sobota, 21 września 2019

niesluchowski kandydat kopia 2„Ciepłej wody w powiatowych kranach dawno już nie ma...” - twierdzi - w ramach Wolnej Trybuny - radny powiatu brzeskiego Jacek Niesłuchowski

 

W ostatnim dniu maja odbyła się absolutoryjna sesja Rady Powiatu Brzeskiego podczas, której radni winni pochylić się nad wykonaniem przez zarząd powiatu budżetu za rok 2015. Budżetu, który w swoich założeniach miał być inwestycyjny, gdyż wydatki na ten cel miały wynieść ponad 14 mln zł (16% wydatków ogółem).
Już na etapie jego uchwalania klub radnych PO miał wątpliwości, czy zapisane w budżecie inwestycje nie okażą się jedynie „wydmuszkami”. Dziś wiadomym jest, że tak właśnie się stało, gdyż zamiast rozwoju, ciężkiej pracy, pozyskania środków zewnętrznych mamy: stagnację, nieróbstwo i utracone szanse, które drugi raz się nie powtórzą.
W wymiarze czasoprzestrzennym mamy rok w którym nie posunęliśmy się do przodu, a więc mamy 1/4 kadencji „w plecy”. Rok 2015 bowiem, to rok stracony, zmarnowany, gdyż finalnie na inwestycje przeznaczono zaledwie 2 mln zł (2,68% wydatków ogółem), w skali prawie 77 mln budżetu.
Równie duże problemy PiS-owsko - PSL-owski zarząd powiatu miał z realizacją dochodów budżetowych, praktycznie nie pozyskując środków zewnętrznych na inwestycje i nie realizując dochodów ze sprzedaży mienia, które wykonano na skandalicznie niskim poziomie 0,95% (wykonanie dochodów w wysokości ok. 20 tys. zł przy planie na 2,4 mln zł). Jedno z czym nauczycielski zarząd powiatu potrafi sobie radzić, to konsumpcja, gdyż ponad 97% środków przeznaczonych zostało na wydatki bieżące - przejedzono prawie 75 mln.


Liczby mówią same za siebie i nawet ekonomicznym analfabetom powinny dać do myślenia.


W tym miejscu wskazać należy, że w wydatkowaniu środków publicznych zarządowi powiatu brakuje elementarnej przyzwoitości. Przy takiej „bryndzy” inwestycyjnej nabycie przez powiat na raty-leasing nowego samochodu służbowego dla starosty Stefańskiego VW Passata za 120 tys. zł w najbogatszej wersji Highline jest nie tylko nieetyczne, ale i niemoralne, gdyż na zakup używanego VW Transportera do przewozu dzieci Domu Dziecka w Strzegowie dobroduszny i wspaniałomyślny zarząd powiatu przeznaczył zawrotną kwotę 37 tys. zł. To jest gest! To są priorytety PiS-owsko - PSL-owskiego zarządu! No, ale przecież, jak głosi hasło producenta, ta wersja Passata zapewnia „komfort bez ograniczeń”, który kosztuje, tyle że w tym przypadku podatnika, a nasza powiatowa władza, cóż, jak to władza - „się wyżywi”.


Nie wytrzymuje krytyki również sposób „zarządzania” szpitalem dyrektora Krzysztofa Konika, który pogrąża szpital w coraz to większych kłopotach finansowych - strata za 2015 r. osiągnęła poziom 2,2 mln zł. Zamiast inwestować środki w szpital już któryś rok z kolei zmuszeni jesteśmy płacić prawie milionowe sumy za niekompetencję oraz brak skuteczności działań restrukturyzacyjnych markowanych przez PiS-owskiego menadżera. Wszystko to dzieje się przy aprobacie zarządu powiatu, który w żaden sposób nie egzekwuje od dyrektora wykonywania elementarnych obowiązków.
Rodzą się w związku z tym elementarne pytania o kierunki polityki realizowanej przez PiS-owsko - PSL-owski zarząd powiatu, na czele którego już trzecią kadencję stoi starosta Maciej Stefański.


