niedziela, 24 listopada 2024

IMG 5910Już w najbliższą sobotę (2 września) o godzinie 13.00 na Marinie Brzeg rozpocznie się Grand Prix Odry na skuterach wodnych.

 

Swój udział w zawodach zapowiedział między innymi Łukasz Rostkowski, czyli L.U.C. – znany polski raper.

Harmonogram zawodów skuterów wodnych w Brzegu - 2.09.2017 r.

godz. 10.00 - otwarcie biura zawodów - zapisy
godz. 11.00 - otwarcie trasy do treningów
godz. 12.00 - zakończenie zapisów
godz. 12.30 - odprawa techniczna
godz. 13.00 - rozpoczęcie zawodów
godz. 15.30 - zakończenie zawodów
godz. 16.00 - wręczenie nagród

Zawody odbywać się będą w klasie SPARK 90 odrębnie dla kobiet i mężczyzn.
Organizator zapewnia skutery klasy SPARK.
Klasy do 200 KM i ponad 200 KM rozgrywane są bez podziału na płeć i na własnym sprzęcie.

Ciepłe napoje, kiełbasy z grilla i dobra zabawa zapewnione.
Zapraszamy amatorów sportów wodnych do udziału i kibicowania.

Impreza ma charakter sportowo-rekreacyjny i przeznaczona jest dla osób amatorsko pływających skuterami wodnymi (wykluczony jest udział zawodników posiadających licencję zawodniczą PZMiNW). Do zawodów mogą zgłaszać się wszyscy posiadający patent sternika motorowodnego. Nie jest wymagane posiadanie własnego sprzętu – organizatorzy zapewniają możliwość skorzystania ze skutera Spark o mocy 90 KM.
Zawodnicy mają za zadanie pokonać jak najszybciej wyznaczoną trasę. O ostatecznej kolejności decyduje najlepszy czas uzyskany przez zawodnika w kolejnych próbach.
Do zawodów można zgłosić się poprzez Internet wysyłając zgłoszenie na adres mailowy sport.mosir@brzeg.pl lub przed zawodami (do godziny 12.00). Zawody odbywają się w trzech klasach:
Skutery SPARK o mocy silnika 90 KM
Skutery o mocy silnika do 200 KM
Skutery o mocy silnika ponad 200 KM.

 

trasa regat skuterow Brzeg

 

Regulamin GRAND PRIX ODRY skuterów wodnych

POSTANOWIENIA OGÓLNE

Organizatorem Zawodów jest MOSiR Brzeg.

Celem zawodów jest upowszechnienie turystyki motorowodnej oraz sportu amatorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem zawodów, w których mogłyby uczestniczyć również całe rodziny.

Zawody  przeprowadzane są w oparciu o niniejszy regulamin.

Organizator przygotowuje miejsca zawodów zgodnie z zaleceniami Urzędów Żeglugi Śródlądowej. 

WARUNKI UCZESTNICTWA.

W zawodach uczestniczyć mogą, osoby  które nie są czynnymi zawodnikami klasyfikowanymi w  edycjach licencjonowanych zawodów  bądź eliminacji. 

Żaden zawodnik nie ma prawa uczestniczyć w eliminacji, jeżeli zostanie stwierdzone przez sędziów, że jest on pod wpływem alkoholu, leków lub narkotyków.

Wyścigi odbywają się na akwenie zamkniętym, na trasie slalomu wyznaczonego bojami. Wymagany kierunek i sposób pokonania trasy będzie każdorazowo omówiony na odprawie zawodników. Wypływając na akwen należy zwracać uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Nieostrożna, niebezpieczna jazda rozumiana jako, ścinanie toru jazdy, rozmyślne uderzanie lub najazd na boje , niesportowe zachowanie na akwenie, nieznajomość topografii toru oraz niedostosowanie prędkości i/lub kierunku płynięcia skutera do sytuacji na wodzie jest zabroniona i będzie karana. Możliwe kary to: nie sklasyfikowanie w wyścigu w którym nastąpiło przewinienie, a w przypadku spowodowania kolizji dyskwalifikacja z zawodów.

