niedziela, 24 listopada 2024
krzysztof puszczewiczPrzekazuję wystąpienie, jakie wygłosiłem na sesji absolutoryjnej Powiatu Brzeskiego w dniu 28 czerwca 2012 r. oraz pismo Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie ogrodzenia wokół boiska I LO w Brzegu. Mógłbym zasugerować tytuł, który broni się bez komentarza: "A jednak należy patrzeć na ręce Stefańskiemu i innym członkom Zarządu Powiatu". Uprzejmie proszę o zamieszczenie tych spraw na portalu w ramach "wolnej trybuny".

 


SESJA ABSOLUTORYJNA W POWIECIE

Jak ważne mogą być zwykłe kartki?

Wystąpienie Radnego Krzysztofa Puszczewicza w dniu 28 czerwca 2012r.

Rada Powiatu zamierza dziś rozpatrzyć Roczne Sprawozdanie Finansowe Powiatu Brzeskiego, a następnie chce dokonać oceny realizacji budżetu. Prawo budżetowe nakazuje Radzie (Radnym) zachowywać się aktywnie na sesji związanej z kontrolą wykonania budżetu przez Zarząd Powiatu. Dlatego i ja pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji, która się toczy, a właściwie zaczyna, bo nie zauważyłem nikogo kto by się zgłaszał, gdyż ?nieme" zachowanie się Rady, a więc nie spełnienie ustawowo wyznaczonych funkcji kontrolnych stanowi istotne naruszenie prawa. Aktywne zachowanie pozwala na dokonanie właściwej oceny samych sprawozdań, tym samym właściwej oceny działalności Zarządu Powiatu, który dziś ubiega się o absolutorium.

Szanowni Radni. Jak do sprawozdania Zarządu z wykonania budżetu Powiatu Brzeskiego uwag nie mam, albowiem spełnia ono wymogi określone w ustawie o finansach publicznych, dane zawarte w sprawozdaniu są zgodne z wielkościami ujętymi w naszej uchwale z dnia 30 grudnia 2010r. w sprawie budżetu powiatu na 2011r., nie ma pomiędzy nimi jak i innymi dokumentami rozbieżności - to mam zasadnicze uwagi do Zarządu Powiatu, do jego Przewodniczącego Stefańskiego o niezrealizowanie zapisów ustawy o finansach publicznych, tj. art. 270 mówiącego o sprawozdaniu finansowym jednostki, które to Zarząd przekazuje organowi stanowiącemu w terminie do 31 maja.

Ustawodawca wymienia dwa sprawozdania - jedno sprawozdanie zwykonania budżetu, które Zarząd musi przekazać Radzie do 31 marca i tak się stało. Drugie sprawozdanie finansowe, które Zarząd musi przekazać organowi stanowiącemu do 31 maja i tego sprawozdania Radni nie otrzymali. Oba sprawozdania muszą być rozpatrzone i zatwierdzone do 30 czerwca przez Radę Powiatu. Ustawodawca nie zezwala na to, by analizując sprawozdanie z wykonania budżetu stwierdzić, że przeanalizowało się sprawozdanie finansowe, bo zawiera podobne elementy i dane jak sprawozdanie z wykonania budżetu. I odwrotnie.

Ustawodawca mówi o dwóch odrębnych sprawozdaniach. O jednym w art. 267 ustawy o finansach publicznych, o drugim w art. 270 ww. ustawy (w art. 268 mówi, że jeżeli liczba mieszkańców naszego powiatu przekraczałaby 150 tys. to dodatkowo sprawozdanie finansowe musi być zbadane przez biegłego rewidenta. U nas takiej sytuacji nie ma.). Ustawodawca podkreśla, że właśnie na sprawozdanie finansowe należy zwrócić szczególną uwagę. Jest to bilans całego powiatu wraz z podległymi jednostkami, dlatego sprawozdanie finansowe ma znacznie szerszy charakter niż sprawozdanie z wykonania budżetu.

Szanowni Radni.

Na tę sprawę zwracałem uwagę na wczorajszej komisji budżetowej. W odpowiedzi panowie Przewodniczący H. Mazurkiewicz i Przewodniczący M. Stefański przywoływali obowiązujące ?u nas" prawo ?zwyczajowe" oraz fakt, że ?po prostu tak do tej pory było". Szanowni Panowie - nie dopowiem, co robi się zwyczajowo ... .

