Spotkanie z Marszałkiem Województwa Opolskiego p. Andrzejem Bułą odbyło się w dniu 11 lutego br. w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
Zaproszeni zostali radni, burmistrzowie i wójtowe wszystkich gmin z powiatu oraz mieszkańcy. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Stało się tak wbrew apelom posłusznej burmistrzowi Brzegu szemranej gazety, nawołującej do bojkotu. Krzesło lidera Subregionu Brzeskiego, burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego było puste, podobnie jak na sesjach Rady Miejskiej Brzegu. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy naszego miasta, Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Bogusław Wierdak, Starosta Maciej Stefański, Wicestarosta Ryszard Jończyk, radni Województwa Opolskiego Dariusz Byczkowski i Krzysztof Konik, Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz wraz z zastępcą Waldemarem Wójcickim, Wójt Olszanki Renata Rabczewska, Wójt Lubszy Bogusław Gąsiorowski oraz licznie przybyli radni powiatu i miasta. Celem spotkania było przybliżenie przez marszałka informacji o szansach na rozwój naszego subregionu, jakie stwarza kolejna perspektywa unijna na lata 2014-2020. Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego nie jest jeszcze dokumentem powszechnie obowiązującym. W dalszym ciągu pozostaje projektem, w którym w wyznaczone przez Brukselę osie priorytetowe zostały wpisane potrzeby, życzenia, które powinny pomóc w doścignięciu i zrównoważeniu rozwoju całego regionu. Dotyczy to w szczególności tych obszarów, w których jesteśmy słabi, np. w zakresie zminimalizowania bezrobocia, które w naszym powiecie jest najwyższe w województwie.
Przed marszałkiem stoją trudne wyzwania w postaci negocjacji tego dokumentu z unijnymi urzędnikami. Mamy nadzieję, że nasze życzenia i potrzeby zostaną przez nich zaakceptowane. W tym miejscu należy wskazać, iż przedmiotowe kwestie nie były nigdy omawiane zarówno na sesjach miasta i jak powiatu, pomimo, iż radni PO dopominali się o rzetelne informacje w tym zakresie. Problem ten potwierdził radny Województwa Opolskiego Krzysztof Konik, który po grudniowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego poinformował o fakcie, iż na liście indykatywnych przedsięwzięć priorytetowych planowanych do realizacji bez konkursu w ramach kolejnego RPO nie znalazł się żaden projekt z naszego powiatu. Stało się tak, gdyż najzwyczajniej w świecie nikt z lokalnych władz o powyższe nie wnioskował. Byliśmy tym faktem zaniepokojeni, stąd próba wywołania w powyższym temacie dyskusji, która tak na dobrą sprawę powinna odbyć się zdecydowanie wcześniej.
Niepokoi nas również fakt, że 2 gminy naszego powiatu, tj. Grodków i Lewin Brzeski nie weszły w skład naszego subregionu. Zgodnie ze Strategią Województwa Opolskiego w regionie wskazano obszar Aglomeracji Opolskiej - lidera oraz 4 ośrodki funkcjonalne o charakterze subregionalnym, tj. subregiony: brzeski, kluczborski, kędzierzyńsko-kozielski i nyski. W skład Aglomeracji Opolskiej wchodzi 20 samorządów, subregionu kluczborskiego 19 samorządów, w tym 3 powiaty, kędzierzyńsko-kozielskiego 13 samorządów, w tym 2 powiaty, nyskiego 17 samorządów, w tym 3 powiaty. Subregion Brzeski jest najmniejszy, w składzie 4 gmin: Brzeg, Skarbimierz, Lubsza, Olszanka i okrojony samorząd powiatowy. Zastanawiające jest dlaczego nikt więcej do naszego subregionu nie chciał dołączyć?? Marszałek w swoim wystąpieniu omówił założenia kolejnej perspektywy unijnej oraz poinformował o aktualnie trwających projektach i naborach wniosków. W trakcie 3-godzinnego spotkania wywiązała się interesująca dyskusja. Do marszałka skierowano pytania merytoryczne związane z projektem RPO, jak również dotyczące naszych lokalnych spraw. Wszyscy, którzy zgłaszali chęć udziału w dyskusji, mieli taką możliwość. Marszałek wysłuchał różnych opinii, niektóre z nich nie były pochlebne, ale dyskusja trzymała wysoki poziom.
Sukcesem wszystkich, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu będzie wynegocjowanie przez marszałka realizacji projektu, opiewającego na kwotę 15 mln euro, polegającego na uzbrojeniu 320 hektarów terenów inwestycyjnych w Brzegu (w tym terenów powojskowych tzw. Zielonki), Skarbimierzu i przy autostradowym węźle przyleskim oraz przebudowie drogi Brzeg - Łukowice Brzeskie. Żywimy nadzieję, że spotkanie Marszałka Województwa z wiceministrem MON p. Beatą Oczkowicz, które zapowiedział marszałek na dzień 27 lutego br. w zakresie tzw. Zielonki okaże się owocne. Jest to realna szansa na nowe inwestycje i miejsca pracy dla mieszkańców naszego powiatu.
Kolejnym sukcesem będzie ewentualna realizacja w ramach środków RPO WO bloku operacyjnego w naszym BCM. Marszałek dodał również, iż w ramach kolejnej perspektywy unijnej przewidziane są środki na usługi opiekuńczo-rehabilitacyjne skierowane do osób starszych i niepełnosprawnych (m.in. domy pomocy społecznej). Innym tematem, który ma szansę realizacji, jest oddolna inicjatywa obywatelska zgłoszona na spotkaniu przez p. Agnieszkę Kiełtykę, polegająca na utworzeniu w naszym mieście infrastruktury rekreacyjnej (ścieżka dla rolkowców i rowerzystów).
Były również tematy, których z braku czasu nie udało się poruszyć, jak np. dotacje i niskoprocentowe pożyczki dla przedsiębiorców. Marszałek zapowiedział jednak, iż spotkanie z przedsiębiorcami odbędzie się w bliskiej perspektywie. ?
Konkludując, starajmy się prowadzić dialog między władzą a społeczeństwem. Dialog na różnych szczeblach: województwo - powiat - gmina. Istnieją bowiem sprawy takiej wagi, które mając na względzie obiektywne dobro ogółu, nie muszą dzielić, lecz łączyć. W takich sytuacjach nikt nie powinien być spychany na bok - bo jest władzą lub opozycją. Działajmy wspólnie!
radny Krzysztof Puszczewicz
radny Jacek Niesłuchowski