Amsterdam zajął pierwsze miejsce w rankingu europejskich miast z najwyższym podatkiem turystycznym
Tak wynika z zestawienia przygotowanego przez portugalski oddział firmy Holidu, specjalizującej się w wynajmie wakacyjnym. Dane oparte są na raporcie Euromonitoru „Top 100 City Destinations”.
Od 2025 roku turyści odwiedzający Amsterdam zapłacą średnio 18,45 euro za noc, ponieważ miasto wprowadziło 12,5% podatku od wartości zakwaterowania. To element strategii przeciwdziałania nadmiernej turystyce, wspierania infrastruktury miejskiej oraz zapewnienia realnych korzyści ekonomicznych dla mieszkańców.
Na drugim miejscu znalazły się wspólnie cztery greckie miasta: Ateny, Heraklion, Rodos i Saloniki. Średni dzienny podatek wynosi tam 8,17 euro, a jego celem jest finansowanie projektów infrastrukturalnych i wspieranie zrównoważonej turystyki. Stawki zależą od rodzaju zakwaterowania i są niższe poza sezonem (od listopada do marca).
Na szóstej pozycji uplasował się Berlin, który od 1 stycznia 2025 roku pobiera 7,5% podatku od ceny netto noclegu, co daje średnio 7,38 euro za noc. Nowością jest objęcie podatkiem także podróżujących służbowo — wcześniej byli oni zwolnieni z opłat w wielu niemieckich miastach.
Mediolan przewodzi włoskim miastom, zajmując wysoką pozycję w pierwszej dziesiątce. Tam maksymalna stawka podatku wynosi 7 euro za noc w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych, a średnia opłata to 6,44 euro. Wzrost związany jest z obchodami Roku Jubileuszowego i ma służyć m.in. ochronie dziedzictwa kulturowego.
Rzym i Florencja dzielą ósme miejsce — w obu miastach średni podatek to 6,18 euro za noc. W Rzymie opłata sięga 10 euro w hotelach 5-gwiazdkowych, 7,50 euro w 4-gwiazdkowych i tylko 4 euro w najtańszych. W Florencji stawki są podobne: od 3,50 euro do 8 euro w zależności od standardu.
Bolonia stosuje system progresywny w zależności od ceny pokoju — średnia opłata wynosi 5,93 euro, ale może sięgać 7 euro w droższych lokalach, podczas gdy osoby zatrzymujące się w najtańszych noclegach zapłacą 4 euro.
Zaskakująco umiarkowane stawki obowiązują w Paryżu, Nicei, Wenecji, Wiedniu, Lizbonie i Porto. Barcelona znalazła się na 11. miejscu ze średnią stawką 5,81 euro, zaś Paryż i Nicea z opłatą 5,65 euro — na miejscach 12. Porto oferuje najniższy podatek wśród 20 analizowanych miast — zaledwie 3 euro za noc.