niedziela, 24 listopada 2024
zlote kotwice-wladyslaw jarzombekFirma "Jarząbek" prowadzona przez brzeżanina Władysława Jarząbka jest laureatem prestiżowej miejskiej nagrody "Złote Kotwice" przyznawanej za działalność gospodarczą, społeczną i kulturalną na rzecz miasta, jego rozwoju oraz mieszkańców. Władysław Jarząbek został laureatem w kategorii "gospodarka-samorząd-promocja".


Nominowanym w tej samej kategorii był Henryk Wujek, samorządowiec, b. wiceburmistrz Brzegu w latach 1994-98, a obecnie wieloletni prezes brzeskiej spółdzielni mieszkaniowej "Zgoda". Natomiast Krystian Ławreniuk, działacz społeczny, członek zarządu i współzałożyciel fundacji "Rozwój" był nominowany w kategorii "człowiek".

Nagroda została wręczona Władysławowi Jarząbkowi podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 19 grudnia 2012 r w ratuszu.

 - Jestem niezmiernie zaszczycony, że moja skromna firma i działalność budowlana została doceniona przez kapitułę konkursu. Mam nadzieję, że każdy, kto spaceruje ulicami miasta może oglądać naszą pracę, którą staraliśmy się wykonać jak najlepiej dla miasta - mówił wzruszony Władysław Jarząbek.

 - Co więcej - podkreślał burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński wręczając nagrodę Władysławowi Jarząbkowi - warto dodać, że firma wykonuje swoje prace z niezwykłą starannością i precyzją, co widać po realizowanych przez nią inwestycjach. Praktycznie wszystkie ulice zabytkowe, z wyjątkiem Reja, były wykonywane przez tą firmę. Gratulacje i dziękujemy za dobrą współpracę.

Warto dodać, że firma działa na rynku od 1987 roku i jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Zajmuje się robotami drogowymi, brukarsko-budowlanymi a nawet odwodnieniami. Jej prace można oglądać m.in. na terenie całego powiatu brzeskiego, nie tylko zatem w Brzegu, ale i Lewinie Brzeskim, gdzie m.in. otoczenie wokół ratusza to dzieło "Jarząbka". Firma wyspecjalizowała się też w robotach pod nadzorem konserwatora zabytków. Chodzi o posiadanie specjalnych maszyn i umiejętności do renowacji zabytkowych dróg i chodników, w tym konserwacji i obróbki bruku.


Wyciąg z wniosku zgłoszonego w sprawie firmy Jarząbek

Firma Brukarstwo, Odwadnianie Terenu i Roboty Bitumiczne Władysława Jarząbka powstała w marcu 1987 r. Od tej pory prowadzi działalność w branży drogowej na terenie Miasta i Gminy Lewin Brzeski, Gminy Olszanka, a później na terenie powiatu brzeskiego, w tym właśnie Brzegu. W 2000 roku firma zaangażowała się do robót drogowych w samym Brzegu na podstawie wygranych przetargów publicznych. Była to budowa ulic od podstaw: Chorążych i Pierwszej Brygady. W następnych latach realizowała kolejne budowy ulic tj.: Herberta, Prusa, Dąbrowskiej na ?Osiedlu Południowym" oraz ul. Kwiatowej (odc. Lwowska-Wileńska), Liliowej oraz Wileńskiej (odc. Robotnicza-Liliowa).
W 2005r. po zmianie nazwy na Brukarstwo, Odwadnianie Terenu i Roboty Bitumiczne ?JARZĄBEK" Spółka Jawna 49-305 Brzeg, ul. Korfantego 33 kontynuowała prace drogowe na terenie Brzegu m.in. na ul. Platanowej (od strony Parku Wolności), Norwida, budowie drogi dojazdowej do kompleksu przemysłowo-usługowego przy ul. Starobrzeskiej, budowie ulic: Mjr. Sucharskiego i Skłodowskiej, odcinka ul. Tęczowej, przebudowie drogi wewnętrznej wzdłuż budynków Piwowarska-Ofiar Katynia, ul.Gaj, łącznika ulic Łokietka-Trzech Kotwic, dalszego odcinka ul. Wiedeńskiej (przy garażach), przebudowie ul. Kilińskiego, budowie ul. Toruńskiej.
Od 2008 r. firma BOTiRB ?JARZĄBEK" wykonywała roboty drogowe w obrębie zabytkowego układu urbanistycznego miasta Brzegu wpisanego do rejestru zabytków pod nr 622/59, na obiektach leżących w strefie ?A" ścisłej ochrony konserwatorskiej. Rozpoczęła i zakończyła do chwili obecnej zadanie pn. ?Rewitalizacja przestrzeni miejskiej centrum miasta Brzeg" w ramach którego wykonano przebudowę następujących obiektów: Pl. Niepodległości, Pl. Kościelny, ul. Zakonnic (odc. Długa-Dzierżonia), ul. Kościelna (odc. Mleczna-Zakonnic), Pl. Polonii Amerykańskiej, ul. Staromiejska, Chopina (odc. Jagiełły-Rynek), ulica Długa (odc. Jagiełły-Chrobrego), Jabłkowa, Polska (odc. Długa-Dzierżonia).
Realizacja przedsięwzięcia sprowadzała się do odtworzenia historycznych nawierzchni jezdni z kostki kamiennej granitowej, pochodzącej z rozbiórki tych ulic, poddanej obróbce polegającej na ścięciu kostki z trzech stron wraz z płomieniowaniem górnej powierzchni, której celem było ujednolicenie kształtów i wymiarów materiału kamiennego. Przebudowa tych ulic prowadzona była pod nadzorem archeologicznym Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Technologia zastosowana przez naszą brzeską firmę spowodowała, że aktualnie możemy cieszyć się walorami estetycznymi centralnych deptaków i placów miejskich. Warto podkreślić, że pracownicy firmy dołożyli wszelkich starań, jako brzeżanie, ku temu aby centrum naszego miasta stanowiło nie tylko chlubę dla jego mieszkańców, ale również było wizytówką w regionie. Tylko z opinii turystów i innych firm budowlanych przyjeżdżających do Brzegu wynika, że nasze centrum miasta jest brane jako wzór do naśladowania, jeśli idzie o wykonawstwo na substancji zabytkowej.
Zakres robót został wykonany zgodnie z zawartymi umowami po przetargach publicznych, zatwierdzonymi projektami budowlanymi, zasadami drogowej sztuki budowlanej oraz dużym zaangażowaniem i starannością.     
W sierpniu 2009r. firma ?JARZĄBEK", jako wykonawca, dostała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie  ?Modernizacja Roku 2008" w kategorii ?Rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych za ?Rewitalizację centrum miasta Plac Polonii Amerykańskiej, Plac Niepodległości i rejon Placu Kościelnego w Brzegu". Uroczyste wręczenie wyróżnienia nastąpiło 27 sierpnia 2009r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
W bieżącym roku minęła 25 rocznica działalności firmy.

Tomasz Dragan
rzecznik prasowy UM

Nowiny na pasku