Uczestnictwo w zawodach jest dobrowolne. Zawodnik podpisując zgłoszenie do udziału w zawodach automatycznie akceptuje wszystkie warunki uczestnictwa zapisane w niniejszym regulaminie i zobowiązuje się do ich przestrzegania.  Zobowiązuje się do respektowania i przestrzegania poleceń i nakazów obsługi sędziowskiej. Automatycznie akceptuje fakt, że bierze udział w zawodach na własny koszt i na własne ryzyko. W imieniu swoim, jak i w imieniu członków swojej rodziny zrzeka się wszelkich roszczeń odszkodowawczych z tytułu ewentualnego wypadku. Zobowiązuje się do współzawodnictwa w duchu zdrowej sportowej rywalizacji oraz z poszanowaniem zasad „fair play”.

KLASY W JAKICH ROZGRYWANE SĄ ZAWODY

  1. Klasa SPARK 90 KM
  2. Klasa do 200 KM
  3. Klasa powyżej 200 KM

KONKURENCJE I WARUNKI PRZEPROWADZANIA ZAWODÓW

Zawody rozgrywane są na okrężnej trasie slalomowej w formie Indywidualnego biegu czasowego. Długość okrążenia: 800 – 1100 m. Start: lotny. Ilość okrążeni: 2. 

Zawodnicy w poszczególnych klasach odbywają  3 lub 4 przejazdy (decyzję o ilości przejazdów podejmie sędzia główny zawodów przed zawodami). 

Warunkiem rozegrania biegów  w danej kategorii  jest minimum 2 zawodników dla każdej kategorii

PROCEDURY STARTOWE, PRZEBIEG ZAWODÓW

Nie stawienie się zawodnika na linii startu po jego wywołaniu oznacza rezygnację z udziału w rywalizacji.

Procedura startowa rozpoczyna się w momencie gdy sędzia startowy da sygnał zawodnikom do uruchomienia silników. 

Procedura startowa może zostać przerwana na wyraźny sygnał zawodnika jedynie do czasu, gdy sędzia nie dał jeszcze sygnału startu. Zawodnikowi przysługuje tylko jedno dwuminutowe wstrzymanie procedury startowej na jeden wyścig.

Sędzia główny może zadecydować o zarządzeniu restartu przejazdu. Powodami takiej decyzji mogą być między innymi: zerwana boja, lub inne powody mogące wpłynąć na bezpieczeństwo uczestników.

Zawodnik przed startem zbliża się na wolnym biegu do linii startu. W momencie jej przekroczenia sędzia daje sygnał startu i uruchamiany jest pomiar czasu.

Zawodnik po starcie pokonuje trasę zgodnie z ustalonym przebiegiem. 

Zawodnicy zobowiązani są omijać boje kursowe zgodnie z informacjami uzyskanymi na odprawie zawodników. Dziób skutera musi wyraźnie być skierowany wokół każdego z takich znaków. Każdy przypadek przejechania po boi kursowej (bez względu na to z której strony skutera boja się ukaże) będzie traktowany jak ominięcie boi i będzie skutkowało  nie sklasyfikowaniem w wyścigu w którym przewinienie to nastąpiło.

Nieprawidłowe pokonanie trasy przez zawodnika równoznaczne jest z faktem  dyskwalifikacji  tego zawodnika w biegu, w którym te przewinienie miało miejsce.

Nie przepłynięcie pomiędzy bojami wyznaczającymi linię mety potraktowane będzie jako celowe ominięcie boi i przewinienie takie skutkuje  nie sklasyfikowaniem w wyścigu w którym przewinienie to miało miejsce

Zawracanie, aby poprawnie opłynąć ominiętą boję jest zabronione.

Zabrania się przepływania przez akwen na którym rozgrywany jest wyścig w momencie jego trwania. Zabronione jest również „opływanie” trasy. Karą za niedostosowanie się do tych wymogów jest wykluczenie z rywalizacji.

