niedziela, 24 listopada 2024
W ramach wolnej trybuny przedstawiamy list otwarty rodziców, których pociechy uczą się w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Brzegu. List wiąże się z planowanym zawieszeniem działalności szkoły.

Brzeg, dnia 17.12.2012 r.


Pan
Wojciech Huczyński
Burmistrz Miasta Brzegu


LIST OTWARTY

 

My, Rodzice dzieci uczęszczających do Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzegu, wyrażamy głęboki sprzeciw i niezadowolenie wobec planów Burmistrza Brzegu, który ma zamiar przenieść w/w placówkę do Publicznego Gimnazjum Nr 1 mieszczącego się przy ul. Oławskiej.

Uważamy, że czynność ta zmierza jedynie do szukania oszczędności samorządowych w budżecie gminy i odbywa się kosztem naszych dzieci, a przede wszystkim ich bezpieczeństwa. Należy uwzględnić fakt, że kontakt młodzieży gimnazjalnej z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym może mieć negatywny wpływ na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie naszych  pociech. Przeprowadzona 12 lat temu reforma gimnazjalna miała na celu m.in. właśnie to, aby dzieci 7 letnie (a już wkrótce 6 letnie) nie chodziły do jednej szkoły razem z 15 latkami.

Zgodnie z założeniami reformy dzieciom sześcioletnim trzeba będzie zapewnić nieco inne warunki nauki (np. duże klasy lekcyjne - a największe sale są właśnie w PSP 1) i więcej bezpieczeństwa, aby rodzice nie bali się wysyłać swoje maluchy do szkoły. Gimnazjum na ul. Oławskiej nie jest dostosowane do przyjęcia najmłodszych uczniów. Nie posiada m.in. odpowiednich toalet, sal zabaw dla małych dzieci, osobnej świetlicy i jadalni, jak również szatni ?sportowych".

Już w 2014 roku do szkół podstawowych trafi podwójny rocznik dzieci 6 i 7 letnich, co spowoduje zwiększenie dwukrotnie liczby klas pierwszych. Zgodnie z danymi szacunkowymi przedstawionymi przez władze miasta ilość oddziałów klasowych w roku 2014 zwiększy się (i przez parę lat utrzyma się) z 10 do 13 w PSP 1, z 18 do 21 w PSP 5 i bodajże z 21 do 23 w PSP 3. Ani ?Trójka", ani ?Piątka" nie będą w stanie przyjąć dzieci z rejonu ?Jedynki", bo już dziś są to szkoły dwuzmianowe, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami (niektóre dzieci rozpoczynają lekcje ok. godz. 12).

Przenoszenie PSP 1 z ulicy Chrobrego w zachodnią część miasta utworzy dużą dysproporcję w rozmieszczeniu szkół podstawowych - w centrum i wschodniej części miasta pozostanie tylko jedna szkoła podstawowa, w części zachodniej aż trzy szkoły podstawowe (na ul. Oławskiej, ul. Robotniczej i ul. Lompy). Nierównomierne rozmieszczenie szkół spowoduje, że dzieci z rejonu PSP 1 będą musiały kilkakrotnie przejść bardzo ruchliwe ulice, zanim dotrą do szkoły na drugim końcu miasta.

Rodzice wybierają PSP 1 dla swoich dzieci, ponieważ szkoła ta jest mała i bezpieczna, a uczniowie nie są anonimowi, przez co potencjalne zagrożenia są szybko wychwytywane. Dla wielu rodziców jest to szkoła położona blisko, więc dzieci bezpiecznie i szybko mogą samodzielnie do niej chodzić (odwożenie, przyprowadzanie dzieci dla pracujących rodziców jest poważnym problemem). Szkoła ma dobrą opinię. Przenosząc uczniów z PSP 1 do Gimnazjum na ul. Oławską, wszystkie te argumenty tracą sens. Dzieci trafią do dużej szkoły, z dużo starszymi uczniami. Ponadto będzie daleko. Wędrówka przez najbardziej ruchliwe ulice na pewno nie będzie bezpieczna. Gimnazjum na ul. Oławskiej nie cieszy się też najlepszą opinią, jeśli nawet niesłusznie, to rodzice boją się wysyłać tam swoje małe dzieci.

Nie jest to więc czas na oszczędności lokalowe. Władze powinny zastanowić się jak wykorzystać posiadane budynki szkolne, aby dzieci uczyły się w jak najlepszych warunkach. Trzeba pamiętać, że dopóki istnieją szkoły dwuzmianowe trudno mówić, że szkół w mieście  jest za dużo.

Prosimy zatem o uwzględnienie powyższych argumentów i zaniechanie realizacji projektu łączenia obu szkół.

W imieniu Rodziców
Przewodniczący Rady Rodziców
PSP 1 w Brzegu
Grażyna Szczerbań

Załączniki:
Podpisy rodziców dzieci uczęszczających do PSP 1 w Brzegu.
Do wiadomości:
Rada Miejska Brzegu
 
 
 

wolna trybuna