Rozmowa z Hanią Darmas - współorganizatorką Festiwalu Świadomej Kobiety “Wabi Sabi” - Milabo – holistyczna praca z ciałem i duszą
Czym jest Festiwal Wabi Sabi i skąd pomysł na zorganizowanie takiego wydarzenia?
“Wabi Sabi” to Festiwal Świadomej Kobiety, organizowany przez Kobiety, dotyczący różnych aspektów naszej kobiecości i naszego kobiecego życia. Organizujemy go w trzy Kobiety pochodzące ze środowiska tanecznego, rozwojowego, terapeutycznego. Czułyśmy potrzebę zorganizowania holistycznego wydarzenia dla Kobiet, podczas którego będziemy mogły spotkać się w ciepłej, bezpiecznej atmosferze siostrzeństwa oraz wsparcia, by móc poeksplorować swoją kobiecość i różne jej aspekty. Festiwal jest otwarty dla każdej Kobiety, niezależnie od wieku, statusu związku, wyznania czy przekonań. Ideę Festiwalu oparłyśmy na japońskiej filozofii, której hasłem przewodnim jest bycie ‘Wabi Sabi’, czyli nieperfekcyjnie perfekcyjną :). Naszym marzeniem, celem i przesłaniem jest uzmysłowić wszystkim kobietom ich doskonałość.
W zeszłym roku w Warszawie odbyła się pierwsza edycja tego Festiwalu i wzięło w niej udział ponad 250 Kobiet z całej Polski. Ponad 35 Prelegentów poprowadziło warsztaty i wykłady związane z pracą z ciałem, umysłem i duszą. Przygotowałyśmy bardzo bogatą ofertę warsztatową, zaczynając od zajęć ruchowych, tańca, jogi, poprzez rozwój osobisty i duchowy, dbanie o ciało, a kończąc na zajęciach z tzw. „daily lifestyle”, jak np. makijaż i fryzura w 10 minut, nauka chodzenia na szpilkach, kuchnia ajurwedyjska i wiele innych.
W tym roku we wrześniu miała odbyć się druga edycja “Wabi Sabi”, jednak plany pokrzyżowała nam pandemia. Po krótkim przemyśleniu sytuacji postanowiłyśmy przenieść Festiwal do sieci. Zatem w październiku odbył się “Wabi Sabi Online 2020”. Po drodze napotkałyśmy niemało wyzwań związanych głównie z aspektami technicznymi, ale bardzo cieszymy się, że Festiwal odbył się i że nadal możemy wspierać naszą misję i Kobiety na ścieżce rozwoju.
Czego mogły doświadczać kobiety podczas festiwalu?
Przez 2,5 dnia Kobiety mogły rozpieszczać swoje ciało i umysł, celebrować swoją kobiecość, odkrywać siebie i swoje potrzeby, a także odpocząć, zregenerować siły, napełnić się pozytywną energią i spędzić czas w atmosferze miłości, akceptacji i siostrzeństwa. I choć może trudno w to uwierzyć, to w sieci,i na ZOOM’ie (program do spotkań online) również taką atmosferę udało nam się wytworzyć :).
Ponownie warsztaty online poprowadziło ponad 30 Prelegentów. W programie znalazły się takie metody i techniki rozwoju jak: tantra dla Kobiet, joga, praca z energią i oddechem, terapia tańcem i ruchem, medytacja aktywna Osho i mindfulness, warsztaty z zakresu pielęgnacji skóry i dbania o ciało, access consciousness, automasaż, a także warsztaty pogłębiające samoświadomość w relacji z samą sobą, partnerem i otoczeniem. Nagrania warsztatów były dostępne przez kolejne 2 tygodnie po Festiwalu, aby można było nadrobić zajęcia, w których nie udało się wziąć udziału.
Festiwal, który odbywa się Online niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze, można się połączyć z każdego miejsca na świecie i nie tracimy czasu na dojazdy :). Uczestnicy znajdują się w bezpiecznej przestrzeni, w której mogą czuć się komfortowo, nikt na nich nie patrzy, nikt nie ocenia. Może odważą się wyjść ze strefy swojego komfortu, pozwolić sobie na więcej? Ponadto spotkania można nagrywać i odtworzyć w późniejszym czasie.
Wiele dyskusji poświęca się dziś tematowi work life balance. Która z kobiet nie chciałaby posiąść umiejętności łączenia obowiązków domowych, bycia mamą z pracą i rozwojem zawodowym. Czy w tej gonitwie za perfekcjonizmem jest jakaś metoda? Jeśli tak to jak to osiągnąć?
Myślą przewodnią japońskiej filozofii Wabi Sabi, na której wzorowałyśmy się tworząc nasz festiwal dla kobiet, jest nie tylko pogodzenie się z niedoskonałościami, ale również zachwyt nad nimi. To, do czego zapraszamy kobiety, to zaufanie swojej “nieperfekcyjnej perfekcyjności” i przekonanie, że nie muszę być idealna, żeby być szczęśliwa. Zachęcamy do zwolnienia lub najlepiej zatrzymania się na chwilę w tej gonitwie za byciem “jakąś” i zadania sobie pytań: Czego ja naprawdę pragnę? Co sprawia, że czuję się szczęśliwa? Jakie potrzeby i przekonania są moje, a co dostałam z zewnątrz, co zostało mi wdrukowane? Czy spełnienie wszystkich wymogów bycia “superwoman”, cokolwiek to dla mnie oznacza, sprawi, że moje życie nabierze głębszego sensu?
Dla mnie osobiście przełomem było uświadomienie sobie, że po pierwsze nie można mieć wszystkiego, a po drugie, że zawsze mogę chcieć więcej, być lepsza, szybsza, szczuplejsza, bardziej wykształcona itd., tylko czy tak wybieram? Czy wybieram niekończącą się wspinaczkę?
Jestem szczęśliwa… co dziś daje szczęście kobietom. Czy potrzebna jest dodatkowa argumentacja Czy po prostu wystarczy być szczęśliwą. I już. Jak dziś kobiety mówią o szczęściu?
Hmm…a co to jest szczęście? Myślę, że dla każdego oznacza to coś innego, dlatego ciężko mi odpowiedzieć za wszystkie kobiety, co dziś daje im szczęście. Natomiast bliskie jest mi poczucie i myśl, że szczęśliwym się bywa, że to jest coś co przychodzi i odchodzi i to jest według mnie ok. Świadome kobiety, wśród których przebywam, klientki Milabo, moje przyjaciółki i znajome często dzielą się tym, że czują się szczęśliwe, gdy są w zgodzie ze sobą. Gdy żyją w prawdzie i spójności ze swoimi przekonaniami, wierzeniami, uczuciami. Gdy czują, że mają wolność wyboru i to one sterują swoim okrętem. Z biologicznego punktu widzenia największym pragnieniem kobiety jest głębokie połączenie – połączenie ze sobą, z partnerem, ze światem. Idąc za tym, myślę, że dla wielu z nas szczęściem jest miłość. Dla jednych szczęśliwy związek, dla innych miłość rodzicielska, dla jeszcze innych kochająca i wspierająca społeczność. Ja czuję się szczęśliwa, gdy jestem spokojna w środku, gdy kocham i jestem kochana i gdy czuję, że to, co robię i jak żyję ma sens.
Hania Darmas
Milabo – holistyczna praca z ciałem i duszą
współorganizatorka Festiwalu Świadomej Kobiety “Wabi Sabi”
Rozmawiała Ilona Klejnowska – Kamińska Partner Instytutu Strategii i Rozwoju