piątek, 10 maja 2024

n.bajor-na-podium-MPW dniach 8-12 maja w hali KS Bronowianka w Krakowie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski juniorów w tenisie stołowym (kategoria do 18 lat). W tej najważniejszej imprezie roku dla juniorów wystartowało dwoje brzeżan: 16-letnia Natalia Bajor (trenująca w KU AZS UE Wrocław) i 18-letni Michał Galas z UKS Dwunastka Betard Wrocław,

W MP wystartowało po 32. najlepszych juniorek i po 32. najlepszych juniorów w Polsce, w grze drużynowej, podwójnej, mieszanej i najważniejszej grze pojedynczej. Natalia osiągnęła wielki sukces w pierwszym swoim występie w tej kategorii wiekowej i od razu zdobyła Mistrzostwo Polski w grze pojedynczej. W drodze po złoto nasza zawodniczka (rozstawiona z nr 2) pokonała kolejno: 16-letnią Marcelinę Kamińską - nr 29 (LUKS Straszyn - pomorskie ) 4-0 (2, 3, 4, 3), 18-letnią Monikę Żbikowską - nr 16 (GLKS Nadarzyn - mazowieckie) 4-0 (6, 3, 7, 9), w drodze do półfinału wygrała 4-1 z 18-letnią Sylwią Pawlak - nr 9 (KTS Optima Lublin) 4-1 (9, -12, 5, 8, 10), a w walce o finał wygrała 4-1 (8, -9, 10, 3, 10) ze swoją koleżanką klubową 18-letnią Adą Jonczyk - nr 3. W finale Natalia pokonała 4-1 (12-10, 16-14, 5-11, 11-5, 11-7) ubiegłoroczną wicemistrzynię Polski juniorek 18-letnią Agnieszkę Kaczmarek - nr 4 (MRKS Gdańsk). To już kolejny tytuł, tym razem w pierwszym roku startów w kategorii juniorek, po Mistrzostwach Polski w kategorii skrzatek - kategoria do 8 lat, żaczek - do 11 lat, młodziczek - do 13 lat (dwukrotnie) i kadetek - do 15 lat (też dwukrotnie). Ponadto brzeżanka na tych mistrzostwach zdobyła 2. brązowe medale w kategorii drużynowej, wspólnie z Adą Jończyk oraz w mikście, wspólnie z 16-letnim Patrykiem Zatówką z LKS Odra Głoska, też nadzieja polskiego tenisa stołowego. Niespodzianką tych mistrzostw był tylko brąz głównej faworytki 18-letniej Sandry Wabik (rozstawionej z nr 1) z GLKS Nadarzyn, która w półfinale przegrała 3-4 z A. Kaczmarek. Wśród juniorów tytuł mistrzowski wywalczył 18-letni Jakub Dyjas z KST Energa - Manekin Toruń, pokonując w finale 4-2 - 17-letniego Adama Dosza (LKS Pogoń Lębork - pomorskie). W najbliższym czasie Natalię czekają: ProTour juniorek we Władysławowie - Cetniewie - 22-26 maja, Słovak Junior Open w Senec (Słowacja) - 30 maja - 2 czerwca, Egypt Junior w Ismailiya - 19-23 czerwca, zgrupowanie kadry juniorek w Brzegu Dolnym od 1- 10 lipca w Brzegu Dolnym, Mistrzostwa Europy juniorów w Ostrawie - 12-21 lipca oraz obóz sportowy tejże kadry w Wiśle od 1-15 sierpnia. W Krakowie startował też inny brzeżanin Michał Galas, ale niestety nie osiągnął sukcesu, odpadając już w pierwszych rundach w kategorii pojedynczej, podwójnej i mieszanej, nie odnosząc zwycięstwa.

Tydzień wcześniej w MP młodzików w Brzegu Dolnym wystąpił też 13-letni Paweł Kuźmiński, lecz jego start nie wypadł okazale, gdyż w grze pojedynczej i podwójnej nie odniósł zwycięstwa i w stawce 32. najlepszych młodzików w Polsce uplasował się na końcowych pozycjach.