czwartek, 28 marca 2024

Kythira01Wyspa Kythira znajduje się u wejścia do Zatoki Lakońskiej na Peloponezie. Według Hezjoda (starożytnego greckiego poety, który żył w czasach Homera) jest ona miejscem narodzin Afrodyty, bogini miłości i piękna.

 

 

 

Wyspa ta była źródłem inspiracji dla francuskiego malarza Jeana Antoine’a Watteau, wielkiego francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a i greckiego filmowca Theo Angelopoulosa.

 

I tak, jak urodziwa była najpiękniejsza z bogiń Olimpu, tak Kythira zachwyca swoją wyjątkową urodą. Doliny, które kończą się u brzegu morza; soczysto zielone lub skaliste i surowe zbocza gór, źródlane wody spływające po zboczach; wspaniałe plaże; piękne malownicze wioski; lokalne smaczne dania; oraz architektura, która łączy w sobie widoczne wpływy weneckie. Latem na wyspie odbywa się wiele festiwali i uroczystości. Dołączając do nich, zyskujemy osobisty pogląd na lokalne tradycje Kythiry, które są dziś bardzo żywe. Na przykład Święto Wina w wiosce Mitata czy święta religijne, między innymi przypadający 1 sierpnia dzień Świętej Elzy lub 24 września, kiedy Grecki Kościół Prawosławny upamiętnia ikonę Panagia Myrtidiotissa, która została znaleziona na Kythirze w XIV wieku.

 

 

Kythira02

 

 

 

Kythira dla wędrowca

 

Spacer po wyspie warto rozpocząć od Platia Ammos, najbardziej wysuniętej na północ wioski nadmorskiej z uroczymi domkami i tawernami rybnymi. Wąwóz z licznymi źródłami słodkowodnymi i potokami zaczyna się od obszaru Gerakari i biegnie aż do wybrzeża. Polna droga prowadzi na przylądek Spathi; gdzie stoi latarnia morska Moudari z 1857 roku, jedna z największych na greckich morzach, wznosząca się na wysokość 25 metrów. Przy sprzyjającej pogodzie, ta wyjątkowa lokalizacja oferuje wspaniały widok na całą Zatokę Lakońską.

 

3 kilometry od Platia Ammos leży Karavas, do którego prowadzi droga przez zielony wąwóz Kakia Lagada, z wysokimi platanami i szemrzącymi potokami. Wąwóz kończy się u stóp wioski Agia Pelagia, mogącej pochwalić się piękną plażą, wieloma tawernami i obiektami noclegowymi, a także najstarszym portem na wyspie.

 

 

Kythira03

 

 

 

Kythira dla smakosza

 

Przepiękna trasa biegnąca w cieniu pachnących sosen, prowadzi do Potamos, największej wioski Kythiry. Znajdziemy tu tradycyjne kawiarnie, piekarnie i tawerny, serwujące pyszne tutejsze potrawy. Jedzenie na wyspie urzeka bogactwem smaków i aromatów, a lokalne specjały cieszą się ogromnym powodzeniem wśród turystów. Co niedzielę odbywa się tu targ na świeżym powietrzu, na którym można posmakować najlepszych greckich pyszności.

 

15 sierpnia, w Święto Zaśnięcia Bogurodzicy, na wiejskim placu odbywa się wielki festiwal z mnóstwem dobrego jedzenia, tańców i lokalnego wina.

 

Nieopodal znajduje się malutka Aroniadika, wioska z charakterystycznymi białymi domkami, z łukami i werandami ozdobionymi kolorowymi bugenwillami, pyszniącymi się w greckim słońcu.

 

Architektura przywodzi na myśl styl, który zwykle można znaleźć na Cykladach. To tutaj znajdziemy najwyższej jakości miody od lokalnych producentów, a największym powodzeniem cieszy się miód tymiankowy. Wyjątkowych doznań smakowych dostarczy też aromatyczny likier o nazwie „foutourada” czy tradycyjne słodycze „Rozedes” i „Pastitseta”. Miłośnicy wina znajdą na Kythirze kilka bardzo interesujących etykiet. Wina białe, różowe lub czerwone są unikatowe i produkowane z lokalnych odmian winorośli.

 

 

Kythira04

 

 

 

Kythira dla odkrywcy

 

Przed wiekami bizantyjską stolicą Kythiry była Palaiochora, zbudowana na wzgórzu i chroniona skałami, w niewielkiej odległości od brzegu i niewidoczna od morza. Dziś cała w ruinach, jest fascynującym miejscem i obowiązkowym punktem zwiedzania na turystycznej mapie wyspy.

 

Miasto zostało zrównane z ziemią w 1537 roku przez Barbarossę, pirata, który w tamtych czasach przemierzał Morze Śródziemne. Pozostałości domów i kościołów świadczą o potędze i ciekawej przeszłości miasta.

 

Kierując się na południe, dotrzemy do Chory, malowniczej stolicy i centrum administracyjnego wyspy. Uliczki są tu bardzo wąskie, połączone łukami, a domy zbudowane tuż obok siebie, nawiązują do wyspiarskiego stylu architektonicznego. Wpływy weneckie są widoczne wszędzie. Wenecki zamekw Chorze jest zdecydowanie najbardziej charakterystycznym zabytkiem na wyspie. Budowany od końca XII wieku do początku XIII wieku podczas okupacji weneckiej, ze względu na strategiczne położenie, zapewniające dobre punkty obserwacyjne na Morze Jońskie, Egejskie i Kreteńskie, był nazywany Okiem Krety. Na przedmieściach Chory znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym znajdziemy mnóstwo ciekawostek z przeszłości wyspy.

 

 

Kythira05

 

 

Najpiękniejszy widok na Chorę jest z portu pobliskiej wioski Kapsali, skąd delektując się pyszną kawą lub aromatycznym ouzo, można napawać się zapierającym dech w piersiach obrazem. W Kapsali warto zostać do wieczora, ponieważ wtedy zamienia się ona w tętniące rozrywką serce nocnego życia wyspy.

 

Niezależnie od upodobań, na Kythirze każdy znajdzie coś dla siebie. Wspaniałe zabytki, przepiękne plaże i szlaki turystyczne, okraszone doskonałą, lokalną kuchnią, to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić tę perełkę Peloponezu.

 

Fot. Vernikou, Źródło: GNTO

 

ttg dziennik turystyczny 240

 

 

 

 

Dodaj komentarz

turystyka na pasku