W styczniu 2017 roku ujawniono nielegalne składowanie niebezpiecznych substancji na terenie Gminy Brzeg. W ramach zarządzania kryzysowego podjęto działania zmierzające do szybkiego usunięcia zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców Brzegu, bowiem zgodnie z opiniami Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Brzegu oraz Komendy Powiatowej Policji w Brzegu składowane odpady miały charakter wysoce łatwopalny i wybuchowy. Wzrost temperatury powietrza zwiększał ryzyko realnego zagrożenia.
W trybie art. 67 ust.1 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych dokonano wyboru firmy, która dokonała wywozu wszystkich nielegalnie składowanych odpadów niebezpiecznych w centrum miasta, przy rzece Odrze. Zgodnie z podpisaną umową, do końca kwietnia 2017 roku ma nastąpić unieszkodliwienie wszystkich zabranych z Brzegu odpadów w instalacji własnej firmy.
Łącznie z terenu Gminy Brzeg wywieziono 163,64 tony odpadów niebezpiecznych. Koszt, jaki będzie wydatkowany na ten cel to kwota około 265 tysięcy złotych.
Jerzy Wębiak – Burmistrz Brzegu wyjaśnia: „Sytuacja, w której znalazła się Gmina Brzeg była bardzo trudna, ponieważ z jednej strony skala zagrożenia była bardzo duża, a z drugiej strony procedury oraz wydatkowanie pieniędzy publicznych ograniczone jest przepisami prawa. Dopiero od 16 marca miałem rekomendacje Wojewody Opolskiego i Starosty Brzeskiego do podejmowania działań i wydatkowania środków w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Szybkie działanie pracowników oraz zaangażowanie służb Straży Pożarnej i Policji w Brzegu spowodowały, że od 30 marca 2017 roku na terenie Brzegu nie ma nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych. Niewątpliwie zasługą tej sytuacji jest profesjonalizm i sprawne działanie firmy SARPI z Dąbrowy Górniczej, z którą zawarliśmy stosowną umowę. Natomiast prowadzone w tej sprawie postępowanie administracyjne z art. 26 ust. 2 ustawy o odpadach zostanie umorzone. W dalszej części działania postaramy się odzyskać wydatkowane na ten cel środki finansowe”.