WYNIKI

Kolejność zawodników ustalana jest na podstawie porównania najlepszych czasów przejazdu uzyskanych przez zawodników w trakcie zawodów.

WYPOSAŻENIE OSOBISTE ZAWODNIKA

Wyposażenie osobiste zawodnika ma za zadanie zminimalizować ryzyko kontuzji oraz umożliwić ekipie sędziowskiej bezproblemową identyfikację zawodnika w trakcie rozgrywania zawodów. Wyposażenie takie dzieli się na wyposażenie obowiązkowe oraz wyposażenie zalecane. Zgłaszając się do udziału zawodach  każdy zawodnik jest świadomy ryzyka jakie niesie udział w zawodach i zobowiązuje się do bezwzględnego używania całego wyposażenia obowiązkowego w każdym przypadku kiedy wypływa na akwen na którym jest rozgrywana eliminacja. Za odpowiedni dobór wyposażenia odpowiada zawodnik, jednak powinien on spełniać niżej wymienione wymagania.

Do wyposażenia obowiązkowego zawodnika zalicza się

Kamizelkę asekuracyjna, która musi być w dobrym stanie oraz spełniać wymagania co do wyporności zabezpieczającej unoszenie się zawodnika na powierzchni wody. Niedozwolone są nadmuchiwane kamizelki ratunkowe.

Wyposażenie zalecane:

Kask ochronny, który musi być odpowiednio dopasowany, z pełną ochroną włączając w to szczękę i usta (osłona twarzy zdjęta). Sugerowanym rodzajem kasku jest „typ motocross”. Nie dozwolone są kaski plastikowe, rowerowe, BMX, czy też podobnie wykonane ochrony głowy. Nie dozwolone są również kaski z przykręcaną (ruchomą) osłoną szczęki.

Kombinezon neoprenowy tzw. „pianka” z nogawkami przynajmniej do kolan

Buty sportowe lub specjalne do skuterów wodnych

Sędzia Główny ma prawo zabronić używania jakiegokolwiek elementu wyposażenia obowiązkowego, jeżeli uzna je za niespełniające wymogów bezpieczeństwa i zapewnienia właściwej ochrony lub z innego powodu uzna je za nieodpowiednie.

Zidentyfikowany brak jakiegokolwiek elementu wyposażenia obowiązkowego na linii startu skutkuje karą regulaminową: dyskwalifikacją z biegu.

SĘDZIOWIE

Zawody prowadzone są przez następujących sędziów: sędzia główny, sędzia startowy, sędzia mierzący czas, sędziowie przebiegu trasy.

Sędzia główny jest odpowiedzialny za prowadzenie zawodów od ich rozpoczęcia do oficjalnego zakończenia i w związku z tym:

  • ma prawo podjąć każde działania jakie wydają mu się niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom, widzom lub sędziom;
  • ma prawo w każdym momencie trwania zawodów zabronić udziału w eliminacji każdemu zawodnikowi, jeśli w jego opinii może on stanowić niebezpieczeństwo dla widzów, uczestników zawodów lub siebie samego;

W przypadku naruszenia przepisów ma prawo dyscyplinować uczestników zawodów przy pomocy kar regulaminowych. Od nałożonych kar przysługuje odwołanie zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu i zasadami składania protestów.

Sędzia główny ma prawo zdyskwalifikować lub zażądać usunięcia z terenu zawodów zawodnika, sponsora lub członka zespołu za dowolne z następujących przewinień: używanie wulgaryzmów, napastliwy język lub niesportowe zachowanie skierowane przeciwko sędziom, widzom lub innym uczestnikom zawodów, stosowanie środków odurzających i/lub narkotyków. Decyzja dyscyplinowania zawodnika za jakiekolwiek z powyższych przewinień jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

W przypadku zaistnienia sytuacji nie objętej jednoznacznie niniejszym Regulaminem, która w ocenie sędziego głównego stanowi zagrożenie dla kogokolwiek lub nie mieści się w pojęciu sportowej rywalizacji, sędziemu głównemu przysługuje prawo do jej oceny i interpretacji oraz wyznaczenia rodzaju kary.