W tym miejscu pozwolę sobie na pewną refleksję i analogię, którą zauważam, mając przed oczyma uprzednią kadencję gminy Brzeg, schyłek opoki „huczyzmu” i moje doświadczenia, jako radnego Rady Miejskiej Brzegu.
Władza i sprawowane stanowiska to służba publiczna na rzecz suwerena, jedynie instrument do realizacji określonych celów, polityki rozwoju na rzecz lokalnej społeczności. Tymczasem tych celów w działaniach obecnego zarządu jednak nie widać. Cóż z tego, że snuje się ewentualnie jakieś wizje, jeśli one ciągle pozostają w sferze niezrealizowanych planów. Któryś już rok starosta Stefański mówi o rozwiązaniu problemów w BCM, budowie bloku operacyjnego, rozbudowie ZOL-u, czy o drugiej przeprawy przez Odrę, skoro tylko na słowach się kończy. To niestety niekończąca się opowieść - propaganda sukcesów, których „ze świecą szukać”, a kolejne jej rozdziały sprowadzają się do tego, w jakim politycznym układzie powyborczym, z kim do spółki i za jaką polityczną cenę, liczoną w stanowiskach i korzyściach dla koalicjantów, będzie ją w dalszym ciągu, na tyle umiejętnie opowiadał, że nadal jest starostą.


Zarówno wtedy w mieście, jak i dziś sprawowana przez lokalnych decydentów władza i zajmowane przez nich stanowiska stały się wartością samą w sobie, sposobem na zarobkowanie i dostatnie życie na koszt podatnika. Mówi się, że „po owocach ich poznacie”. Zbiory „owoców pracy” zarządu powiatu w 2015 r., patrząc na wykonanie budżetu, są żadne - mieli „dać radę”, a „nie dali rady”.


Dzięki usłużnym radnym, którzy zachowują się jak trzy przysłowiowe małpki, które „nie widzą, nie słyszą, i nie mówią” mają się świetnie i trwają. Ciepłej wody w powiatowych kranach dawno już nie ma, a sensem polityki tej ekipy jest jedynie trwanie, a właściwie przetrwanie. Aby do końca kadencji... Mam nadzieję, że wtedy, podobnie jak w mieście, pewna epoka minie.


radny powiatu brzeskiego
Jacek Niesłuchowski

 

Komentarze   

 
+4 # Powiatowy 2016-06-28 12:51
Brawo Panie Radny! Cały ten powiat to kolesiowsko-rod zinno-towarzysk a układanka. Na czele stoi sztukmistrz Armin, który jest powiatowym cwaniaczkiem.
 
 
+5 # Brzeżanin 2016-06-28 14:18
Jakie smutne, ale niestety prawdziwe jest to, co napisał radny Jacek Niesłuchowski. Społeczeństwo powiatu wybrało sobie takich radnych i taką władzę nad powiatem i teraz musimy wszyscy za to odpokutować i cierpieć. Żal powiatu, który nie wykorzystuje szans jakie dają dzisiejsze możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, takich okazji więcej już nie będzie w kolejnych latach. Szkoda, bo innym to się udaje i mocno odskakują do przodu.
 
 
+4 # Link 2016-06-28 17:19
Komentarz do tekstu radnego:
zbrzegu.pl/blog/pis-pany
 
 
+4 # Micha 2016-06-28 20:32
PiS PANY - widać po rozstrzygnięcia ch w konkursach na stanowiska miejskie jak i powiatowe. Najgorsze w tym jest to, że robią to bez żadnych skrupułów, myśląc że wszystko im wolno. Ale jeszcze trochę...
 
 
-1 # Wojtek kh 2016-06-30 16:07
Cytuję Micha:
PiS PANY - widać po rozstrzygnięciach w konkursach na stanowiska miejskie jak i powiatowe. Najgorsze w tym jest to, że robią to bez żadnych skrupułów, myśląc że wszystko im wolno. Ale jeszcze trochę...


hmmm mieli dobrych nauczycieli, podpatrzyli jak przez 8 lat robiła to ekipa PO-PSL, czemu więc pan się dziwi panie Niesłuchowski?
 
 
+7 # przedruk 2016-06-28 21:05
Moja wyobraźnia jest nieokiełznana: widzę Armina na taczkach wywożonego na samorządowy śmietnik.
Tomczuk
 
 
-5 # iwona 2016-07-03 18:20
P.radny sam pisal tekst czy Rodzic?.Przynaj mniej jako radny dorobi do marnej pensji aby utrzymac rodzine. A chcial zarzadzac miastem ,facet z 3 dzieci i ok. 4 tys pensji jako prawnik. Mowil nam, ze mz glowe pelna pomyslow. Pytam ktora a moze czyja?.
 
