czwartek, 19 maja 2022

lukaszenkaAlaksandr Łukaszenka zajął pierwsze miejsce w rankingu łapówkarzy OCCRP, międzynarodowego konsorcjum badaczy i dziennikarzy śledczych.

 

 

 

Jak wskazano w komunikacie OCCRP, Łukaszenka, „ostatni brutalny dyktator Europy”, znalazł się na pierwszym miejscu niechlubnego rankingu m.in. za finansowanie oligarchów bliskich rodzinie Łukaszenków; zmuszenie do lądowania na lotnisku w Mińsku samolotu Ryanair, na pokładzie którego znajdował się opozycyjny aktywista; wywołanie kryzysu granicznego z UE przez zwabienie do kraju tysięcy uchodźców; promowanie dezinformacji i fake newsów na temat koronawirusa.

 

Jurorzy podkreślili również, że Łukaszenka, na sankcje UE odpowiedział wywołując kryzys migracyjny. „Wydaje się być równie obojętny na cierpienia własnych obywateli, co zdesperowanych migrantów, w tym dzieci” – zauważyli jurorzy OCCRP.

 

Wśród kandydatów do tytułu „łapówkarza roku” było w sumie 1667 kandydatów, w tym poprzedni prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, rządzący Syrią Baszszar al-Asad, prezydent Turcji Recip Tayyip Erdogan i były kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

 

OCCRP – Międzynarodowe centrum badania korupcji i przestępczości zorganizowanej, organizuje ranking łapówkarzy od 2012 r. Wśród „laureatów” są m.in. prezydenci: Azerbejdżanu – Ilham Alijew, Rosji – Władimir Putin, Wenezueli – Nikolas Maduro i Brazylii – Jair Bolsonaro.

 

Warszawska izba gosp

 

 

 

 

 

Nowiny na pasku