Radni sprawozdania finansowego nie otrzymali. Jak ma nastąpić rozpatrzenie, a więc przeanalizowanie, przedyskutowanie na dzisiejszej sesji sprawozdania finansowego powiatu - bilansu powiatu, wszystkich podległych jednostek? Jestem zszokowany ignorancją Zarządu przepisów prawa! Doprowadzono do tego, że tak naprawdę to problem mają Radni, którzy w zgodzie z własnym sumieniem, że nie zapoznali się (nie ze swojej winy) z jednym z najważniejszych dziś dokumentów, będą musieli zdecydować co zrobić. Czy w ogóle mogą decydować?

Czy stan naszych finansów obarczony jest ryzykiem zagrożeń? Według analizy Regionalnej Izby Obrachunkowej ukazujących wiele wskaźników zagrożeń, według jednego z nich tj. wskaźnika obciążenia dochodów bieżących wydatkami bieżącymi i obsługą zadłużenia wynosi on w naszym powiecie ponad 100%. Dokładnie 101,2%. Wskaźnik ten pokazuje niewielkie ryzyko zagrożenia, ale może jest to sygnał na dzisiejszą sesję do poważniejszego zastanowienia się przez Zarząd, by w przyszłości nie obudził się z ?ręką w nocniku", jak to do tej pory wiele razy bywało. Nie można o tym nie dyskutować.

Nie wchodząc w tej chwili w pojedyncze obszary sprawozdania z wykonania budżetu, bo szczegółowe pytania zadawałem na komisji, chcę powiedzieć, że pani Skarbnik napracowała się przy sporządzeniu sprawozdania z wykonania przez Zarząd budżetu powiatu. Chcę ją pochwalić. Tego drugiego sprawozdania, tj. rocznego sprawozdania finansowego Powiatu Brzeskiego nie znam, bo nie dane mi było zapoznanie się z tym dokumentem, jak również pozostałym radnym.

Szanowni Radni. Zarząd Powiatu nie jest tylko od dzielenia środków publicznych. Powinien podejmować również takie działania, które pozwolą na ich pomnażanie. Nie można przy ocenie realizacji budżetu przez Zarząd, jak już o tym dyskutujemy, nie dokonać oceny jego pracy. Praca ta, jak już wcześniej sygnalizowałem wypada źle. Martwi mnie również brak znajomości, chyba jednak podstawowych, uregulowań prawnych, które pozwalają sprawować funkcje kierownicze. Obradując dzisiaj nad zasadnością udzielenia Staroście oraz pozostałym członkom Zarządu nie sposób nie odnieść się do utraconego kontraktu na Ratownictwo Medyczne, zwolnienie kilkudziesięciu pracowników szpitala i wypłacenie kilkuset tysięcy złotych odpraw czy odszkodowań. Do sytuacji tej nigdy by nie doszło, gdyby stanowiska kierownicze obsadzane były osobami znającymi specyfikę szpitali, które należycie interpretują i realizują przepisy prawa. Dlatego też jeszcze raz uczulam Państwa na to, że wielce ryzykownym jest moim zdaniem ocena kondycji finansowej i sposobu funkcjonowania pozostałych jednostek podległych Staroście bez zapoznania się, przeanalizowania i przedyskutowania rocznego sprawozdania finansowego powiatu, którego nam Radnym na dzisiejszą sesję nie okazano.

Myślę, że sesja absolutoryjna, to także moment do tego, by przypomnieć Panu Staroście o jego odpowiedzialności wynikającej z nadzorowania organizacji pracy i kontroli nad podległymi pracownikami. Zaufanie w stosunku do pracowników, o którym wcześniej tak dużo mówił Starosta, jak sam powiedział stracił. Jak również mówi Pan Starosta, ?wiecznie ktoś wkłada mu kij w szprychy". Panie Starosto, proszę nam odpowiedzieć czyje jest to koło ze szprychami? Pana ... ?