 
+5 # Zuzanna 2016-07-04 09:28
Cytuję iwona:
P.radny sam pisal tekst czy Rodzic?.Przynajmniej jako radny dorobi do marnej pensji aby utrzymac rodzine. A chcial zarzadzac miastem ,facet z 3 dzieci i ok. 4 tys pensji jako prawnik. Mowil nam, ze mz glowe pelna pomyslow. Pytam ktora a moze czyja?.


A przepraszam czy obecny burmistrz p. Wrębiak miał wyższą pensję jako nauczyciel WF kiedy zostawał burmistrzem? Co to za argument?
 
 
+5 # czytelnik 2016-07-04 08:58
Jeszcze tylko dwa lata i kolejne wybory. Szybko czas płynie. już niewiele zepsują.
 
 
0 # Johny 2016-07-06 08:33
Rzecznik dyscypliny finansów publicznych stwierdza
szereg naruszeń przepisów prawa i wnioskuje
o ukaranie dyrektora Brzeskiego Centrum Kultury
- pierwsza rozprawa przed Regionalną Komisją
Orzekającą w Opolu odbyła się w m-cu czerwcu.
 
 
+1 # Rusałka 2016-07-06 08:40
Co tam się dzieje w tym BCK-u ?
Żaden dotychczasowy Dyrektor tej instytucji nie stawał
przed Komisją Dyscyplinarną.
Co na to Burmistrz Brzegu ?
 
 
+1 # Zorientowany 2016-07-06 13:29
Po raz kolejny na tym portalu są rozpowszechnian e insynuacje i półprawdy dotyczące BCK. Nie odniosę się do nich, bo nie jestem żadnym rzecznikiem, ani adwokatem BCK-u. Sprawa zresztą jest w trakcie rozpatrywanie, więc pewnie niebawem będzie prawomocne rozstrzygnięcie . Wtedy te komentarze ?dziwnym sposobem nie będą się pojawiać?. Warto jednak pokazać drugie dno tej sprawy. Kto najbardziej z radnych interesuje się ta sprawą? Odpowiedź ? radna Sobolewska i jej kolega ? Szpulak oraz koleżanka ? Biss. Wszyscy startowali z brzeskiej PO. Dlaczego radna Sobolewska się tak tym interesuje? Czy może chodzi o to, że zespół jej męża nie może sobie pochałturzyć za publiczne pieniążki z BCK-u?
 
 
+2 # niezorientowany 2016-07-07 15:31
Wiadomo, że obecne władze będą starały się zatuszować co się da. Dobra zmiana.
 
 
0 # Kamila 2016-07-07 17:14
Cytuję Johny:
Rzecznik dyscypliny finansów publicznych stwierdza
szereg naruszeń przepisów prawa i wnioskuje
o ukaranie dyrektora Brzeskiego Centrum Kultury
- pierwsza rozprawa przed Regionalną Komisją
Orzekającą w Opolu odbyła się w m-cu czerwcu.

Proszę o podanie linka do tych informacji, dziękuję
 
 
+1 # DJ 2016-07-12 10:12
Prawdą jest,że konstrukcja zadaszenia sceny zakupiona
z przeznaczeniem do brzeskiego amfiteatru,zost ała sprzedana bez wyceny,bez przetargu i za niewielkie
pieniądze - protokół z kontroli RIO w BCK.
 
 
+1 # DeeJay 2016-07-19 20:09
Niesłuchowski vs. Konik
www.youtube.com/.../
 
 
0 # pacjent 2016-07-20 14:32
Cytuję DeeJay:
Niesłuchowski vs. Konik
www.youtube.com/.../


Nie przepadam za Konikiem ale Niesłuchowski wypadł przy nim blado
 
 
+1 # Pacjent BCM 2016-07-20 20:43
Ja nie przepadam za Niesłuchowskim ale jestem odmiennego zdania. Jeśli rzeczywiście BCM jest jedynym szpitalem w województwie z ponad 2 mln stratą to bełkot Konika nie jest nic warty. To są "efekty" jego restrukturyzacj i.
 
 
0 # Micha 2016-07-20 21:29
Na temat szpitala najlepiej wypowiedzą się ludzie z niego korzystający. Jakie są opinie? Chyba wszyscy wiemy. Zabiegi PR nic tutaj nie zmienią. Czyste mydlenie w wykonaniu 'dyrektora'.
 

Nie masz uprawnień do komentowania