środa, 02 grudnia 2020

niepodleglosc 073Mieszkańcy Gminy Skarbimierz, podobnie jak w całym kraju oddali cześć tym wszystkim bohaterom, którzy skutecznie doprowadzili do odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny 101 lat temu oraz zasłużyli się Polsce w najtrudniejszych okresach w latach następnych.
Świętowanie w Skarbimierzu–Osiedle rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem sztandaru i kompani honorowej 1 Pułku Saperów, sztandarów kombatanckich i organizacji społecznych. Zarówno ks. dziekan Stanisław Grzechynka, proboszcz parafii w Skarbimierzu jak i ks. kpt Piotr Rokita kapelan brzeskich saperów pięknie mówili o polskich bohaterach, którzy byli gotowi oddać wszystko dla sprawy niepodległości Ojczyzny i o powinnościach w tej mierze nas współczesnych.
W czasie mszy świętej koncertował miejscowy chór Cantate Domino, jeden z laureatów Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Olszance, oraz dzieci z Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu.
Po zakończeniu mszy świętej kilkaset osób uczestniczyło w uroczystym apelu na placu kościelnym. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego flaga narodowa została wciągnięta na maszt, odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci zakończony salwą honorową. W krótkim wystąpieniu do uczestników uroczystości Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit podziękował kombatantom, weteranom i żołnierzom za wspólne uczczenie Święta Niepodległości a mieszkańcom Gminy Skarbimierz za ich trud w budowaniu współczesnej Polski i naszej gminnej Małej Ojczyzny. Uroczystość przy oklaskach zakończyła defilada żołnierzy i wspólna gorąca grochówka, herbata i ciasta przygotowane przez Radę Osiedla Skarbimierz i Klub Seniora w Skarbimierzu. Dziękujemy także za pączki dostarczone przez cukiernie Bombonierka.
Pieśni patriotyczne rozbrzmiewały także w innych miejscowościach gminy.
Miedzy innymi w Żłobiźnie Stowarzyszenie „Wilijki” zaprosiło mieszkańców na ogniska niepodległościowe i wspólne śpiewanie pieśni tak bliskie sercom Polaków. Wcześniej 8 listopada w Gminnym Zespole Szkół w Skarbimierzu dzieci i młodzież zaprezentowały swoje umiejętności w repertuarze patriotycznym na szkolnym apelu.
Ostatnim akcentem Święta Niepodległości w Gminie Skarbimierz będzie koncert słowno-muzyczny „Ku Niepodległej” w wykonaniu Zespołu Rewelacja ze Związku Emerytów i Rencistów w Brzegu. Koncert odbędzie się w hali widowiskowo- sportowej w Żłobiźnie 18 listopada 2019r o g. 17.00.

Andrzej Sowa

Nie masz uprawnień do komentowania