niedziela, 24 listopada 2024

tomasz-draganW dniu dzisiejszym wpłynęło oświadczenie p. Tomasza Dragana - rzecznika prasowego UM Brzeg, odnoszące się do materiału opublikowanego na naszej witrynie  w dn. 19 lutego br. - TUTAJ

 

 

Brzeg, dnia 03.03.2014 r.

RZP.0530.8.2014 

Pan

Leszek Tomczuk

Naczelny Redaktor ?www.brzeg.com.pl?

w Brzegu

Na podstawie art. 6, 10 oraz 31a Ustawy prawo prasowe z dnia 24 stycznia 1984 r. (DZ.U. 1984 nr 5 poz. 24 ze zm.), domagam się opublikowania sprostowania tekstu autorstwa radnych Krzysztofa Puszczewicza i Jacka Niesłuchowskiego pt. ?Relacja ze spotkania z marszałkiem? opublikowanego na portalu www.brzeg.com.pl w dniu 19 lutego 2014 roku. Zawarte w tej publikacji informacje są niezgodne z faktami w części dotyczącej terenów znajdujących się w granicach Gminy Brzeg oraz działań podejmowanych przez Burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego. Podawanie już po raz kolejny publicznie w ramach działalności prasowej nierzetelnych informacji, które są umieszczane na portalu prowadzonym przez Pana, wprowadza w błąd nie tylko czytelników i mieszkańców miasta, ale narusza godność urzędu Burmistrza Brzegu.  

Pomijając już fakt notorycznego podawania przez portal ?www.brzeg.com.pl? nierzetelnych informacji związanych z Gminą Brzeg, podważania działań Burmistrza Brzegu i podległych mu urzędników, pragnę zwrócić po raz kolejny uwagę na spoczywający na dziennikarzach obowiązek przedstawiania faktów zgodnych z prawdą, informacji sprawdzonych, służących dobru ogólnemu.

Poniżej przedstawiam fakty związane z publikacją Krzysztofa Puszczewicza oraz Jacka Niesłuchowskiego. 

Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński uczestniczył w spotkaniu z Marszałkiem Opolszczyzny Andrzejem Bułą poprzedzającym konferencję zorganizowaną przez obu panów radnych. Podczas tego spotkania poruszane były wszystkie kluczowe dla przyszłości naszego miasta oraz powiatu kwestie związane z rozwojem gospodarczym, społecznym czy komunikacyjnym. Burmistrz Brzegu nie widział potrzeby wzięcia udziału w spotkaniu zorganizowanym przez panów radnych, które było de facto prezentacją działań partyjnych Platformy Obywatelskiej, o czym wcześniej poinformował Marszałka Andrzeja Bułę. Powodem było to, że działacze PO RP przedstawiają różne tezy, które nie wiadomo czy są prawdą, czy nieprawdą, co potwierdza komunikat radnych Krzysztofa Puszczewicza ?szefa struktur powiatowych PO RP oraz radnego Jacka Niesłuchowskiego szefa struktur miejskich tej samej partii.

Nieprawdziwą jest informacja zawarta w tekście: ?(?) Problem ten potwierdził radny Województwa Opolskiego Krzysztof Konik, który po grudniowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego poinformował o fakcie, iż na liście indykatywnych przedsięwzięć priorytetowych planowanych do realizacji bez konkursu w ramach kolejnego RPO nie znalazł się żaden projekt z naszego powiatu. Stało się tak, gdyż najzwyczajniej w świecie nikt z lokalnych władz o powyższe nie wnioskował. Byliśmy tym faktem zaniepokojeni, stąd próba wywołania w powyższym temacie dyskusji, która tak na dobrą sprawę powinna odbyć się zdecydowanie wcześniej (?).? 

Otóż sesja, o której piszą obaj panowie radni, miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Podczas debaty urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego wyjaśniali szczegółowo radnym wojewódzkim zasady i terminy składania wniosków. Urząd Miasta w Brzegu dysponuje zapisem dźwiękowym tej części sesji, stąd posiadamy sprawdzone informacje, kto i co podczas obrad powiedział. Jest tam też wypowiedź radnego Krzysztofa Konika. Radni wojewódzcy otrzymali informacje (w listopadzie), iż termin składania wniosków mija 4 grudnia, a chętni (gminy) mogą takie dokumenty składać. Tak też uczyniły władze Brzegu składając stosowne dokumenty do dnia 4 grudnia. Podobne wnioski przedłożyły również wszystkie samorządy tworzące subregion brzeski. Podane przez autorów tekstu informacje wprowadzają w błąd czytelników i mieszkańców Brzegu.

