piątek, 22 listopada 2024

pogodaMiasto z morza i marzeń. Jeszcze 100 lat temu była to mała wioska rybacka, a dziś Gdynia jest znaną miejscowością wypoczynkową i największym niewojewódzkim miastem w Polsce.

 

 

Zajmuje 12. miejsce w kraju pod względem liczby ludności (244 tys. mieszkańców) i 16. pod względem wielkości – ma powierzchnię ok. 391,5 km². Nowoczesny kurort konkuruje o przychylność turystów z całej Europy z Sopotem i Gdańskiem, razem z którymi tworzy Trójmiasto. Również w Gdyni regularnie organizowane są wydarzenia kulturalne, znane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Tak więc na festiwalu Open'er można usłyszeć najlepszych wykonawców światowej muzyki rozrywkowej, a podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zobaczyć najlepsze filmy i spotkać najwybitniejsze gwiazd kina.

 

Położenie

Gdynia leży w północnej części Polski, w województwie pomorskim nad Morzem Bałtyckim. Przez miasto przepływają niewielkie rzeki: Kacza i Chylonka. Najniższym punktem jest powierzchnia Zatoki Gdańskiej – 0 m n.p.m., a najwyższym – Góra Donas 206,5 m n.p.m.

 

Warunki klimatyczne

Miasto leży w strefie klimatu umiarkowanego, przejściowego między morskim a kontynentalnym, na który ma wpływ bezpośrednie sąsiedztwo Morza Bałtyckiego. W zależności od pory roku morze podnosi lub obniża temperaturę powietrza względem lądu: gdy temperatura wody w morzu jest wyższa od temperatury powietrza, ogrzewa je i odwrotnie. Z tego powodu pogoda w Gdyni jest bardzo zmienna, dlatego warto regularnie sprawdzać prognozę pogody na tydzień https://icmmeteo.pl/17168/gdynia. Średnia temperatura stycznia – najzimniejszego miesiąca roku wynosi -0,9 °C, a najcieplejszego miesiąca roku lipca – +17,2 °C. Średnia roczna temperatura wynosi +7,9 °C.

 

Pogoda

Miasto jest jednym z najbardziej słonecznych w Polsce, zwłaszcza w maju i czerwcu. Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, to najwyższe wskaźniki notowane są zimą – ok. 82%, a najniższe w czerwcu – 74%. W ciągu roku największe średnie dobowe zachmurzenie przypada na okres od listopada do lutego, a najmniejsze – w maju i czerwcu. To sprawia, że warunki pogodowe w Gdyni są podobne do warunków panujących w pozostałej nizinnej części Polski.

Miasto leży w cieniu deszczowym Jeziora Pomorskiego, co sprawia, że roczne opady są o około 100 mm mniejsze niż na pozostałym obszarze kraju i wynoszą zaledwie 535 mm. Największa ilość opadów przypada na lipiec (70 mm), najmniejsza – na marzec (23 mm). Wiatry wieją zazwyczaj z zachodu i południowego zachodu z dużą zmiennością kierunku i prędkości, a w okresie wiosennym cyrkulacja bryzowa jest szczególnie odczuwalna.

 

Kiedy najlepiej wybrać się do Gdyni?

Sezon turystyczny trwa od czerwca do września. W tym okresie można cieszyć się przyjemnymi temperaturami powietrza, minimalnymi opadami i najwyższą temperaturą wody w morzu – +22 °C. Aby jednak wybrać najlepszy czas na wyjazd, nie zapomnij sprawdzić prognozę pogody meteo.

 

Podsumowanie

Gdynia to miasto, które jest idealne do pieszych spacerów. Nadmorskie ścieżki pozwalają podziwiać nie tylko krajobrazy, ale także zabytki i modernistyczną architekturę miasta. Wzgórza, lasy i piaszczyste plaże uzupełniają nowoczesny charakter miasta, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Wybierając się na wycieczkę – bądź przygotowany na to, że zobaczysz i zwiedzisz nie tylko morze i plaże, ale także muzea, wydarzenia kulturalne i festiwale muzyczne.

Więcej na: https://icmmeteo.pl

Źródło informacji: icmmeteo.pl

 

MediaRoom

 

 

turystyka na pasku