Szanowni Państwo. Zasada jawności gospodarowania środkami publicznymi jest realizowana przez zapewnienie Radnym dostępu do dowodów księgowych i dokumentów inwentaryzacyjnych. Miesiąc temu złożyłem zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej o dokumenty z ostatnio przeprowadzonej inwentaryzacji. Do dzisiaj nie przedstawiono mi w tym względzie żadnych dokumentów. Czy tych dokumentów nie ma? Czy dopiero teraz przeprowadza się inwentaryzację? Czy Starosta wie jakim majątkiem dysponuje? Jak my, jako Radni mamy podnieść rękę ?za" skoro nie wiemy, jakimi składnikami majątku dysponuje Powiat Brzeski (nieoficjalnie mówi się, że szuka Pan komputerów i biurek). Kolejnego etatowego członka Zarządu do pomocy chyba Pan nie powoła ... Taką przynajmniej mam nadzieję.

Szanowni Radni. Ostatnia sprawa - również związana z gospodarką finansami. Przedwczoraj w Radiu Opole pojawiła się informacja, że roboty budowlane w Starostwie w Brzegu zlecano bez przetargu. Postępowanie w sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową. Do tej pory kilku osobom postawiono również zarzuty, co jest tajemnica poliszynela, ale i media wcześniej również o tym mówiły. Są to lub byli pańscy pracownicy, których Pan nadzoruje lub nadzorował. Jak Pan się z tym czuje? W sprawach tych, to przecież powiat występuje w roli pokrzywdzonego. Gdyby był właściwy nadzór z pańskiej strony, to doszłoby aż do śledztwa w sprawie VI Ds 2/11 dotyczącego podejrzenia przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników Starostwa Powiatowego w Brzegu przy przeprowadzaniu przetargów na roboty budowlane - postępowanie w toku. Gdyby kierował się Pań odrobiną zdrowego rozsądku, to doszłoby aż do śledztwa w sprawie VI Ds 21/12, które między innymi dotyczy wynajęcia sali bankietowej na wesele w należącym do powiatu budynku - postępowanie w toku. Czy wreszcie m.in. ?głośne" roboty budowlane przy ulicy Wyszyńskiego w siedzibie Zarządu Dróg Powiatowych polegające na - zmianie sposobu użytkowania pomieszczeń o wartości 150.000 złotych, remoncie pokoi hotelowych o wartości 100.000 złotych - rzeczywiście prowadzone były bez właściwej procedury przetargowej?

Szanowni Radni. Czy dalsze tolerowanie takiego sposobu i metod sprawowania zarządu powiatem, a zwłaszcza nadzorowanie prac Starostwa Powiatowego w Brzegu odpowiada Państwu? Tym bardziej, że Zarząd Powiatu nie dopełnił ciążącego na nim ustawowego obowiązku nie przekazując Radnym jednego ze sprawozdań (Rocznego Sprawozdania Finansowania Powiatu Brzeskiego) w celu całościowego zapoznania się, przeanalizowania, przedyskutowania na sesji absolutoryjnej i jego zatwierdzenia przez organ stanowiący, którym jest Rada Powiatu. U mnie budzi to niepokój, dlatego też nie podniosę ręki za udzieleniem absolutorium.

Krzysztof Puszczewicz

P.S.

1. Szanowni Państwo. Starosta Stefański, zabierając głos po moim wystąpieniu, nie wiedząc dlaczego, zapytał mnie ?co bym zrobił, gdyby ktoś ukradł mi kartki". Prawdopodobnie chodziło mu o moje notatki, z których korzystałem w trakcie swojego wystąpienia. Ponieważ Przewodniczący Rady H. Mazurkiewicz nie pozwolił mi odpowiedzieć na nurtujący Starostę Stefańskiego problem, nie udzielając mi głosu i wyłączając mikrofon, dlatego też odpowiem Panu Stefańskiemu teraz - gdyby za tym stał Stefański, to pewnie bym się nie zdziwił. Dopowiem więcej, wtedy mieszkańcy Powiatu Brzeskiego nie dowiedzieliby się m.in. o wielu toczących się postępowaniach karnych.

2. Panie Przewodniczący Mazurkiewicz. Cieszę się, że z uwagą śledzi Pan moje teksty, dlatego też jeszcze raz zachęcam wszystkich do przeczytania mojego artykułu ?Gdzie był wcześniej Starosta Stefański?" (Gazeta Brzeska nr 12 z 20.06.2012r. oraz strona http://puszczewicz.platforma.org ). Ponieważ lubi Pan bawić się mikrofonem i często go wyłączać powiem tylko ?uderz w stół, a nożyce się odezwą".

kuty_plot

wolna trybuna