sobota, 22 stycznia 2022

DSC 0921Już krótki pobyt w Sofii może pozytywnie zaskoczyć i zainspirować do odwiedzenia Bułgarii na dłużej i głębszego poznania tego kraju.

 

 

 

Nic tak nie zachęca do skorzystania z oferty turystycznej jak jej niska cena. Sofia w wielu rankingach jest wymieniana jako jedna z najtańszych stolic Europy. Jest to więc bardzo ważny powód, żeby ją odwiedzić.

 

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że Sofia ma bardzo długą i bogatą historię. Została ona założona 7000 lat temu i jest drugim najstarszym miastem Europy. Choć jest ona 14 co do wielkości miastem w Europie to do niedawna była mało popularna i rzadko odwiedzana. Obecnie to się zmienia.

 

Stolica Bułgarii przeżywa swój renesans. Sieć zmodernizowanych i nowowybudowanych tańszych i droższych hoteli sprawia, że coraz więcej turystów z Europy i całego świata odwiedza to miasto. Oferta noclegowa jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Naprawdę jest w czym wybierać. Od licznych tanich hosteli usytuowanych w centrum miasta, po obiekty hotelowe takich międzynarodowych marek, jak Ibis, Best Western, Novotel, Ramada, InterContinental, Holiday Inn, Hilton, po ekskluzywny Grand Hotel Millennium Sofia, czy Hyatt Regency Sofia.

 

 

Bogata historia

 

Pomimo dużych zniszczeń dokonanych w trakcie bombardowań Sofii przez aliantów w 1943 i 1944 r. w mieście zachowało się dużo pięknych budowli. Wiele artefaktów, szczególnie tych z dawniejszych epok, czeka jeszcze na odkrycie w trakcie prac archeologicznych. Wynika to z faktu, że historia Bułgarii jest niezwykle długa i bogata. Ścierały się tu wpływy Turków, Cesarstwa Rzymskiego, Hunów, Wizygotów, Awarów i Słowian. Bułgaria zajmuje trzecie miejsce na liście krajów, w których znajdują się najcenniejsze stanowiska archeologiczne. Więcej cennych znalezisk maja jedynie Grecja i Włochy.

 

Miasto Sofia ma 7000-letnią historię. Historyczna rzymska nazwa Sofii to Serdica lub Serdika. Zajmowała ona teren dzisiejszego centrum stolicy Bułgarii. Spacerując w tej części miasta można napotkać, udostępnione do zwiedzania, liczne stanowiska archeologiczne z tego okresu m.in. fundamenty budowli i artefakty dawnej Serdici.

 

 

Mieszanka stylów architektonicznych

 

Spacerując po ulicach Sofii szybko zauważamy, że obok siebie znajdują się tu budowle z rożnych epok. Reprezentują one odmienne style architektoniczne. Nieopodal socrealistycznych lub współczesnych nowoczesnych przeszklonych budynków znajdują się piękne neobarokowe, neorokokowe, neorenesensowe, neoklasycystyczne obiekty, czy budynki reprezentujące wiedeńską secesję.

 

Najbardziej okazałym zabytkiem Sofii jest znajdującym się w centrum miasta sobór św. Aleksandra Newskiego z pozłacanymi kopułami. Jest on jednym z symboli Sofii i Bułgarii. Wybudowano go w neobizantyjskim stylu w latach 1904 – 1912 na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II. Dzięki niemu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1878 r. Sobór ten zaliczany jest do 50 największych chrześcijańskich budynków sakralnych i 10 największych budowli cerkwi prawosławnej. Kopuły katedry są pozłacane. Wejście zdobią włoskie marmury sprowadzone z Sieny i Carrary. Ściany soboru pokrywają piękne freski i pozłacane ikony. Trony dla cara i patriarchy zrobione są z onyksu i alabastru. Wiele elementów wyposażenia wykonanych zostało przez najlepszych europejskich mistrzów.

 

W sąsiedztwie Soboru uwagę zwraca biały, okazały neoklasycystyczny budynek. To siedziba Narodowej Galerii Sztuki Obcej. Warto ją odwiedzić i zapoznać się z jej zbiorami.

 

 

Na bulwarze Cara Oswobodziciela

 

Od placu, na którym znajduje się największy bułgarski sobór warto przejść do Bulwaru Cara Oswobodziciela. Przy skrzyżowaniu znajduje się zabytkowy główny gmach bułgarskiego Parlamentu. Naprzeciw niego stoi pomnik Cara Oswobodziciela. Obok Parlamentu, po drugiej stronie ulicy usytuowany jest pomarańczowy budynek Bułgarskiej Akademii Nauk o ciekawej architekturze. Aby dojść do centrum miasta należy skręcić w prawo. Większość centralnych instytucji rządowych i zabytkowych budynków, znajduje się przy arterii komunikacyjnej wiodącej z zachodniej części miasta na wschód, bulwarem Cara Oswobodziciela, do Placu Aleksandra I i dalej do placu Atanasa Burowa i Placu Niepodległości.