KARY

Przewiduje się następujące rodzaje kar:

Kary sportowe - ostrzeżenie, dyskwalifikacja z biegu, dyskwalifikacja z całej eliminacji

Kary dyscyplinarne - usunięcie zawodnika z terenu zawodów

PROTESTY, ODWOŁANIA

Każdy zawodnik uczestniczący w zawodach  ma prawo złożyć protest: 

  • na rywala dotyczący przestrzegania zapisów niniejszego Regulaminu.   
  • na decyzję Sędziego Głównego (jeżeli zapisy niniejszego regulaminu nie mówią inaczej), a dotyczącą bezpośrednio zawodnika składającego protest

Protesty składane są w sekretariacie zawodów. Protest musi być złożony indywidualnie – protesty zbiorowe nie będą przyjmowane. Protest musi być złożony przez zawodnika w formie pisemnej wraz z uzasadnieniem. Każdy złożony protest może dotyczyć tylko jednego punktu regulaminu.  Przed złożeniem protestu zawodnik musi wpłacić w sekretariacie zawodów kaucję w wysokości 300 zł. (trzysta złotych).

Protest rozpatrywany jest przez Komisję złożoną z przedstawicieli organizatora, uczestników i sędziów (po 1 z każdej grupy).

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia protestu, kaucja zwracana jest zawodnikowi, natomiast w przypadku decyzji negatywnej przepada na rzecz organizatora zawodów Protest musi być złożony w nieprzekraczalnym terminie do 10 minut od czasu ogłoszenia wyników lub decyzji o karze nałożonej na składającego zawodnika. Protesty po tym czasie nie będą przyjmowane .

Próba oprotestowania decyzji o nałożonej karze w innej formie niż powyżej opisana (np. dyskusje z członkiem ekipy sędziowskiej, próby wywierania nacisku lub inne formy) będą potraktowane jak niesportowe zachowanie i będą podlegać karze zgodnej z tym przewinieniem.

NAGRODY

Nagrody w poszczególnych eliminacjach zapewnia organizator lokalny eliminacji.

Nagrody (puchary i dyplomy) w całym cyklu zapewnia organizator.

PRZEPISY KOŃCOWE

Prawo ostatecznej interpretacji zapisów niniejszego regulaminu przysługuje sędziemu głównemu.

Zgłoszenie udziału w zawodach jest równoznaczne z:

  • potwierdzeniem, że każdy z uczestników zapoznał się z niniejszym Regulaminem i wyraża zgodę na wzięcie udziału w zawodach na warunkach określonych w niniejszym Regulaminie.
  • wyrażeniem przez każdego z uczestników zgody na przetwarzanie przez Organizatora ich danych osobowych w zakresie niezbędnym dla przeprowadzenia zawodów zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 (Dz.U. 2016 poz. 922),
  • wyrażeniem przez każdego z uczestników zgody na rozpowszechnianie wizerunku oraz imienia i nazwiska uczestnika.

Przez przystąpienie do zawodów, uczestnik wyraża swoją zgodę na rozpowszechnianie jego wizerunku na zdjęciach i filmach wykonanych w trakcie zawodów. Uczestnik wyrażając swoją zgodę, zgodnie ze zdaniem poprzednim, przyjmuje do wiadomości i godzi się na to, iż jego wizerunek może zostać rozpowszechniony przez organizatora m.in. do celów promocyjnych i marketingowych, w szczególności w materiałach reklamowych organizatorów i sponsorów, na portalach internetowych organizatorów i sponsorów, łącznie z wizerunkami osób trzecich, w tym innych uczestników, a rozpowszechnione zdjęcia i filmy mogą zostać opatrzone komentarzem. Z tytułu rozpowszechniania wizerunku na ww. zdjęciach i filmach uczestnikom nie przysługuje wynagrodzenie.

Nowiny na pasku