Unia Europejska nie przetrwa jeśli jej nie zreformujemy; celem Konferencji ws. przyszłości Europy jest zdefiniowanie przyszłego kierunku dla UE – podkreślił w rozmowie z PAP europoseł Guy Verhofstadt (Grupa Renew Europe).
W niedzielę w Warszawie skończyły się trzydniowe obrady Konferencji w sprawie przyszłości Europy dotyczące zmian klimatu, środowiska i zdrowia. Panel obywatelski koncentrujący się na tych tematach spotykał się po raz trzeci i ostatni.
Unia Europejska, to mój osobisty pogląd, nie przetrwa, jeśli jej nie zmienimy, jeśli jej nie zreformujemy. Celem Konferencji ws. przyszłości Europy jest zdefiniowanie kierunku, przyszłego kierunku dla Unii Europejskiej” – podkreślił obecny w Warszawie Guy Verhofstadt.
Zdaniem b. premiera Belgii, zmiany są konieczne, abyśmy mogli uporać się z tymi problemami i obronić suwerenność europejską na poziomie światowym, ponieważ na tę chwilę „nie ma europejskiej suwerenności na poziomie globalnym”. W przeciwnym razie, według Verhofstadta, to Amerykanie, Chińczycy, Rosjanie zadecydują o naszej przyszłości.
Podczas zakończonej w niedzielę trzydniowej sesji, która odbywa się na terenie Kampusu Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz w Pałacu Kultury i Nauki, około 200 panelistów ze wszystkich państw członkowskich, w różnym wieku i o różnym pochodzeniu, dyskutowało o zaleceniach w sprawie przyszłości Europy.
Wybrałam te tematy, środowisko i zdrowie, ponieważ myślę, że to najważniejsze kwestie dla naszej przyszłości. To jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ jestem młoda i chcę zmian dla wszystkich i oczywiście też dla mnie” – wyjaśniła Alexandra Csizmadia, uczestniczka panelu obywatelskiego z Węgier.
Jacek Biedroń, uczestnik dyskusji z Polski zauważył z kolei, że instytucje unijne spytały „prostego obywatela”, co on by chciał za 20,30 czy 50 lat od Unii Europejskiej.
W mojej grupie dyskutowaliśmy nad wprowadzeniem paneuropejskiej strony internetowej, gdzie można by było sprawdzać pewne fakty, czy one są prawdziwe czy nie” – zaznaczył.
Europejskie panele obywatelskie są głównym elementem Konferencji w sprawie przyszłości Europy organizowanej przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską na podstawie ich wspólnej deklaracji. Obrady paneli uwzględniają opinie obywateli zebrane z całej Europy za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej, a także wkład wybitnych naukowców i innych ekspertów.
Każdy panel zajmie się jednym z obszarów, na których temat obywatele zgłaszali swoje pomysły. Pierwszy obszar obejmuje: silniejszą gospodarkę, sprawiedliwość społeczną, zatrudnienie, edukację, kulturę, młodzież i sport oraz transformację cyfrową. Kolejny dotyczy demokracji europejskiej, wartości i prawa, praworządności i bezpieczeństwa. Trzeci panel skupia się na zmianach klimatu, środowisku i zdrowiu. Natomiast ostatni koncentruje się na dwóch kwestiach: UE w świecie i migracji.
Panele sformułują rekomendacje omawiane następnie na sesji plenarnej z udziałem m.in. przedstawicieli instytucji UE i parlamentów narodowych. Rekomendacje paneli zostaną uwzględnione w końcowym raporcie, który zostanie sporządzony wiosną 2022 r. przez zarząd konferencji. W skład zarządu wchodzą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej - instytucji, które będą musiały wprowadzić zalecenia w życie - a także obserwatorzy reprezentujący wszystkie strony Konferencji.
Obywatele biorący udział w dyskusjach zostali wybrani losowo przez wyspecjalizowanych wykonawców przy użyciu metod zapewniających, że są oni reprezentatywni dla różnorodności UE pod względem pochodzenia geograficznego, płci, wieku, statusu społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia. Młodzież w wieku od 16 do 25 lat stanowi jedną trzecią każdego panelu.