocześnie 31 proc. Polaków chciałoby, aby reformy przeprowadzano w oparciu o oddolną inicjatywę obywateli i przedsiębiorców.

 

W badaniu „Główne problemy Polaków” wskazano do wyboru obszary, które respondenci mieli uporządkować względem priorytetu reform. Były to: ochrona zdrowia, wymiar sprawiedliwości, gospodarka, finanse publiczne, bezpieczeństwo, edukacja, energia i klimat oraz polityka społeczna i demografia.

 

W oczach Polaków obszary wymagające reform to w pierwszej kolejności:

 

Ochrona zdrowia – 57% osób wskazuje ją na jednym z trzech miejsc w rankingu. W tym obszarze najwięcej Polaków, dla których jest to ważna kwestia, jako główne problemy wskazuje zbyt długie terminy oczekiwania na zabiegi medyczne (62%) oraz długie kolejki w szpitalach i przychodniach (56%).

Wymiar sprawiedliwości – dla 43% Polaków jest to jedna z trzech głównych dziedzin, która powinna zostać pilnie zreformowana. W ramach tego obszaru najbardziej Polaków dotyka problem upolitycznienia sądów (50%) oraz długość postępowań w sądach (43%).

Gospodarka – 40% osób stawia na podium ten obszar jako kluczowy do zreformowania. Dla osób, które wskazują ten obszar, zdecydowanie najbardziej dotkliwym problemem jest rosnąca drożyzna/inflacja (63%).

 

Ranking ważności poszczególnych obszarów różni się nieco w zależności od zmiennych demograficznych.

PŁEĆ. Kobiety jako pilniejsze wskazują takie obszary jak: ochrona zdrowia, wymiar sprawiedliwości, bezpieczeństwo oraz edukacja. Natomiast dla mężczyzn ważniejsze niż dla kobiet są: gospodarka oraz demografia.

WIEK. W rankingu najmłodszych wyżej niż u pozostałych znajdują się kwestie: edukacji, energii i klimatu, a także bezpieczeństwa; podczas gdy starszych (powyżej 45 lat) bardziej osobiście dotykają problemy związane z ochroną zdrowia. Grupa 55+ także najbardziej ze wszystkich zwraca uwagę na potrzebę pilnej reformy wymiaru sprawiedliwości. Obszar gospodarki najsilniej wymaga zreformowania według osób w wieku 25–34 lata (czyli często dopiero wchodzących na rynek pracy), natomiast demografia jest pilniejszym problemem dla osób w wieku 25–44 lata (czyli w wieku rozrodczym).

 

Z badania wynika, że Polacy są zasadniczo odrobinę bardziej wolnościowi niż etatystyczni. 31 proc. z nas uznaje, że „reformowanie państwa powinno opierać się na wierze w samodzielność obywateli i zaradność przedsiębiorców”, a 26 proc., że „na wierze w kompetencje urzędników i ścisłe państwowe regulacje”.

 

W uproszczeniu można powiedzieć, że co trzeci Polak wyznaje klasyczny liberalny światopogląd. To świetna wiadomość i coś, co powinni wziąć pod uwagę politycy nowego rządu, przygotowując swój program. Równolegle do badania WEI publikuje „Poradnik reformatora” (można go pobrać TUTAJ), treściwy dokument zawierający najistotniejsze rekomendacje dla polityk publicznych do wdrożenia natychmiast oraz propozycje większych zmian systemowych.

 

Premiera online Poradnika odbędzie się na naszym YouTube i w social mediach już jutro o godz. 12.30. Więcej informacji TUTAJ.

 

Badanie opinii publicznej WEI można pobrać, klikając w link POBIERZ

 

logo WEI

 

wolna trybuna