Trzy lata temu, 24 lutego 2022 roku, rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę – konflikt, który na nowo zdefiniował porządek geopolityczny w Europie.
Od tamtej pory Ukraina nie tylko broni swojej suwerenności, ale również konsekwentnie dąży do integracji z Unią Europejską, traktując członkostwo jako gwarancję stabilności, rozwoju i bezpieczeństwa.
Akcesja Ukrainy do UE niesie za sobą szereg wyzwań, także dla Polski. Zarówno o szansach, jak i zagrożeniach mówi najnowszy raport „Ukraina na drodze do Unii Europejskiej: realia i perspektywy w świetle doświadczeń Polski”.
Transformacja Ukrainy w kierunku członkostwa w Unii Europejskiej wpisuje się w szerszy kontekst geopolityczny, ekonomiczny i społeczny, definiujący przyszłość całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Rosyjska agresja na Ukrainę i towarzyszący jej zwrot w europejskim myśleniu o bezpieczeństwie, polityce i gospodarce tworzą szczególny kontekst dla rozważań na temat przyszłego miejsca Ukrainy w strukturach Unii Europejskiej.
W realiach trwającej wojny, a także rosnących oczekiwań ukraińskiego społeczeństwa, Ukraina stoi dziś u progu jednego z najważniejszych wyzwań w swojej najnowszej historii. Proces akcesyjny do UE to bowiem nie tylko formalna procedura spełnienia określonych kryteriów i przejęcia acquis communautaire, lecz także gruntowna modernizacja instytucjonalna, gospodarcza i społeczna. W tym kontekście polskie doświadczenia sprzed dwóch dekad nabierają szczególnego znaczenia, biorąc oczywiście pod uwagę odmienne uwarunkowania obu akcesji, jak i zmiany, jakie dokonały się w Unii Europejskiej. Wejście Polski do Unii w 2004 roku jest przykładem dynamicznego procesu, który wpłynął na kształt polityki, gospodarki oraz społeczeństwa nowego państwa członkowskiego. Raport, poprzez połączenie perspektywy geopolitycznej i gospodarczej oraz odniesienie do praktycznego doświadczenia Polski, oferuje komplementarny obraz uwarunkowań i możliwych scenariuszy przyszłej integracji Ukrainy ze strukturami unijnymi.
Publikacja, opracowana przez Warsaw Enterprise Institute we współpracy z Institute for Economic Research and Policy Consulting z Ukrainy, opiera się na analizach prawnych, badaniach ukraińskiego rynku oraz doświadczeniach Polski z okresu reform akcesyjnych.
Zapoznaj się z naszym raportem!