Położona niedaleko granicy z Polską popularna destynacja i cel wycieczek powróciła do ruchu turystycznego. W tegoroczne wakacje, oprócz całej palety znanych i lubianych atrakcji, odbywa się także szereg premier, m.in. kontynuacja projektów zwiedzania i poznawania historii przy pomocy nowoczesnych technologii. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Zwinger Xperience – fragment projekcji, © Schlösserland Sachsen
Histopads
Unikat w skali Niemiec. W Zamku Albrechtsburg w Miśni, a od tego sezonu także w Pałacu Moritzburg, można wybrać się na arcyciekawą „podróż w czasie” z pomocą specjalnego tabletu. Wyświetlane treści są cyfrowo skorelowane z pomieszczeniem, w którym właśnie się znajdujemy, dzięki czemu zwiedzanie jest wzbogacone o wizualizacje scen z minionych epok.
Histopads dostępne są także w polskiej wersji językowej.
https://www.albrechtsburg-meissen.de/de/veranstaltungen-ausstellungen/histopad/
Histopads, © Schlösserland Sachsen
Zwinger Xperience
Po otwartej w 2019 r. Festung Xperience, poświęconej historii Twierdzy Drezno, to już druga nowoczesna, multimedialna wystawa w Dreźnie, tym razem opowiadająca o historii kompleksu architektonicznego Zwinger. Jest on symbolem miasta i jedną z najbardziej rozpoznawalnych barokowych budowli Europy. Gratka nie tylko dla fanów historii.
https://www.zwinger-xperience.de/
Vermeer
To będzie bez wątpienia wydarzenie roku dla wszystkich miłośników sztuk pięknych: największa dotychczasowa wystawa poświęcona Janowi Vermeerowi w Niemczech. Zaprezentowanych ma zostać 10 oryginałów mistrza oraz wiele dzieł malarstwa holenderskiego z XVII w., wypożyczonych z muzeów całego świata. Inspiracją do zorganizowania wystawy było sensacyjne odkrycie dot. zamalowanego wizerunku Kupidyna, dokonane podczas restauracji obrazu pt. „Dziewczyna czytająca list”. Pochodzi on ze zbiorów Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie. Termin wystawy: 10.09.2021 – 2.01.2022.
Obraz „Dziewczyna czytająca list” J. Vermeera (w trakcie restauracji), © SKD Dresden
Wystawa historycznej broni – Zamek Rezydencyjny
Po zrekonstruowanych i otwartych dla zwiedzających w 2019 r. apartamentach reprezentacyjnych Augusta II Mocnego, został odrestaurowany kolejny fragment Zamku, tzw. Długi Korytarz. Od jesieni 2021 r. planowana jest w nim wystawa ok. 500 sztuk historycznej broni z okresu XVI-XVIII w., pochodzącej ze zbiorów książąt elektorów saksońskich. Ekspozycja będzie interesującym uzupełnieniem znajdujących się obecnie w Zamku skarbców i innych kolekcji historycznych.
Wystawa „Niemiecki design 1949-1989. Dwa państwa, jedna historia”.
Po ponad 30 latach od zjednoczenia Niemiec to pierwsza wystawa, podejmująca przekrojowo temat niemieckiego designu okresu powojennego.
Termin: 15.10.2021 – 20.02.2022 w Kunsthalle im Lipsiusbau, Drezno.
https://lipsiusbau.skd.museum/ausstellungen/deutsches-design-1949-1989/
Parostatki
Sporo nowości także w drezdeńskiej flocie parostatków („Weiße Flotte”). Od tego roku rejsy będą oferowane przez cały rok, tak więc przykładowo wizyty na jarmarkach adwentowych będzie można łączyć z nastrojowymi rejsami przez świąteczne Drezno i Krainę Łaby. W przygotowaniu są także nowe ciekawe rejsy tematyczne, takie jak: dla miłośników fotografii, śladami dziedzictwa kultury, pośród przeuroczych krajobrazów do Szwajcarii Saksońskiej czy obfitujące również w piękne widoki – wieczorne rejsy w Pirnie. Niezmiennie w programie pozostają popularne rejsy eventowe.
https://www.saechsische-dampfschifffahrt.de/
Tarasy Brühla w Dreźnie, Fot. Jan Gutzeit, © Dresden Marketing GmbH
Hop on/Hop off
Turystyczne autokarowe przejażdżki po Dreźnie „Stadtrundfahrt” z przystankami przy najbardziej znanych atrakcjach miasta, gdzie można wysiadać i zwiedzać, albo po prostu jechać dalej. Na pokładzie polskojęzyczne audioguides.
https://www.stadtrundfahrt.de/en/sightseeingtours/big-sightseeing-tour/
Informacja dot. Covid-19:
https://www.coronavirus.sachsen.de/allgemeines-besucher-touristen-und-geschaeftsreisende-5440.html
Więcej informacji nt. Drezna i Krainy Łaby: https://www.visit-dresden.travel/pl/
Social Media:
https://www.facebook.com/visit.dresden
https://instagram.com/visit.dresden
https://twitter.com/dresdenmeetings
https://www.youtube.com/c/visitdresdennow
tekst: Dresden Marketing GmbH