wtorek, 01 kwietnia 2025

ivbcby1r20128iggUwolnij białoruskich więźniów sumienia - dołącz do akcji #BiegamDobrze!

 

 

 

 

Problemy zdrowotne, brak dostępu do podstawowej opieki medycznej, samotność i izolacja – to codzienność białoruskich więźniów i więźniarek sumienia. Ty masz możliwość żyć normalnie –spotykać się z bliskimi, uczyć się, pracować, realizować marzenia, pasje. Niestety, wielu osobomw Białorusi ta szansa została brutalnie odebrana.

 

Maria Kalesnikawa, Andrzej Poczobut, Aleś Bialacki i Marfa Rabkova to symbole białoruskiej walki o wolność i godność.

 

 

Maria Kalesnikawa: flecistka i działaczka polityczna, po wyborach 2020 stała się ikoną białoruskiej opozycji. Mimo bohaterskich działań, 6 września 2021 roku została skazana na 11 lat kolonii karnej. Obecnie Maria przebywa w okropnych warunkach – z ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej, izolowana od innych więźniarek i odcięta od rodziny.

 

 

Andrzej Poczobut: polsko-białoruski dziennikarz i działacz mniejszości, skazany na 8 lat w surowej kolonii karnej w Grodnie. Teraz przebywa w jednym z najniebezpieczniejszych więzień Białorusi, ma utrudniony kontakt z rodziną i adwokatem. Nie otrzymuje niezbędnych leków.  W więzieniu spędził swoje 50. urodziny. 

 

 

Aleś Bialacki: prezes i założyciel Centrum Praw Człowieka Wiosna (Viasna), laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 roku. Czternastego lipca 2021 roku został zatrzymany i od tamtej pory przebywa w areszcie, grozi mu od 7 do 12 lat pozbawienia wolności. Od chwili zatrzymania nie widział się z żoną, nie otrzymuje również korespondencji od bliskich, warunki panujące w kolonii Bobrujsk sprawiają, że jego stan zdrowia stale się pogarsza.

 

 

Marfa Rabkova: działaczka na rzecz praw człowieka i koordynatorka wolontariatu w Centrum Obrony Praw Człowieka Wiosna, skazana na 14 lat i 9 miesięcy. W czasie pobytu w areszcie Marfa miała problemy zdrowotne, mdlała, skarżyła się na bóle brzucha, zębów i zapalenie węzłów chłonnych. Niestety Marfa jest pozbawiona podstawowej opieki medycznej.

 

30 marca masz szansę dołączyć do 19. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego lub 12. New Balance Biegu na Piątkę i pobiec dla nich oraz innych więzionych w Białorusi. Zamiast opłaty startowej, utwórz charytatywną zbiórkę na rzecz Amnesty International.

 

Pakiety startowe Drużyny Praw Człowieka szybko się kończą, więc nie zwlekaj – zarejestruj się na wybrany bieg, wybierz Amnesty International, zaproś bliskich i znajomych, by wsparli Twoją zbiórkę.

 

Dołącz do akcji i pokaż, że świat o nich nie zapomni!

 

ZAPISUJĘ SIĘ

 

amnesty international

wolna trybuna