Jednym z wniosków złożonych przez Brzeg, ale i przez samorządy subregionu brzeskiego, był wniosek ?Wzmocnienie potencjału inwestycyjnego Subregionu Brzeskiego poprzez utworzenie i przygotowanie terenów inwestycyjnych?, którego wartość wynosi ponad 15 mln. euro, a kwota dofinansowania to prawie 13 mln. euro. Zarząd Województwa wstępnie zaakceptował ten wniosek i dlatego trafił on do konsultacji w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Dlatego wprowadzającą w błąd jest informacja podana w tekście, że ?(?) Sukcesem wszystkich, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu będzie wynegocjowanie przez marszałka realizacji projektu, opiewającego na kwotę 15 mln euro, polegającego na uzbrojeniu 320 hektarów terenów inwestycyjnych w Brzegu (?)". Jeżeli marszałek wynegocjuje realizację tego projektu to będzie to zgodne ze złożonym projektem przez Brzeg i inne samorządy, a nie dzięki spotkaniu, które odbyło się po ponad dwu miesiącach od złożenia wniosku, zorganizowanym przez działaczy PO RP. 

Autorzy tekstu poruszają ważną dla Brzegu sprawę komunalizacji terenu oznaczonego na mapach, jako obszar specjalny, czyli ziemi po dawnej jednostce wojskowej-magazynach przy ul. Małujowickiej. Popularnie teren ten określany jest jako ?Zielonka?. Autorzy tekstu podają, iż to obecny Marszałek Województwa zorganizował fundusze na uzbrojenie terenów, które w przyszłości staną się strefą inwestycyjną. Tutaj również fakty wyglądają inaczej, niż podają to panowie radni. Otóż Burmistrz Brzegu występował już kilkakrotnie o przekazanie (skomunalizowanie) rejonu dawnej jednostki wojskowej na rzecz Gminy Brzeg, w celu przekształcenia tych terenów na tereny inwestycyjne. Praktycznie do ubiegłego roku resort obrony nie był zainteresowany takim rozwiązaniem. Proponował Gminie Brzeg kupienie terenu za milionowe kwoty. Jesienią 2013 roku pojawiła się szansa na skomunalizowanie tego terenu, w nawiązaniu do perspektywy środków unijnych na lata 2014-2020. Rozmowy na ten temat i starania w celu komunalizacji jednostki wojskowej prowadzili z resortem obrony narodowej-Marszałek Opolszczyzny Józef Sebesta (który wizytował teren po byłej jednostce) wraz z Burmistrzem Brzegu. Kontynuacje tych działań podjął następca Józefa Sebesty ? Marszałek Andrzej Buła. Stało się to po rozmowie 14 listopada 2013, po rozmowie telefonicznej z Burmistrzem Wojciechem Huczyńskim.  Pan Marszałek Andrzej Buła na prośbę Burmistrza Wojciecha Huczyńskiego, ale i prośbę Burmistrza Prószkowa Róży Malik oraz Wójta Łambinowic Tomasza Karpińskiego zorganizował spotkanie w dniu 27.02.2014 roku z panią wiceminister MON Beatą Oczkowicz. Natomiast, co należy wyjaśnić czytelnikom i mieszkańcom miasta (a czego nie uczynili panowie radni, autorzy publikacji) rejon ten nadal pozostaje w gestii Agencji Mienia Wojskowego, a starania na rzecz jego skomunalizowania prowadzą wspólnie Burmistrz Brzegu i Marszałek Opolszczyzny. 

Z ubolewaniem należy stwierdzić, że - jak wynika to z przekazywanych informacji przez radnych PO RP, autorów tekstu - prawda i rzetelność przekazywania informacji pozostaje na poziomie używanych przez Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej RP w roku 2010, gdzie w kampanii wyborczej rekomendacjami Prezydenta, Premiera i Ministra Sprawiedliwości posługiwali się niektórzy członkowie partii, które okazały się nieprawdziwe.

Z poważaniem

Tomasz Dragan

rzecznik UM w Brzegu

 

wolna trybuna