 

Przy bulwarze Cara Oswobodziciela znajduje się sklep Bulgarian Rose. Warto wejść do niego i kupić kosmetyki wyrabiane na bazie olejku różanego. Będą one oryginalnym prezentem z Bułgarii dla Pań. Nieco dalej znajduje się się popularna rosyjska restauracja Arbat, nawiązująca swoją nazwą do moskiewskiej restauracji o tej samej nazwie. Nieopodal mijamy niewielki, ale niezwykle uroczy rosyjski kościół św. Mikołaj. Jego bogato zdobiona smukła sylwetka z charakterystycznymi złoconymi wieżyczkami przyciąga uwagę turystów, którzy chętnie robią sobie zdjęcia na jej tle. W sąsiedztwie w okazałym gmachu mieści się Narodowe Muzeum Historii Naturalnej.

 

 

Pomnik Trabanta

 

Tuż obok niego w neorenesansowym budynku dawnego pałacu carów bułgarskich znajduje się Narodowa Galeria Sztuki. Prezentowane są w nim zbiory i wystawy z zakresu sztuk plastycznych. W parku, na tyłach muzeum, stoi jedyny w swoim rodzaju pomnik – samochodu marki Trabant. W czasach komunizmu był on marzeniem wielu Bułgarów. Ze względu na swoją niską cenę stał się niezwykle popularnym samochodem w tym kraju. Ze względu na swoją „plastikową” konstrukcję był również „bohaterem” wielu żartów i anegdot. W końcu doczekał się nawet swojego pomnika.

 

 

W pobliżu Prezydenckiego Pałacu

 

Bulwarem Cara Oswobodziciela dochodzi się do Placu Księcia Aleksandra I. Dominuje nad nim „budynek z iglicą”. To dawny Dom Partii, czyli siedziba komitetu centralnego partii komunistycznej. Niedawno obiekt został zmodernizowany i przeznaczony na potrzeby Parlamentu. W sąsiednich okazałych budynkach mieszczą się Ministerstwa.

 

Po drugiej stronie skrzyżowania przed wejściem do budynku stoją żołnierze w historycznych strojach. Pilnują wejścia do Prezydenckiego Pałacu. O pełnych godzinach można obejrzeć uroczystą zmianę watry co za każdym razem przyciąga uwagę turystów i mieszkańców Sofii.

 

Naprzeciw Pałacu Prezydenckiego, w budynku dawnego meczetu, mieści się Muzeum Archeologiczne. Warto je odwiedzić, aby zapoznać się z bogatą historią Sofii i Bułgarii. Prezentowane są tu m.in. wykopali starożytnej Serdici oraz greckie wyroby. Na piętrze można obejrzeć kopię słynnego średniowiecznego reliefu naskalnego „Jeźdźca z Madary”, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

 

Ancient Serdica

 

W budynku Pałacu Prezydenckiego znajduje się brama, którą można przejść na wewnętrzny dziedziniec. Jest on osłonięty ze wszystkich stron socrealistycznymi budynkami biurowymi. Na środku dziedzińca znajduje się cerkiew św. Jerzego w kształcie rotundy w otoczeniu odsłoniętych pozostałości murów i fundamentów zabudowań Serdici. Cerkiew pochodzi z okresu wczesnochrześcijańskiego i jest jednym z najstarszych zabytków Sofii. Jest ona udostępniona do zwiedzania.

 

Nico dalej jest Plac Niepodległości, przy którym na wysokiej kolumnie stoi posąg św. Sofii Mądrości Bożej. W jej sąsiedztwie i stacji metra Serdica znajduje się kompleks archeologiczny Ancient Serdica. Część wykopalisk jest zadaszona i ciągnie się pod ziemią aż do budynku Parlamentu „z iglicą”. Pozostałe wykopaliska w pobliżu stacji metra są odkryte. Kompleks archeologiczny Ancient Serdica obejmuje fragmenty pozostałości ośmiu ulic, murów miejskich, łaźni termalnych, domów z IV-VI wieku, rotundę św. Jerzego, grobowce oraz pozostałości pierwszej bazyliki znajdujące się pod bazyliką św. Zofii. Wszystkie te zabytkowe obiekt świadczą o długiej i bogatej historii Sofii.

 

Oczywiście ciekawych miejsc do zobaczenia w Sofii jest o wiele więcej. Jest też mnóstwo możliwość rozrywki i atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu. Jedną z nich może być wycieczka na pobliskie góry Witosza i zjedzenie kolacji w regionalnej gospodzie Vodenitsata. Będzie to doskonała okazja do posmakowania przysmaków bułgarskiej kuchni i poznania miejscowego folkloru.

 

sophia

 

Autor: Jerzy Niemociński

 

 

ttg dziennik turystyczny 240

 

 

 

Dodaj komentarz

turystyka na pasku